Software house Grupa Improve Sp. z o.o. - ul. Marcelińska 94B/181 Poznań
Wróć

Jak zaprojektować UI/UX dla aplikacji mobilnej?

Projektowanie Ui/Ux Aplikacji Mobilnej zdjęcie nr 13

Sukces aplikacji zależy od odczuć, jakie wobec niej będą mieli użytkownicy. Aby stworzyć atrakcyjny produkt, należy wziąć pod uwagę emocje internautów, ich potrzeby, jak i innowacyjne rozwiązania technologiczne. Jest kilka zasad UI/UX design dla aplikacji mobilnych, którymi należy kierować się, aby osiągnąć najlepsze rezultaty.

UI/UX dla aplikacji mobilnej – definicje

UI, czyli User Interface to interfejs użytkownika. Jest to dostępna metoda komunikacji użytkownika z softwarem. Stosowany jest język, który umożliwia osiąganie konkretnych korzyści z aplikacji. Wykorzystywane są pola tekstowe, przyciski nawigacyjne, raporty błędów. One wszystkie wpływają na to, jak ostatecznie wygląda aplikacji. UI skupia się przede wszystkim na warstwie wizualnej oraz aspektach estetycznych.

UX, czyli User Experience to doświadczenia użytkownika. Celem jest stworzenie produktu łatwe w obsłudze i przyjemnego dla użytkowników. Na etapie tworzenia stosowane są funkcjonalności i rozwiązania, dzięki którym aplikacja jest zarówno intuicyjna, jak i estetyczna.

Jak zaprojektować aplikację mobilną uwzględniając zasady UI/UX? Przede wszystkim należy pamiętać, że mniej znaczy więcej. Minimalistyczne produkty przyciągają uwagę, nie są wymagające w obsłudze, a przez to nie kradną cennego czasu użytkownikom. Tworzenie interfejsu użytkownika dla aplikacji mobilnych powinno uwzględniać małą ilość przycisków i brak przytłaczających elementów.

Zasady projektowania UI/UX dla aplikacji mobilnych

Dobrze zaprojektowane UI/UX sprawiają, że aplikacja jest łatwa w użytkowaniu. Pozostaje więc stosowanie się do powszechnie udostępnianych zasad, a także sumienne wykonywanie poszczególnych etapów projektowania. Można wtedy zapewnić internautom najlepsze doświadczenia.

Projektowanie UX – podstawowe zasady

Zanim zaczniesz jakiekolwiek działania związane z aplikacją, istotne jest przeprowadzenie analizy konkurencji oraz badania grupy docelowej, do której produkt jest kierowany. Pozwoli to na zidentyfikowanie rzeczywistych problemów, ich rozwiązanie, a także przygotowanie aplikacji, która będzie użyteczna.

Trendy w projektowaniu aplikacji mobilnych wskazują, że w zakresie UX należy wziąć pod uwagę:

  • najważniejsze wymagania użytkowników,
  • mapowanie działań użytkownika, co pozwala stworzyć ścieżkę nawigacyjną w aplikacji dopasowaną do potrzeb,
  • architekturę informacji.

Ostatecznym celem działań programistów jest przygotowanie aplikacji wciągającej, interesującej i atrakcyjnej na wielu poziomach. Aplikacja ze świetnie opracowanym projektem UX zatrzymuje użytkowników na dłużej.

Projektowanie UI – jakie wyznaczniki są najważniejsze?

Obowiązkiem projektanta UI jest zatroszczenie się o kwestie wizualne aplikacji. Istotne jest dobranie właściwego menu nawigacji oraz kolorów tożsamych z marką. Interfejs graficzny aplikacji powinien być oceniany zarówno pod kątem wizualnym, jak i użytkowym.

Najlepsze praktyki projektowania aplikacji mobilnych w zakresie UI opierają się na:

  • intuicyjności – taka powinna być każda aplikacja mobilna. Skuteczny projekt UI podąża za działaniami użytkownika, ułatwia wszystkie procesy i nie wprowadza ludzi w dezorientację,
  • szybkim reagowaniu – interfejs graficzny nie może spowalniać działania aplikacji, ani zakłócać odbierania i sprawdzania danych,
  • spójności – warto zastosować podstawowe, znane już użytkownikom przyciski nawigacyjne np. czerwony znak sygnalizujący wyjście z aplikacji. Łatwa identyfikacja ikon i symboli nie spowoduje u internauty mylących ruchów,
  • atrakcyjności – należy zadbać o jednolitą stylistykę aplikacji,
  • ergonomiczności – najważniejsze jest zapewnienie maksymalnej wygody użytkownikowi. Należy przetestować rozmieszczenie przycisków oraz ich wielkość tak, aby poprawnie wyświetlały się na różnej wielkości ekranach.

UI/UX dla aplikacji na iOS i Android to sztuka rozumienia potrzeb użytkownika

Najważniejsza jest użyteczność (usability) dla aplikacji mobilnych. Stosując funkcjonalne i praktyczne rozwiązania zachęcasz użytkownika do regularnego odwiedzania aplikacji. Warto kierować się także zasadą: mobile first design, czyli myśl najpierw mobilnie. Pamiętaj, że wielu użytkowników korzysta z aplikacji przy użyciu jednej ręki. Musisz więc tak rozmieścić przyciski i poukładać elementy, aby nie sprawiać im żadnych trudności przy wyszukiwaniu informacji na smartfonie.

Gdy internaucie coś nie pasuje, bardzo szybko opuszcza stronę, szuka innej, gdzie znajdzie podobne usługi i informacje, ale przedstawione w przystępniejszy sposób. Jeżeli zadbasz, aby aplikacja była prosta i łatwa w użyciu, z pewnością zyskasz stałe grono odbiorców.

Testowanie UI/UX dla aplikacji mobilnych jest niezwykle istotne, ponieważ możesz przekonać się, jak poszczególne ich elementy działają i czy nie pojawiają się błędy natury technicznej. Rozwój technologii jest obecnie bardzo dynamiczny, dlatego Twoja aplikacja musi działać jak w zegarku, aby przyciągnąć nowych odbiorców. Nie ma tu miejsca na próby, jeżeli chcesz faktycznie zaistnieć i wyróżnić się. 

Sprawdź usługi naszego software house

Ostatnie wpisy blogowe

Umów sięna darmową konsultację