Software house Grupa Improve Sp. z o.o. - ul. Marcelińska 94B/181 Poznań
Wróć

Podsumowanie 2022 roku. Najważniejsze zmiany w branży IT

Podsumowanie Roku 2022 W It - Grupa Improve zdjęcie nr 13

Branża IT rozwija się z roku na rok. 2022 rok przebieg w dużej mierze pod znakiem rozwiązań no-code. Jeszcze bardziej doceniono pracę programistów, jak i projektowanie pod indywidualne wymagania klientów. Warto sprawdzić główne zmiany w branży IT, które zaszły w mijającym roku.

Początek roku zapowiadał, że główne trendy w branży IT w 2022 roku będą oscylowały wokół tematyki:

 • cyberbezpieczeństwa,
 • mikroserwisów,
 • machine learing,
 • NLB,
 • Big Data,
 • automatyzacji za pomocą no-code oraz low-code.

Bardzo prężnie działano również nad przyspieszeniem stron internetowych, zwiększano intuicyjność, ale też walory estetyczne.

Zmiany w obrębie web designu

Minimalizm, estetyka i intuicyjność to bezapelacyjnie najważniejsze aspekty interesujące programistów, grafików i Project Managerów w 2022 roku. Pracowano przede wszystkim nad zatrzymaniem użytkownika jak najdłużej na stronie internetowej. W tym celu zdecydowano się na kolorystykę nieprzytłaczającą, ale jednocześnie nieco mocniejszą niż dotychczas. Bardzo ważne okazały się mikroanimacje i mikrointerakcje. Interesująca okazała się zabawa typografią w sekcji HERO, jak i sprytne wykorzystanie białych przestrzeni. Mocno wpłynęło to na ulepszenie UX.

Trendami, które bardzo mocno wpłynęły na web design były:

 • Glassmorfizm – efekt matowego szkła. Przyciąga uwagę klienta, stosowany w sekcji HERO.
 • Mocna kolorystyka oraz typografia w sekcji HERO – krzykliwe kolory i mikroanimacje.
 • Projektowanie stron z uwzględnieniem potrzeb niepełnosprawnych.
 • Zastosowanie przyciągających uwagę, dużych i w różnych kształtach kursorów zachęcających do kliknięcia.
 • Scrollytelling oraz efekt paralaksy.
 • Stosowanie negatywnej przestrzeni.

Rozwój technologiczny w 2022 roku

Na uwagę zasługuje przede wszystkim reużywalność dotychczas kodowanych rozwiązań. Doceniono już obecne technologie, które ciągle ulegają ulepszeniu. Nadal w użyciu jest niezawodny WordPress oraz WordPress + React. Branża IT nadal pracuje nad minimalizmem w stosowanych rozwiązaniach, co skraca czas oczekiwania na realizację usługi, a tego oczekują klienci.

Programowanie w 2022 roku

Ciekawym rozwiązaniem stosowanym powszechnie w 2022 roku jest Remix, na który zwrócił uwagę Kent C. Dodds, w trakcie wystąpienia na InfoShare 2022. Ma on wpływ na szybkość strony internetowej, co gwarantuje przyjemne doświadczenia dla użytkowników. Choć rozwiązanie jest bardzo młode, już zwiastuje się jego bardzo pozytywne perspektywy.

Dodać należy, że 2022 rok tak naprawdę niewiele zmienił w języku programowania czy myśleniu zespołów programistycznych. Najważniejsze jest dążenie do stosowania rozwiązań uprzyjemniających wyszukiwanie informacji i zwiększających korzyści dla klientów.

Rok 2022 pod znakiem funkcjonalności przyjaznych dla użytkowników

Motywem przewodnim branży IT w 2022 roku było zdecydowanie stosowanie funkcjonalności, które mają zwiększyć przyjemność internautów w dostępie do informacji. Pracowano nad przyspieszeniem stron internetowych oraz ich minimalizmem. Kreatywne rozwiązania polegały przede wszystkim na stosowaniu mocnych kolorów, ale nie drażniących użytkowników.

Tworzenie stron internetowych na najwyższym poziomie jest celem nr. 1 w każdym roku dla agencji interaktywnych. Również dla nas. Wspólnie pracujemy na Twój sukces.

Sprawdź usługi naszego software house

Ostatnie wpisy blogowe

Umów sięna darmową konsultację