Inaczej można powiedzieć, że jest to komputer cały czas podpięty do sieci. Serwer bare metal należy do jednego klienta, który może go skonfigurować i zarządzać nim według potrzeb. Co jeszcze warto o nim wiedzieć? Jakie ma zalety i wady?
Co to jest serwer dedykowany?
Inaczej jest nazywany serwerem bare metal. Jest to fizyczny komputer w centrum danych, którym jeden klient może zarządzać w zależności od indywidualnych potrzeb. Zasoby udostępniane są wyłącznie jednemu klientowi.
Serwer dedykowany nie korzysta z hiperwizora. Klient może korzystać z jego pełnej wydajności i pojemności sprzętowej. Serwer może być wykorzystywany do dowolnych celów, w tym hostingu własnych serwerów wirtualnych lub wirtualnych maszyn. Na jego wydajność nie wpływają inni użytkownicy centrum danych.
Przeczytaj również
Kto potrzebuje serwer dedykowany?
Decydując się na to rozwiązanie, zyskujesz dostęp do całej pojemności serwera, bez żadnych ograniczeń. Dane spływają wyłącznie do Ciebie, żaden inny klient centrum danych nie ma do nich dostępu.
Serwery dedykowane pozwalają uniknąć problemu obniżenia wydajności, ze względu na konieczność współdzielenia przestrzeni z innymi. Zasoby sprzętowe są przeznaczone wyłącznie do użytku pojedynczego użytkownika.
Najczęściej na to rozwiązanie decydują się średnie i duże firmy do obsługi krytycznej aplikacji e-commerce lub baz danych. Zyskują dzięki temu większą stabilność i niezawodność. Dla małych firm, posiadających stronę internetową wykorzystywaną w celach reklamowych, korzystniejszym rozwiązaniem jest hosting współdzielony.
Jakie zastosowanie mają serwery dedykowane?
Hosting dedykowany jest najpotężniejszym narzędziem wykorzystywanym przez średnie i duże przedsiębiorstwa cyfrowe. Pozwala budować globalną infrastrukturę dostarczanych treści, jak i obsługiwać obciążone bazy danych. Wiele innych zastosowań prezentujemy poniżej.
Poprawa bezpieczeństwa i działalność zgodna z przepisami
Klient, decydując się na opcję dedykowaną, zyskuje wyłączny dostęp do serwera i wszystkich jego funkcji. Stanowi to bezpieczne i niezawodne rozwiązanie dla firm, które chcą uzyskać pełną kontrolę nad infrastrukturą sieciową.
Sztuczna inteligencja (AI), machine learning (ML) oraz data science
Obciążenia AI/ML intensywnie zużywają zasoby. To duży problem dla wielu firm. Serwer dedykowany w takich warunkach sprawdza się rewelacyjnie. Zapewnia najwyższą możliwą wydajność. Istnieje możliwość konfiguracji za pomocą specjalistycznych komponentów, w celu uzyskania dużej przepustowości.
Hosting aplikacji wspierających prowadzenie biznesu
Średnie i duże firmy otrzymują niezawodną infrastrukturę, która pozwala utrzymać aplikacje krytyczne dla ich funkcjonowania. Serwer dedykowany jest wydajny, a klient ma całkowitą kontrolę nad jego działaniem.
Obliczenia o wysokiej wydajności (HPC)
Potrzebne są do tego najlepsze procesy, duża ilość pamięci, przestrzeni dyskowej i nieograniczona przepustowość. To wszystko zapewnia omawiany serwer.
Gaming
W grach renderowane są animacje w wysokiej rozdzielczości dla wielu użytkowników. Szczególnie wymagające są modele 3D aktualizowane w czasie rzeczywistym. Gracze znajdują się w wielu krajach, każda milisekunda opóźnienia może niekorzystnie wpłynąć na wynik rozgrywki.
Serwery dedykowane powstały z myślą o potrzebach wszystkich graczy. Zapewniają wysoką przepustowość, dużą przestrzeń dyskową na kopie zapasowe, a także pełną ochronę danych.
Jakie zalety mają serwery bare metal
- Niezawodność – nie ma konieczności współdzielenia zasobów z innymi użytkownikami. Realizowane są wyłącznie zadania zlecone przez jednego właściciela.
- Pełna kontrola – serwer jest dedykowany jednemu użytkownikowi, dlatego może go w pełni spersonalizować w zakresie systemu operacyjnego, procesorów, liczby rdzeni, GPU, pamięci RAM, dysku twardego i innych parametrów.
- Bezpieczeństwo – nie występuje zagrożenie przypadkowego udostępnienia danych wrażliwych.
- Szerokie zastosowanie – umożliwiają budowę szkieletu infrastruktury IT w większości dużych firm. Pozwalają wdrożyć sieci prywatne i usługi baz danych.
Jakie wady ma serwer bare metal?
- Wysoka cena – trzeba zapłacić za wszystkie zasoby, nawet te niewykorzystywane, ponieważ serwer należy do jednego użytkownika. Jest to propozycja o wiele droższa, w porównaniu do serwerów współdzielonych przez kilku użytkowników.
- Znajomość technologii IT – serwer dedykowany musi być zarządzany przez osobę posiadającą wiedzę techniczną na temat konfiguracji, instalowania aplikacji i oprogramowania, a także konfiguracji z występującymi obciążeniami.
Maksymalna wydajność i pełna kontrola nad danymi z serwerami dedykowanymi
Ten wpis przybliżył Ci temat, jakim jest serwer dedykowany – co to jest, jego zastosowanie, zalety i wady. Warto go wykorzystać, gdy niezbędne jest wdrożenie infrastruktury IT, która potrzebuje dużej przepustowości, zaawansowanych funkcji sieciowych i maksymalnego bezpieczeństwa. Klient samodzielnie zarządza zasobami, nie musi współdzielić przestrzeni z innymi użytkownikami. Tym samym serwer pracuje z maksymalną wydajnością. Można konfigurować go w zależności od potrzeb.