Serwer internetowy odgrywa kluczową rolę w udostępnianiu treści w internecie, ma wpływ również na powodzenie pozycjonowania. Ta doskonale zorganizowana maszyna musi być wydajna i gwarantować najlepsze parametry techniczne, w celu właściwego oddziaływania na doświadczenia użytkowników.
Rozumiejąc potrzeby biznesu internetowego, należy inwestować wyłącznie w sprawnie działające serwery, pomagające wdrożyć każdą strategię marketingową.
Czym jest i jak działa serwer internetowy?
Serwer internetowy to system komputerowy przechowujący, przetwarzający i udostępniający zasoby niezbędne do prawidłowego działania strony internetowej i aplikacji online. Obsługuje żądania wysyłane przez użytkowników, a także dostarcza im odpowiednie treści.
Serwer internetowy działa na zasadzie: żądanie-odpowiedź. Użytkownik wpisując nazwę strony internetowej w wyszukiwarkę, rozpoczyna mechanizm, który wysyła żądanie do serwera, prosząc o udostępnienie określonej treści. Serwer odbierając to żądanie, przetwarza je i wysyła odpowiedź wraz z contentem strony internetowej. Odbiorca może przeglądać treści i się z nimi zapoznawać.
Jak wybór serwera internetowego wpływa na SEO?
Ważnymi czynnikami rankingowymi w pozycjonowaniu są dostępność serwera oraz szybkość ładowania strony. Jeżeli ulega on częstym awariom, wolno odpowiada na żądania, może to skutkować spadkiem pozycji strony w wyszukiwarce Google.
Zawsze zalecane jest, aby zdecydować się na droższy serwer dedykowany, ze względu na jego wysoką wydajność i bezpieczeństwo obsługi. Indeksacja poszczególnych stron jest tutaj o wiele lepsza i szybsza, a to ma bezpośredni wpływ na poprawność konfiguracji adresów IP.
Zasady wyboru serwerów internetowych pod SEO
- Serwer powinien mieć wysoką dostępność, minimum 99,97% SLA i minimalny czas przestrojów.
- Serwer powinien gwarantować szybki czas odpowiedzi.
- Ważna jest lokalizacja serwera. Warto wybrać geolokalizację w tym samym lub sąsiednim regionie. Będzie miało to korzystny wpływ na lokalne wyszukiwanie wyników.
- Ważne jest, aby dostawca serwera gwarantował ochronę przed atakami DDoS, firewall oraz zapewniał regularną kopię zapasową danych. Szyfrowanie HTTPS działa na korzyść bezpieczeństwa strony internetowej.
- Serwer musi mieć poprawnie skonfigurowane adresy IP, ułatwia to indeksowanie strony internetowej.
- Warto zapoznać się z opiniami o dostawcach usług hostingowych, z których chcesz skorzystać.
- Istotna jest skalowalność. W przypadku chęci rozbudowy w przyszłości, warto wybrać serwer, który to ułatwia.
- Większość dostawców oferuje darmowy okres próbny, w celu przetestowania możliwości serwera.
- Należy upewnić się, że dostawca oferuje całodobowe wsparcie techniczne, co zagwarantuje ciągłość działania strony i pomoc w niespodziewanych sytuacjach.
Wpływ serwera internetowego na SEO – podsumowanie
Zadaniem serwera jest odbieranie żądań i wysyłanie odpowiedzi. Jeżeli działa poprawnie, zapewnia pozytywne wrażenia użytkowników i zachęca do ponownego odwiedzenia strony internetowej, co ma pozytywny wpływ na działania SEO.