Software house Grupa Improve Sp. z o.o. - ul. Marcelińska 94B/181 Poznań
Wróć

Sklep internetowy na platformie open-source. Zalety i wady

Open-Source Dla Sklepu - Grupa Improve zdjęcie nr 13

Od kilku lat twórcy sklepów internetowych mają do wyboru kilka atrakcyjnych platform umożliwiających budowanie bezpiecznych, funkcjonalnych przestrzeni do robienia zakupów w sieci. Jedną z nich jest platforma open-source. Czym się wyróżnia? Jakie ograniczenia posiada?

Czym jest platforma open-source?

Platforma open-source jest specjalnym typem oprogramowania dedykowanego dla sklepu online. Umożliwia zarządzanie całą ofertą. Właściciel ma dostęp do całego kodu źródłowego strony i może samodzielnie lub z pomocą programisty wprowadzać w nim zmiany.

Są dwie metody nabycia kodu: jesteś jego właścicielem lub płacisz licencję za użytkowanie kodu. W obu przypadkach zyskujesz szeroki zakres edycji sklepu i możesz w każdym aspekcie dopasować go do swoich potrzeb. Nawet jeżeli początkowo nie była dostępna konkretna opcja, można na każdym etapie funkcjonowania sklepu online dodać ją.

Korzystanie z platformy open-source jest bardzo wygodne, ze względu na szeroki zakres zmian, jakie możesz wprowadzać. Nie ma tutaj większych ograniczeń.

Poznaj zalety platformy open-source dla sklepu internetowego

  1. Elastyczność

Platforma open-source jest przede wszystkim w każdym aspekcie dopasowana do potrzeb użytkownika. Daje szeroki zakres funkcjonalności zarówno dla właściciela, jak i kupującego. Możesz wzbogacić swój sklep o zaawansowane funkcje, np. zaoferować Klientom wirtualną przymierzalnię.

  1. Nieograniczony zakres rozwoju

Sklepy online powstające na platformie open-source umożliwiają sprzedaż dowolnych produktów, i to w nieograniczonej ilości. Możesz zacząć od sprzedaży kilkunastu produktów, a w ciągu kilku miesięcy zwiększyć ofertę o kilka tysięcy.

Platforma ta jest chętnie wybierana przez właścicieli sklepów z częściami samochodowymi, których oferta jest bardzo szeroka i często uzupełniana o nowe komponenty.

  1. Dostęp do wielu dodatków i rozszerzeń

Liczne dodatki i rozszerzenia, o jakie możesz wzbogacić sklep online podnoszą jego funkcjonalność i umożliwiają pełne dopasowanie do potrzeb.

  1. Proste prowadzenie marketingu internetowego

Platforma open-source jest przyjazna dla wprowadzania wielu zmian związanych z marketingiem internetowym. Duże możliwości w zakresie edycji kodu, w tym bezproblemowe pozycjonowanie to ogromne atuty.

Platforma jest również skrojona indywidualnie pod potrzeby konkretnego użytkownika, dlatego sklep online pozwoli wyróżnić Ci się spośród konkurencji. Bez problemów przyciągniesz uwagę Klientów i zwiększysz ruch.

Ograniczenia platformy open-source dla sklepu internetowego

  1. Wysokie koszty

Korzystanie z oprogramowania i jego rozwijanie może być kosztowne. Trzeba liczyć się z ponoszeniem opłat za licencję, hosting, utrzymanie domeny, obsługę informatyczną, aktualizację oprogramowania czy naprawianie błędów.

  1. Wymagana wiedza techniczna

Sklep na platformie open-source zbuduje jedynie specjalista. Samodzielne zarządzanie funkcjonalnościami sklepu również może być bardzo trudne, dlatego potrzeba osoby do obsługi na co dzień.

  1. Konieczne samodzielne dbanie o bezpieczeństwo zasobów

Wymagane jest samodzielne aktualizowanie oprogramowania, jak i dbanie o bezpieczeństwo. Tylko wtedy uchronisz się przed atakami hackerskimi. Bieżąca konserwacja musi zostać przeprowadzona przez zespół specjalistów.

Ze względu na dostępny i otwarty kod źródłowy, platformy open-source są bardzo podatne na występowanie luk w zabezpieczeniach, dlatego trzeba skorzystać z pomocy prawdziwego specjalisty, aby bezpieczeństwo danych było zawsze utrzymywane na najwyższym poziomie.

Sprawdź usługi naszego software house

Ostatnie wpisy blogowe

Umów sięna darmową konsultację