Software house Grupa Improve Sp. z o.o. - ul. Marcelińska 94B/181 Poznań
Wróć

Google AI Overview – co to jest, jak działa, wpływ na biznes

Google Ai Overview – Co To Jest, Jak Działa, Wpływ Na Biznes - Grupa Improve zdjęcie nr 13

Google AI Overview jest nową funkcją wyszukiwarki Google, niedostępną jeszcze w Polsce, ale rewolucjonizującą sposób otrzymywania odpowiedzi na zapytania użytkowników. Dostarcza zwięzłe informacje, nawet bez klikania w konkretny link. Warto wiedzieć, jak to wpłynie na ruch organiczny oraz w jaki sposób przygotować się na zmiany.

Czym jest i jak działa Google AI Overview?

Google AI Overview zastępuje Search Generative Experience (SGE). Nowa funkcja w wyszukiwarce Google została ogłoszona w maju 2023 roku na konferencji Google I/O. Zasada działania jest prosta: użytkownik wpisuje zapytanie w wyszukiwarce i automatycznie otrzymuje podsumowanie odpowiedzi bez konieczności klikania w link przekierowujący na konkretną stronę.

Podsumowania są wyświetlane na górze wyników wyszukiwania. Aktualnie funkcja jest dostępna w USA, a pod koniec 2024 roku ma zostać wdrożona również do innych krajów. AI Overview powstała po to, aby pomóc użytkownikom szybciej zapoznawać się z informacjami i czerpać z nich jak najwięcej w możliwe krótkim czasie, a także w celu zwiększenia efektywności procesu wyszukiwania.

Kiedy planowane jest wprowadzenie Google AI Overview w Polsce?

Aktualnie Google AI Overview działa w Stanach Zjednoczonych, a pod koniec 2024 roku ma zostać wprowadzone również w Polsce, jak i wielu innych krajach. Są to na razie plany, Google nie podaje żadnej konkretnej daty wdrożenia.

Google już od dłuższego czasu pracuje nad sposobami ulepszenia i ułatwienia wyszukiwania informacji przez użytkowników. AI Overview jest częścią szerokiej strategii, dzięki której można dostarczać szybkie i zwięzłe odpowiedzi na zapytania. Warto podkreślić, że funkcja ma być dostosowana do specyficznych warunków panujących w każdym kraju, dlatego będzie zgodna z oczekiwaniami i potrzebami Polaków. Można będzie czerpać zaawansowane korzyści z funkcji AI.

Wpływ Google AI Overview na biznes. Czy trzeba obawiać się nowej funkcji?

Nie da się ukryć, że Google AI Overview to bardzo duża rewolucja, która będzie miała ogromny wpływ na działalność biznesów internetowych, przede wszystkim w kontekście ruchu organicznego i widoczności w wyszukiwarce. Trzeba przygotować się na spadek w przedziale 18-64%. Największy problem będą miały strony koncentrujące się na zapytaniach informacyjnych. Aby utrzymać dobre wyniki, niezbędne będą zmiany w strategii SEO oraz pozycjonowaniu.

Warto jednak podkreślić, że pomimo ogólnego spadku ruchu organicznego, każde kliknięcie linku uznać będzie można za bardziej wartościowe niż dotychczas. W końcu użytkownik zajrzy na Twoją stronę świadomie, będzie chciał pogłębić wiedzę wyświetloną w skrócie u góry wyników wyszukiwania. Oznacza to, że Google planuje promować witryny serwujące wartościowe, pomocne treści dla użytkowników.

Rada jest jedna: warto koncentrować się na tworzeniu wartościowego contentu, dobrze zoptymalizowanego, a w zasadzie niezauważalne będą drastyczne zmiany w ruchu na stronie. Każdą zmianę proponowaną przez Google zawsze warto wykorzystać na korzyść swojego biznesu.

Sprawdź usługi naszego software house

Ostatnie wpisy blogowe

Umów sięna darmową konsultację