Szybkość strony internetowej ma bardzo duży wpływ na jakość jej użytkowania. Wydajny serwis przyciąga internautów, uzyskuje wysoką pozycję w wynikach wyszukiwania, a także zachęca do zakupów. Dowiedz się, jak przyspieszyć witrynę, aby czerpać z niej jak najwięcej korzyści.
Dlaczego warto posiadać szybką stronę internetową?
Szybka strona internetowa wpływa pozytywnie na odczucia internautów, którzy z niej korzystają. Przyspieszając witrynę możesz poprawić jej pozycję w wynikach wyszukiwania. Szybkość ładowania strony to jeden z czynników rankingowych, dlatego musisz na ten aspekt zwrócić baczną uwagę.
Kampanie Google Ads bazują na jakości, a ta jest osiągana jedynie wtedy, gdy strona internetowa ładuje się szybko. Możesz uzyskać znaczącą przewagę nad konkurencją i wydawać na reklamę znacznie mniej.
Jeżeli strona wczytuje się długo, 90% internautów zrezygnuje z oczekiwania na treści, które wyświetlą się dopiero po czasie. Żyjemy w czasach, gdy każdy chce otrzymać wynik na już. Każdy szanujący się serwis musi więc poprawić szybkość ładowania, aby zatrzymać internautę.
Warto dodać, że im szybciej użytkownik otrzyma dostęp do treści, tym szybciej dojdzie do konwersji. Dotyczy to każdej działalności w internecie. Należy również zwrócić uwagę na zadowolenie użytkowników, którzy po szybkim zapoznaniu się z treściami będą mogli podjąć decyzję, czy skorzystają z danej usługi, czy też nie.
Roboty Google bacznie obserwują strony pod kątem parametrów technicznych, także szybkości ich ładowania. Znacznie lepiej ideksują te witryny, które wczytują się szybko.
Co poprawić na stronie, aby ładowała się szybciej?
- Zwróć uwagę na format i rozmiar zdjęć – niezoptymalizowane grafiki znacznie obniżają zdolność strony internetowej do szybkiego ładowania. Wszystkie wyświetlane na stronie obrazy pod względem kompresji i wymiarów powinny być takie same.
- Postaw na lazy loading – jest to opcja, która gwarantuje wyświetlanie obrazów wtedy, gdy internauta faktycznie chce je oglądać, czyli np. dopiero w momencie przewijania witryny i zapoznawania się ze znajdującymi się na niej treściami.
- Zadbaj o właściwe opcje wyświetlania filmów – ładujące się na stronie filmy, szczególnie, gdy serwer jest już mocno obciążony, mogą znacząco opóźnić ładowanie witryny. Przede wszystkim nigdy na stronie nie należy umieszczać dużych plików video. Bardzo nieefektywne jest hostowanie video na własnym serwerze. Należy wybrać opcję udostępniania filmu na zewnętrznym serwerze np. YouTube i zamieścić link do niego na stronie. Skróci to znacznie czas ładowania strony i odciąży serwer.
- Zastosuj minifikację plików – z plików HTML, JavaScript oraz CSS należy usunąć zbędne spacje, komentarze, entery, czyli wszystkie elementy które niepotrzebnie zwiększają rozmiar pliku. Zminifikowane pliki są znacznie lżejsze, a to znacząco przekłada się na szybkość ładowania strony.
Poznaliście kilka przykładów, jak zwiększyć szybkość strony internetowej. Pora przystąpić do działania, ponieważ technik, które warto zastosować jest jeszcze więcej!