Software house Grupa Improve Sp. z o.o. - ul. Marcelińska 94B/181 Poznań
Wróć

Metodyki zarządzania projektami IT – Agile, Scrum, Kanban

Metodyki It - Agile Vs Scrum Vs Kanban - Grupa Improve zdjęcie nr 13

Metodyki zarządzania projektami IT pozwalają na skuteczne planowanie i monitorowanie projektów informatycznych. Najpopularniejszymi z nich są Agile, Scrum oraz Kanban. Co warto o nich wiedzieć?

Codziennością w branży IT jest praca przy mniej lub bardziej skomplikowanych projektach. Zespoły składające się z programistów, grafików, specjalistów od UX/UI muszą działać sprawnie i szybko. Wybierając odpowiednią metodykę pracy są w stanie wypracować najlepsze rezultaty.

Metodyki zarządzania projektami IT – najważniejsze kwestie

Po co w ogóle jest metodyka zarządzania projektami? Aby można było łatwo i szybko zorganizować pracę, jednocześnie optymalizując działania programistyczne. Zaledwie kilka lat temu na głowie programistów było planowanie procesów, choć i tak mieli do wykonania wiele innych, ważniejszych zadań. Na szczęście powstało coś takiego, jak metodyki zarządzania, co gwarantuje wdrożenie przemyślanego systemu organizacji pracy w oparciu o zasady i wytyczne, a także wykorzystywane kanały komunikacji z zespołem i klientem.

Mówiąc o metodyce, trzeba wziąć pod uwagę pewną filozofię zarządzania, a także motywowania pracowników, co ma wpływ na efektywność realizacji zadań. Obecnie dostępnych jest wiele skutecznych metodyk zarządzania projektami IT, a do najpopularniejszych należą Agile, Scrum oraz Kanban.

Porównanie metodyk zarządzania projektami: Agile, Scrum, Kanban

Dlaczego to właśnie te metodyki zarządzania są najbardziej popularne? Opierają swoje działanie na tradycyjnej metodologii związanej z tworzeniem planu, jak i strategii zmierzającej ku zmianom. To powoduje, że są elastyczne, świetnie przystosowują się do warunków rynkowych i potrzeb danego zespołu projektowego.

Agile

Najpopularniejsza metodyka zarządzania projektami, której podstawą jest rozbicie ich na mniejsze części: iteracje lub sprinty. Projekt podzielony jest na etapy, co zwiększa jego elastyczność, pozwala skupić się na wymaganiach i doskonalić daną pracę. Po zakończeniu jednego cyklu, oddaje się go do oceny klientowi, gdy nie zgłasza żadnych uwag, można przystąpić do kolejnego etapu. Agile najlepiej sprawdza się przy projektach, gdzie nie ma jasno ustalonej wizji, klient często zmienia zdanie i chce kontrolować przebieg prac w najpełniejszy sposób.

Wśród najważniejszych zalet tego modelu zarządzania projektami wymienić można:

  • łatwą komunikację,
  • dużą elastyczność,
  • wysoką jakość realizacji,
  • skuteczne zarządzanie ryzykiem.

Scrum

Wyróżnia się równie dużą popularnością co Agile i podobnie jest oparty na cyklicznym realizowaniu projektu. Różnicą jest wyodrębnianiem wielu małych kroczków w dążeniu do osiągnięcia ustalonego celu, a ponadto duży nacisk kładzie się na pracę zespołową. Postępy omawiane są w trakcie codziennych, kilkuminutowych spotkań.

Dużą rolę odgrywa również Product Owner, który czuwa nad przebiegiem prac, występuje jako analityk biznesowy, klient i odbiorca końcowy.

Największymi zaletami Scrum są:

  • pełna kontrola nad projektem,
  • iteracyjność pracy, duży nacisk na samoorganizację,
  • praca zespołowa.

Kanban

Metodyka zarządzania projektami oparta na płynnym przepływie pracy. Opiera się na rozdzieleniu etapów pracy nad projektem, każdy z nich obserwuje się, dzięki zastosowaniu wizualizacji na specjalnej tablicy. Rozpisywane są tam zadania z dopiskami: do zrobienia, w toku, zrobione. Dzięki takiemu podejściu, można wyeliminować etapy o niskiej wydajności, na które trzeba poświęcić bardzo dużo czasu niż początkowo planowano.

Zaletami Kanban są:

  • ciągły rozwój projektu, praktycznie na każdym etapie,
  • podział projektu na etapy, z rozpisaną listą zadań,
  • nieustanna kontrola postępów pracy

Jak wybrać odpowiednią metodykę dla swojego projektu?

Każdy projekt jest inny, wymaga indywidualnego podejścia, nie ma jednej uniwersalnej metodyki zarządzania. Dlatego ważne jest dopasowanie modelu pracy do środowiska, w jakim działasz, a także do ludzi, którzy mają zająć się realizacją projektu.

Decydując się na konkretną metodykę, warto zwrócić uwagę na wchodzące w jej skład czynniki:

  • każdy członek zespołu powinien rozumieć zasady, jakie jej dotyczą,
  • każdy element należy stosować zgodnie z przeznaczeniem,
  • w proces podejmowania decyzji o wyborze metodyki powinien być zaangażowany cały zespół projektowy.

Rola Product Ownera, Scrum Mastera i zespołu programistów

Skuteczna realizacja projektu zależy zarówno od przyjętej metody zarządzania, ale także od ludzi, którzy nad nim pracują. Ważna jest współpraca na najwyższym poziomie, prawidłowe rozdzielenie zadań, jak i wykorzystywanie najefektywniejszych sposobów wdrażania zmian.

  • Product Owner zajmuje się planowaniem pracy i ustalaniem priorytetów. Reprezentuje klienta końcowego.
  • Scrum master odpowiada za proces tworzenia produktu i upewnia się, że każdy członek zespołu rozumie, czym są zasady Scrum. Dba o efektywność realizacji zadań.
  • Zespół projektowy, czyli deweloperzy odpowiadają za wybór odpowiednich zadań i planują pracę tak, aby osiągnąć najlepsze efekty ze sprintów i umożliwić realizowanie ustalonych celów.

Planowanie, monitorowanie i dostarczanie wartości w projekcie

Metodyki zarządzania projektami IT ciągle ewoluują dostosowując się do wymagań i potrzeb biznesowych. Najważniejsze jest elastyczne i szybkie zarządzanie, co ułatwia przystosowywanie się do aktualnych potrzeb klienta.

W ostatnim czasie zauważalne jest stosowanie metodyk hybrydowych, czyli będących połączeniem dwóch zupełnie różnych podejść, np. Agile i Kanban, w celu wypracowania jak najlepszej organizacji pracy dla kreatywnego zespołu. Pozwala to również na skuteczne dostosowanie warunków pracy do potrzeb najbardziej wymagających projektów.

Rozwój i trendy w metodologiach zarządzania projektami IT pozwalają na zwiększanie efektywności programistów, umożliwiają dowiezienie projektu do celu i skuteczne jego wdrożenie. Wartości biznesowe dla klienta udaje się utrzymać na bardzo wysokim poziomie, a to jest niezwykle ważne, w celu ugruntowania swojej pozycji na rynku.

Sprawdź usługi naszego software house

Ostatnie wpisy blogowe

Umów sięna darmową konsultację