Software house Grupa Improve Sp. z o.o. - ul. Marcelińska 94B/181 Poznań
Wróć

Jak prowadzić bloga na stronie?

Jak Prowadzić Bloga Na Stronie? zdjęcie nr 13

Jak pisać bloga? W tym tekście przedstawiamy wskazówki, jakich zasad należy trzymać się, aby przygotować wartościowy, zgodny z wytycznymi SEO content.

Jak zacząć pisać bloga na stronie internetowej?

Styl i umiejętność pisania nie wystarczą, aby stworzyć ciekawy content. Pisanie bloga to coś więcej. Trzeba przede wszystkim skupić się na wymyśleniu interesujących pomysłów, a także poznać zasady SEO, które pozytywnie wpłyną na pozycjonowanie. Należy więc połączyć umiejętność pisania, kreatywnego myślenia oraz wiedzy na temat SEO.

Zacznij od pomysłu

Najłatwiej prowadzi się bloga osobom opisującym swoje hobby. Bez problemu wyszukują kolejne ciekawe tematy, pokazują czytelnikom, jak dany temat wygląda od kuchni.

Na blog warto umieszczać wpisy mające minimum 3 tysiące znaków ze spacją. Należy robić to w regularnych odstępach czasu. Wejdzie Ci to już na tyle w krew, że automatycznie powstawać będą kolejne, interesujące wpisy.

Wybierz dostosowaną do swoich potrzeb platformę

Blog trzeba założyć na jednej z dostępnych w internecie platform. Często dla początkujących osób trudne jest zdecydowanie się na konkretną. Na początku nie ma to aż tak dużego znaczenia, należy przede wszystkim upewnić się, czy pisanie bloga jest tym, czym chcesz się zajmować. Po prostu musisz zacząć pisać, a z czasem przekonasz się, czy konkretna platforma jest dla Ciebie odpowiednia.

Radą, jak zacząć bloga jest to, aby wybrać platformę nieskomplikowaną pod względem technicznym. Najpopularniejszą jest obecnie WordPress. Jeżeli po kilku tygodniach uznasz, że jest to idealne zajęcie dla Ciebie, możesz pomyśleć o własnej domenie i serwerze. Czasem po prostu na początku drogi nie warto inwestować, żeby najpierw przetestować, czy chcemy się tym zajmować na poważnie.

Przeczytaj również

Jak pisać bloga? Regularnie!

Warto publikować teksty w podobnych odstępach czasu. Gwarantuje to wyrobienie nawyku, a czytelnicy będą wiedzieli, kiedy na Twój blog zajrzeć, aby zapoznać się z nowymi wpisami.

Dobrym pomysłem jest tworzenie wpisów na zapas, jeżeli obawiasz się, że wymyślanie tematów na bieżąco sprawi Ci trudność.

Dbaj o poprawność językową oraz unikalność treści

Teksty na blog muszą być czytelne i przyjemne w odbiorze. Warto zadbać o poprawność językową oraz stylistyczną. Przydatne są do tego strony sprawdzające teksty pod kątem występujących w nich błędów. Pamiętaj jednak, że są to automaty, dlatego niektórych błędów mogą nie wyłapać.

Przed publikacją tekstu, warto bardzo dokładnie go przeczytać. Jeżeli masz taką możliwość, przekaż go do przeczytania osobie postronnej, aby oceniła wpis z obiektywnej perspektywy.

Najważniejsze jest, aby tekst był unikalny, bez skopiowanych z już opublikowanych wpisów fragmentów. Google szybko wyłapują strony, na których publikowane są duplikaty, a to grozi poważnymi konsekwencjami w zakresie pozycjonowania.

Jak pisać wpisy blogowe? Musi być ciekawie!

Każdy, kto zakłada bloga, chce, aby czytelnicy regularnie zapoznawali się z publikowanymi treściami. Żeby taki cel osiągnąć, wpisy muszą być interesujące. Warto poruszać ciekawe zagadnienia, ale także tworzyć tekst w układzie przyjemnym w odbiorze.

Akapity nie powinny być zbyt długie, a treść należy uporządkować poprzez wyróżniające się nagłówki. Warto wzbogacać wpisy grafikami oraz filmikami. Internauci to wzrokowcy.

Przygotuj jednolitą narrację bloga

Nie warto tworzyć bloga w sposób sztywny, profesjonalny. Jak zacząć pisać bloga? Przede wszystkim z zastosowaniem stylu i narracji dopasowanych do grupy docelowej.

Przejrzyste poradniki to podstawa

Blogi poradnikowe muszą być pisane prostym językiem, oczywiście z wystrzeganiem się kolokwializmów. Ważne, aby język był przyjazny i jasny. Odbiorcy zrozumieją wskazówki, które chcesz im przekazać.

Planując narrację na swojego bloga, warto bardzo dokładnie poznać swoją grupę docelową. Dzięki temu uda się dopasować styl i język do osób, które będą go czytały.

Jak zacząć pisać bloga? Pamiętaj o zasadach SEO

Utwórz na swoim blogu podstawowe kategorie, do których będą trafiały konkretne wpisy np. CIEKAWOSTKI, NOWINKI, WYWIADY, RELACJE. Do każdej z kategorii warto zaplanować po kilka wpisów i opracować je zgodnie z przyjętymi wcześniej założeniami.

Do każdego wpisu należy dobrać słowa kluczowe. Sposobem na zwiększenie zasięgów są wywiady z ciekawymi ludźmi.

Twój blog powinien być użyteczny

Pamiętaj, aby tworzyć wpisy niosące za sobą wartość dla odbiorcy. Tekst powinien realizować podstawowe cele, wzbudzać zainteresowanie czytelnika, dostarczać mu informacje na konkretny temat. Dzięki temu stworzysz wierną grupę odbiorców, którzy regularnie będą zaglądali na Twój blog.

Informacje o nowym wpisie warto zawsze umieszczać na portalu społecznościowym. To dobra, darmowa reklama.

Wykorzystaj CTA

Jak prowadzić bloga, aby stał się on Twoim źródłem dochodu? Przede wszystkim pod koniec wpisu warto zamieszczać tzw. Call to Action, czyli zachęcanie do komentowania. Zbudujesz dzięki temu relacje ze swoimi czytelnikami. Jest to szczególnie ważne w branży usługowej, gdy blog ma być sposobem na podniesienie sprzedaży produktów i usług.

Zapewniaj swoim odbiorcom rozrywkę

Internet jest po to, aby choć na chwilę oderwać się od rzeczywistości. Jeżeli Twój blog jest informacyjny lub edukacyjny, warto co jakiś czas dodawać wpisy rozrywkowe. Nie muszą być humorystyczne, ale po prostu ciekawe, atrakcyjne, uzupełnione o grafiki oraz filmy.

Pamiętaj o promowaniu bloga

Jeżeli zauważysz, że Twój blog wzbudza zainteresowanie, warto pomyśleć o dodatkowej promocji. Warto rozpocząć od prowadzenia konta w social mediach. Należy również komentować wpisy innych blogerów – w sposób ciekawy, a ich czytelnicy na pewno sprawdzą, kim jesteś. W komentarzu nie warto jednak zamieszać tekstów typu: Zajrzyj na mojego bloga. Treść ma mówić sama za siebie i zainteresować odbiorcę.

Jak się pisze bloga? Podsumowanie

Pisanie bloga może być fantastyczną przygodą, zajęciem dającym wiele satysfakcji, ale również sposobem na dodatkowy dochód. Na samym początku nie warto jednak myśleć o zarabianiu, lepiej skupić się na kreatywnych pomysłach. Pieniądze przyjdą z czasem. 

Sprawdź usługi naszego software house

Ostatnie wpisy blogowe

Umów sięna darmową konsultację