Software house Grupa Improve Sp. z o.o. - ul. Marcelińska 94B/181 Poznań
Wróć

Co to jest serwer i do czego służy?

Co To Jest Serwer I Do Czego Służy? zdjęcie nr 13

Jeżeli planujesz założyć swoją stronę internetową, blog lub sklep online, będzie Ci potrzebna domena oraz serwer. Co to? Przede wszystkim urządzenie o wysokich parametrach wydajnościowych, odpowiednio zabezpieczone i skonfigurowane, na stałe podłączone do prądu i Internetu. Dzięki serwerowi możliwe jest przeglądanie stron internetowych oraz korzystanie z wszystkich możliwości, jakie daje sieć przez całą dobę.

Serwer — czym jest?

Serwer – definicja mówi, że jest to rodzaj komputera, natomiast w odróżnieniu od zwykłego, zastosowano w nim dedykowane podzespoły, z myślą o pracy przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, 365 dni w roku. Urządzenie, dzięki ogromnej wydajności gwarantuje sprawne i niezawodne działanie.

Komputery pełniące funkcję serwera działają przez cały czas, nie można ich wyłączyć. Mają nieprzerwane połączenie z szybką siecią. Ponadto stosowane są przy nich najlepsze zabezpieczenia, a także kopie zapasowe danych. W przypadku ewentualnej awarii, czy chwilowego braku dostępu do prądu, pliki są dodatkowo zabezpieczone przed uszkodzeniem i utraceniem.

Przeczytaj również

Do czego służy serwer?

Wiesz już, co to jest serwer, ale do czego służy? Umożliwia skuteczne opublikowanie strony internetowej, komunikację mailową (wysyłanie i odbieranie wiadomości), a także przechowywanie, udostępnianie i zabezpieczanie wgrywanych plików i baz danych.

  • Serwer www – umożliwia przechowywanie stron internetowych, sklepów internetowych, blogów, a także aplikacji webowych. Użytkownik przeglądarki internetowej wysyła zapytanie, wpisując nazwę domeny w pasku adresu. Serwer zwraca odpowiedź jako witrynę.
  • Serwer pocztowy – dedykowany jest do obsługi poczty e-mail. Odpowiada za wysyłanie i odbieranie wiadomości.
  • Serwer plików – jego podstawowym zadaniem jest przechowywanie i udostępnianie plików.
  • Serwer bazodanowy – dedykowany jest do obsługi baz danych.
  • Serwer wydruku – zarządza zadaniami związanymi z drukowaniem w sieci.
  • Serwer gier – umożliwia prowadzenie rozgrywek w sieci. Powstał z myślą o graczach, którzy chcą grać wraz ze znajomymi nieznajdującymi się w tej samej lokalizacji stacjonarnej.

Jak działa serwer?

W skład każdego serwera wchodzi system operacyjny, oprogramowanie serwerowe, a także połączenie sieciowe. Gdy wszystkie elementy zostaną uruchomione, serwer jest gotowy do działania i zarządzania żądaniami klienta.

Popularnym rozwiązaniem, na jakie decyduje się wielu klientów, są serwery zewnętrzne, czyli oferowane przez zarządzające nimi firmy. Do wyboru jest najczęściej trzy opcje współpracy:

  • Serwer współdzielony – przestrzeń na jednym serwerze jest udostępniona dla kilku klientów. Każdy z nich ma wykupiony pakiet, na podstawie którego otrzymuje konkretną ilość miejsca. Konfiguracje i aktualizacje odbywają się po stronie firmy hostingowej, usługa jest wygodna i prosta. Rozwiązanie jest polecane w przypadku blogów oraz stron-wizytówek;
  • Serwer dedykowany – całkowicie jest zarządzany przez jednego klienta. Rozwiązanie jest niezawodne, bezpieczne, ale i najdroższe. Sprawdza się przy rozbudowanych sklepach internetowych oraz serwisach bankowych;
  • Wirtualny serwer prywatny – łączy zalety obu powyższych rozwiązań. Klient ma pełny dostęp do obsługi administracyjnej, dlatego może samodzielnie konfigurować i instalować odrębne oprogramowanie. Z drugiej strony, obsługa wiąże się z niższymi opłatami, ze względu na współdzielenie serwera. Dużą zaletą tej propozycji jest elastyczność i możliwość zwiększenia parametrów w dowolnej chwili.

Jakie są rodzaje serwerów?

Serwer to urządzenie z mocnym procesorem, pamięcią RAM oraz dyskiem twardym. Dostępnych jest kilka rodzajów, z których można skorzystać w celu zabezpieczenia plików i optymalizacji konfiguracji połączenia.

Serwer tower

Najprostszy typ serwera. Budową przypomina jednostkę centralną komputera stacjonarnego. Wyróżnia się niską awaryjnością, a w przypadku błędów, można usunąć je bardzo szybko. Posiada budowę umożliwiającą umieszczenie go w dowolnym miejscu, bez specjalnego przygotowania zaplecza. Stanowi idealne rozwiązanie dla młodych firm.

Serwer rack

Umieszcza się go w specjalnych szafach serwerowych. Stanowi część całego systemu. Gwarantuje optymalne rozwiązanie dla większości firm, które potrzebują dużej ilości miejsca do przechowywania danych.

Serwer kasetowy

Najnowocześniejszy, bardzo wydajny i najdroższy serwer. Znajduje się w specjalnej obudowie. Polecany jest do obsługi dużych baz danych.

Serwery internetowe – podsumowanie

Serwery to maszyny ważne w naszym codziennym życiu, choć nie zdajemy sobie często z tego sprawy. Dzięki nim możliwy jest bezproblemowy dostęp do ogromnych zasobów internetowych. Dostępnych jest wiele rodzajów serwerów: współdzielonych, dedykowanych oraz kasetowych. Wybór zależy od rodzaju projektu, a także aktualnych potrzeb klienta.

Serwery są nieodłącznym elementem cyfrowego świata, umożliwiają zarządzanie, przesyłanie i przechowywanie danych. Aby zrozumieć działanie Internetu, trzeba rozpocząć od podstaw, a serwery właśnie nimi są.

Sprawdź usługi naszego software house

Ostatnie wpisy blogowe

Umów sięna darmową konsultację