Prędkość strony ma kluczowe znaczenie dla sukcesu biznesu online. Wolno ładujące się witryny odstraszają użytkowników i negatywnie wpływają na zyski. Warto wiedzieć, jak zadbać o WordPress w celu jego przyspieszenia.
Dlaczego przyspieszenie WordPress jest tak ważne?
Pozycja w wyszukiwarce
Google uznaje szybkość ładowania strony jako kluczowy czynnik przy ustalaniu pozycji w wynikach wyszukiwania. Jeżeli witryna funkcjonuje niezawodnie i bez opóźnień, ma szansę uzyskać dobrą widoczność, a to przekłada się pozytywnie na ruch i zyski.
Przeczytaj również
Doświadczenia użytkownika
Konsumenci online są bardzo niecierpliwi, oczekują, że strona załaduje się w mniej niż 3 sekundy. Jeżeli nie chcesz tracić klientów, przyspieszenie WordPressa jest niezbędne.
Dostosowanie do urządzeń mobilnych
Większość osób przegląda aktualnie strony na urządzeniach mobilnych. Mają one wyższe wymagania co do sprawności witryny, dlatego kluczowe jest zadbanie o jej szybkość.
Jak sprawdzić szybkość WordPress?
Google PageSpeed Insights
Darmowe narzędzie udostępnione przez Google do analizowania wydajności strony internetowej. Wskazuje, co należy poprawić.
Pingdom Tools
Skutecznie testuje, ile czasu zajmuje ładowanie strony. Poddawana jest ona ocenie przy wykorzystaniu kilku metryk. Otrzymujesz m.in. następujące informacje:
- ile było wymaganych żądań,
- ile zostało wykonanych przekierowań,
- jak prekość strony wypada na tle konkurencji.
GTMetrix
Darmowe narzędzie sprawdzające wydajność WordPress. Przedstawia sugestie, co należy poprawić.
Dlaczego wymagana jest optymalizacja WordPressa? Co go spowalnia?
Backend
Odpowiedni hosting odpowiada za szybkość strony. Optymalizację funkcjonowania witryny należy zacząć od prześledzenia, jak działa backend.
Frontend
Aspekty, na które należy zwrócić uwagę, dotyczą zaprojektowania strony i jej prowadzenia. Jeżeli występują tutaj problemy, niezbędna jest optymalizacja WordPress, w celu przyspieszenia ładowania.
Strona może długo ładować się jeżeli ma:
- niezoptymalizowane pluginy — wiele wtyczek spowolni Twoją stronę, zwłaszcza jeżeli są słabo zoptymalizowane i nie na bieżąco aktualizowane. Każdy plugin zwiększa również liczbę wykonywanych żądań, co wydłuża czas ładowania strony;
- źle dobrany szablon — może być zbyt ciężki, a to wpłynie negatywnie na wczytywanie strony;
- pliki graficzne — trzeba zoptymalizować zdjęcia, aby nie wpływały negatywnie na czas ładowania strony;
- niezoptymalizowany kod — może to zwiększyć wagę strony i dodać kolejne żądania.
WordPress — optymalizacja strony w celu przyspieszenia prędkości — najlepsze praktyki
Wybierz jakościowy serwer
Usługa hostingowa odgrywa kluczową rolę w szybkości i wydajności strony. Rodzaj serwera ma wpływ na zasoby dostępne na witrynie, zabezpieczenia, a także wsparcie techniczne w przypadku awarii.
Dostępne na rynku serwery to:
- serwer współdzielony — wiele stron korzysta z tych samych zasobów serwera. Najczęściej jest to najlepszy wybór dla małych witryn, ale trzeba liczyć się z ograniczeniami w zakresie wydajności i bezpieczeństwa. Jest to spowodowane wpływem ruchu na innych stronach na wydajność Twojej witryny;
- serwer tworzony na indywidualne zamówienie — droższa opcja, ale zapewnia wyłączny dostęp do serwera i jego zasobów. Zapewniona jest pełna stabilność i bezpieczeństwo dla witryny;
- Virtual Private Server (VPS) – łączy zalety hostingu współdzielonego i dedykowanego. Wiele stron znajduje się na tym samym serwerze, ale każda posiada własne środowisko wirtualne i zasoby. Gwarantuje to wyższą wydajność i kontrolę (w porównaniu do serwera współdzielonego), a jednocześnie koszty są niższe niż przy serwerze dedykowanym.
Wtyczka pamięci podręcznej
Umożliwia generowanie statycznej strony HTML Twojej witryny i zapisuje ją na serwerze. Gdy użytkownik próbuje uzyskać dostęp do treści na stronie, wtyczka wyświetla lżejszą stronę HTML zamiast ciężkiego skryptu PHP.
Zadaniem wtyczki jest przechowywanie zawartości, aby załadować ją szybciej. Jeżeli zasoby takie, jak obrazy i pliki JavaScript są przeładowywane za każdym razem, strona jest bardzo wolna.
Optymalizacja zdjęć i lazy loading
Przyspieszenie strony WordPress jest najskuteczniejsze, gdy zoptymalizujesz grafiki. Ich duża waga może zmniejszyć szybkość ładowania strony nawet kilkukrotnie. Warto skorzystać z rozszerzeń optymalizujących cały proces.
Jeżeli chodzi o lazy loading to technika, która powoduje, że obrazy i filmy na stronie ładują się wyłącznie wtedy, gdy znajdują się w polu widzenia użytkownika. Znacznie poprawia to szybkość witryny, ponieważ ma ona do obsługi mniejszą ilość danych do przygotowania. Zapewnia to lepsze doświadczenia użytkownika. Leniwe ładowanie można wdrożyć, dodają wtyczkę lub odpowiedni fragment kodu do pliku functions.php strony.
Jak przyspieszyć WordPressa korzystając z innych podstawowych metod?
Najnowsza wersja PHP
PHP to język programowania, dzięki któremu można zwiększyć szybkość i wydajność strony, wykonując regularne aktualizacje. Trzeba jednak pamiętać, że mogą one mieć wpływ na uszkodzenie witryny, gdy jej kod nie jest kompatybilny z nowym wydaniem. Zalecane jest przeprowadzenie testu zgodności.
Mniej pluginów
Zbyt duża ilość wtyczek może spowolnić ładowanie strony. Regularnie usuwaj te, z których nie korzystasz lub są przestarzałe. Staraj się wybierać pluginy z wieloma funkcjami, zamiast korzystać z wielu pomniejszych.
Czyszczenie biblioteki multimediów
Regularnie usuwając niewykorzystane media, możesz przyczynić się do przyspieszenia ładowania strony. Warto wykorzystać w tym celu narzędzie Media Cleaner.
Bez hostowania video na serwerze
Treści video zajmują bardzo dużo miejsca. Nie musisz jednak całkiem z nich rezygnować. Wystarczy opublikować je na YouTube lub innym serwerze, a na stronie przedstawić w wersji zagnieżdżonej.
Ograniczenie liczby wyświetlanych komentarzy
Optymalizacja stron WordPress wymaga również zmniejszenia liczby komentarzy wyświetlanych w danym momencie pod artykułem. Ich zbyt duże nagromadzenie przyczynia się do gorszego ładowania strony.
Jak przyspieszyć stronę WordPress? Podsumowanie
Skuteczne przyspieszenie stron zbudowanych na WordPress wpłynie pozytywnie na doświadczenia użytkownika, Twoje zyski i sukces całego biznesu. Warto wykorzystać powyższe sposoby, aby osiągnąć zamierzone rezultaty.