Software house Grupa Improve Sp. z o.o. - ul. Marcelińska 94B/181 Poznań
Wróć

Dlaczego aktualizowanie stron internetowych jest ważne?

Dlaczego Aktualizowanie Stron Internetowych Jest Ważne? zdjęcie nr 13

Wielu klientów myśli, że mogą raz zainwestować w stronę internetową i już więcej nic z nią nie robić. To bardzo złe podejście. Nieaktualizowana witryna mówi, że nic nowego w firmie się nie dzieje, a ponadto nie jest zbyt dobrze pozycjonowana przez Google. Wyszukiwarka promuje strony, na których coś ciągle się dzieje. Aktualizacja stron www jest również ważnym aspektem wpływającym na bezpieczeństwo.

Co daje aktualizacja strony internetowej?

Regularne aktualizowanie strony internetowej wpływa na bezpieczeństwo przechowywanych danych, można wykryć w całym procesie luki, przez które hakerzy mogliby przejąć kontrolę nad Twoją własnością. Ważne jest, aby zarówno WordPress, jak i pozostałe wtyczki, z których korzystasz miały jak najbardziej aktualną wersję.

Niektórzy uważają, że strony tworzone na WordPress są mało bezpieczne, posiadają luki i są łatwym celem ataków hakerskich. Jest w tym ziarno prawdy. Problem dotyczy jednak wyłącznie tych użytkowników, którzy zapominają o bieżących aktualizacjach strony oraz wtyczek. Jeżeli aktualizacja strony internetowej nie była przeprowadzana od kilku lat, nie można oczekiwać wysokiego stopnia zabezpieczeń.

Aktualizacja strony www? Pamiętaj o backupie

Przed przeprowadzeniem aktualizacji, zawsze należy upewnić się, czy została wykonana kopia zapasowa strony internetowej. Choć proces jest bezpieczny, zawsze coś może pójść nie tak. Czasem może zdarzyć się, że obsługiwana dotychczas wtyczka nie będzie współpracowała z najnowszą wersja WordPress, a to może doprowadzić do utraty części zawartości strony.

Zawsze warto pamiętać o wykonaniu kopii zapasowej, aby w razie problemów móc przywrócić stan sprzed przeprowadzonych prac.

Jak wygląda aktualizacja stron internetowych zbudowanych na WordPress?

Sercem większości stron internetowych w polskim internecie jest WordPress. Istotne jest, aby pamiętać o regularnym wykonywaniu aktualizacji, o czym oczywiście przypomina sam system. Działań można dokonać z poziomu panelu administracyjnego za pomocą jednego kliknięcia.

Co do zasady, aktualizacji nie należy wykonywać już w pierwszym dniu po ich pojawieniu się. Zazwyczaj w pierwotnej wersji nie jest ona kompatybilna z wszystkimi wtyczkami. Lepiej odczekać kilka tygodni, gdy zgłoszone przez użytkowników poprawki zostaną wprowadzone.

Należy również wziąć pod uwagę, że małe aktualizacje, w zasadzie nieistotne dla funkcjonowania strony internetowej, ale potrzebne z uwagi na sprawność całego systemu, są wykonywane automatycznie. Ręczne aktualizowanie stron internetowych jest wymagane w bardziej zaawansowanych przypadkach.

O czym należy pamiętać przy aktualizacji wtyczek?

Aktualizacja stron www musi obejmować także unowocześnienie wtyczek, z których korzystasz. Nieaktualne wtyczki są częstym celem ataków hakerskich, ze względu na występujące luki. Jeżeli wtyczki nie były aktualizowane od kilku lat, można wyobrazić sobie, z jak dużą łatwością nawet niewprawiony specjalista przedostanie się do danych zgromadzonych na naszej stronie.

Aktualizacja wtyczek odbywa się poprzez wykonanie kilku kliknięć w panelu administracyjnym. Tyle wystarczy, aby zadbać o dodatkowe bezpieczeństwo. Ponadto nieużywane wtyczki należy usunąć, ponieważ to również one oraz zdezaktywowane przez WordPress są często atakowane.

Oczywiście należy upewnić się, czy dotychczas wykorzystywane wtyczki, po przeprowadzeniu aktualizacji WordPress, są kompatybilne z nową wersją.

Aktualizacja PHP

Warto posiadać najświeższą wersję PHP, co wpływa na jakość działania hostingu. Aktualnie rekomendowane jest, aby korzystać z wariantu 7, albo najświeższego, jaki tylko jest oferowany. Gwarantuje to wysoki poziom bezpieczeństwa i odpowiednią kulturę pracy.

Podsumowując, aktualizacja stron www jest niezwykle prosta i tak naprawdę wymaga jedynie kilku kliknięć. Wystarczy pamiętać o zrobieniu kopii zapasowej, aby nie utracić dotychczasowych danych, gdyby nie wystąpiła kompatybilność wtyczek z nową wersją WordPress 

Sprawdź usługi naszego software house

Ostatnie wpisy blogowe

Umów sięna darmową konsultację