Software house Grupa Improve Sp. z o.o. - ul. Marcelińska 94B/181 Poznań
Wróć

Chmura obliczeniowa w projektach IT – zalety i możliwości

Chmura Obliczeniowa W Projektach It zdjęcie nr 13

Chmura obliczeniowa może w wielu aspektach ułatwić pracę zespołowi tworzącemu projekty IT. Czas skorzystać z tego innowacyjnego rozwiązania.

Chmury obliczeniowe w ostatnich kilku latach zyskały na popularności. Zdaniem środowiska IT już za parę lat każdy przedsiębiorca będzie z nich korzystał, głównie ze względu na szereg korzyści, jakie zapewnia w dbaniu o bezpieczeństwo danych przy niskim nakładzie finansowym.

Co to jest chmura obliczeniowa i jakie są jej rodzaje?

Chmura obliczeniowa, z ang. cloud computing, to rozwiązanie technologiczne, które powszechnie wykorzystywane jest w biznesie oraz projektach IT. Najprościej mówiąc, chmura jest zespołem połączonych ze sobą serwerów, na których można przechowywać i przetwarzać dane. Umożliwia również uruchomienie programów do zaawansowanej analizy.

Najwięksi dostawcy usług chmurowych posiadają miliony serwerów w różnych lokalizacjach, które są połączone kablami. Daje to ogromną moc obliczeniową, zapewnia natychmiastowy przesył danych między serwerami znajdującymi się nawet w najdalszych punktach.

Podział chmur obliczeniowych uzależniony jest przede wszystkim od tego, kto jest ich właścicielem. Wyróżnia się cztery podstawowe rodzaje: prywatną, publiczną, hybrydową, multi-cloud.

Chmura prywatna

Jedna organizacja jest właścicielem wszystkich elementów wchodzących w skład chmury obliczeniowej, natomiast obsługą infrastruktury zajmuje się zewnętrzny dostawca usług lub wewnętrzny dział IT.

Chmura publiczna

Rozwiązanie należy do zewnętrznych dostawców, którymi mogą być m.in. Google czy Amazon. Udostępniana jest gotowa chmura obliczeniowa za odpowiednią opłatą, często uzależnioną od zużycia dostępnego miejsca.

Chmura hybrydowa

Stanowi połączenie chmury prywatnej i publicznej. Gwarantuje bezpieczne przechowywanie krytycznych danych we własnej fizycznej infrastrukturze, jednocześnie wykorzystując gotowe usługi chmury publicznej.

Multi-cloud

Opiera się na korzystaniu przynajmniej z dwóch chmur publicznych.

Zalety korzystania z chmury obliczeniowej w projektach IT

Wśród głównych zalet chmury obliczeniowej w projektach IT wymienić można:

  • fizyczne bezpieczeństwo danych,
  • niezawodne skalowanie,
  • globalny zasięg,
  • dostępność do danych na każdym urządzeniu.

Zakrojona na szeroką skalę działalność hackerska, jak i ryzyko utraty danych przez błąd systemu skłaniają przedsiębiorców do stosowania dodatkowych rozwiązań mających na celu ochronę najważniejszych informacji firmowych. Robiąc kopię zapasową w chmurze, danych nie stracisz, nawet jeżeli Twój sprzęt ulegnie awarii. Oczywiście nie jest to jedyne zabezpieczenie, jakie powinien zastosować użytkownik, ale jedno z wielu, z którego warto korzystać.

Wybór dostawcy usług chmurowych: AWS, Azure, Google Cloud

Giganci technologiczni oferują usługi chmurowe cieszące się bardzo dużą popularnością. Warto przyjrzeć się ofertom trzem z nich, szczególnie zasługujących na uwagę.

AWS

Bezpieczna platforma usług w chmurze, dzięki której możliwe jest uzyskanie dużej mocy obliczeniowej, hostingu baz danych, jak i wielu innych usług, które umożliwiają skalowanie oraz zwiększanie popularności biznesu.

Azure

Dostępnych jest ponad 200 produktów i usług w chmurze działających w ramach platformy należącej do Microsoft. Ułatwiają tworzenie nowych rozwiązań, kreowanie przyszłości. Jest możliwe m.in. uruchamianie i zarządzanie aplikacjami w chmurze.

Google Cloud

Platforma chmurowa, która umożliwia budowanie, testowanie oraz wdrażanie rozwiązań przy użyciu niezawodnej infrastruktury Google.

Bezpieczeństwo danych w chmurze
Chmura obliczeniowa jest w 100% bezpieczna, wszystkie przechowywane dane są szyfrowane, dlatego nie trafią w niepowołane ręce. Dostęp do nich masz tylko Ty, jako właściciel. Stosując regularnie backup, nie zdarzają się sytuacje, w których utracisz krytyczne dane dla firmy. Rozproszone po niemal całym świecie serwery i centrale gwarantują dostęp do danych w dowolnym miejscu, w jakim tylko się znajdujesz.

Skalowanie i optymalizacja kosztów związanych z chmurą obliczeniową

Inwestycja w chmurę obliczeniową jest opłacalna pod względem finansowym. Nie trzeba w strukturach firmy tworzyć wewnętrznej infrastruktury serwerowej, dostawcy usług zapewniają miejsce do przechowywania danych na korzystnych, bezpiecznych warunkach. Informatycy i programiści, jakich zatrudniasz, mogą skupić się na realizacji projektu IT, a działania związane z przechowywaniem i ochroną danych przejmowane są przez zarządzających chmurą dostawców.

Co należy podkreślić, pakiety chmury obliczeniowej są tak skonstruowane, że płaci się jedynie za wykorzystane miejsce do przechowywania danych. Nie wydaje się więc pieniędzy na darmo.

Chmura obliczeniowa – podsumowanie

Inwestycja w chmurę obliczeniową jest korzystna pod wieloma względami: zyskujesz nieograniczoną wydajność i przestrzeń do przechowywania danych, jednocześnie nie ponosząc za to dużych kosztów. Możesz korzystać z niezawodnego rozwiązania, które zapewnia bezpieczeństwo dla danych. Chronisz w ten sposób środowisko, ponieważ nie zużywasz prądu do zasilania infrastruktury serwerowej w Twojej firmie.

Sprawdź usługi naszego software house

Ostatnie wpisy blogowe

Umów sięna darmową konsultację