Single page app to termin znany od lat, ale dopiero od niedawna zyskuje na popularności. Chętnie ten rodzaj aplikacji wykorzystują duże firmy m.in. Facebook, Twitter, Instagram. Produkt wpływa pozytywnie na wrażenia użytkownika, a cała strona działa wydajnie.
Single page application – co to?
Single-page application (SPA) to aplikacja składająca się z jednej strony. Nie ma konieczności jej ponownego ładowania, gdy użytkownik natrafi na nowe informacje. Są one wyświetlane na bieżąco. Nawigowanie odbywa się na zasadzie asynchronicznego ładowania kolejnych danych i widoków.
Zasoby strony są pobierane podczas pierwszego korzystania z niej lub w sposób dynamiczny, w czasie rzeczywistym. Przy kolejnym wejściu, gdy użytkownik wykona ruch, pobierają się tylko te elementy, które faktycznie chce zobaczyć. Pozostała część strony pozostaje bez zmian.
W odróżnieniu od klasycznej wersji strony, aplikacje SPA nie ładują się od nowa, co znacząco skraca czas oczekiwania na wyświetlenie wszystkich treści.
Krótka historia SPA
Technologia bardzo przypominająca obecnie znaną SPA powstała w 2002 roku, ale na szerszy rozwój można było liczyć dopiero w 2006 roku, gdy pojawił się mechanizm AJAX. Jest to zestaw technik do budowania systemów webowych, w celu przygotowania asynchronicznych aplikacji. Program może wysyłać i odbierać dane z serwera w tle, bez uaktualniania strony i ewentualnych zakłóceń.
Przeczytaj również
Popularyzacja SPA nastąpiła jednak na dobre wraz z gwałtownym rozwojem front-endu i znaczenia UX. Pierwsze aplikacje tego typu tworzone były jako aplety Javy czy aplikacje Flash, a także w JavaScript lub bibliotece jQuery. Tworzenie znacznie ułatwiały Angular, React.js czy Vue.
Ze względu na liczne zalety, aplikacja SPA cieszy się obecnie bardzo dużą popularnością. Sprawdza się przede wszystkim przy realizacji projektów, w których liczy się szybkość działania i atrakcyjność UX, a mniejszą rolę odgrywa treść. Najpopularniejszymi aplikacjami tego typu są bez wątpienia Facebook, Gmail, Google Maps, Netflix czy Paypal.
Cechy charakterystyczne single page app
- Cała zawartość znajduje się na jednej stronie.
- Użytkownik, przeglądając stronę, przenoszony jest do kolejnych jej części.
- W odróżnieniu od One Page, SPA składać może się z kilku zakładek o różnych adresach URL.
- Nie występuje charakterystyczne mignięcie sygnalizujące ponowne ładowanie strony.
- Szybkie działanie, ze względu na ładowanie się wyłącznie raz. Przy kolejnych wizytach, dane na stronie wymieniane są wyłącznie, gdy jest to absolutnie konieczne. Przeglądarka ma do wykonania znacznie mniej operacji.
- Zawartość strony wyświetla się od razu, nie mają na to wpływu opóźnienia internetu.
- Do stworzenia SPA software wykorzystywane są innowacyjne technologie i efekty.
Jakie zalety ma aplikacja SPA?
Jest wiele powodów, aby skorzystać ze SPA. Strona działa szybko i wydajnie, ale to oczywiście niejedyne korzyści z zastosowania tego wariantu aplikacji.
- Szybkie działanie strony.
- Responsywność.
- Brak pobierania dwa razy tych samych danych.
- Zmniejszenie obciążenia dla serwera.
- Pozytywne wrażenia użytkowników.
- Skuteczna prezentacja treści.
- Łatwe wdrożenie, ze względu na prostą część front-endową aplikacji.
- Znakomity stosunek ceny do jakości.
Jakie wady ma SPA application?
Nie ma produktów w pełni idealnych. Zawsze można wytypować kilka wad, o których należy wiedzieć, decydując się na konkretne rozwiązanie.
- Niekompatybilność ze starymi przeglądarkami, ze względu na opieranie się przede wszystkim o JavaScript i nowe interfejsy.
- Trudności z pozycjonowaniem, gdy aplikacja zostanie wdrożona z błędami. Roboty Google mają problemy ze stronami typu SPA. Ciągle trwają prace nad udoskonalaniem bootów, aby indeksowały takie aplikacje w racjonalny sposób.
- Niezbędne są dodatkowe prace developerów, w celu przeprowadzenia analiz użytkowników.
Technologie, dzięki którym powstaje single page application
Do stworzenia single page app wykorzystywane są różnego typu technologie. Warto z nimi zapoznać się, zanim podjęta zostanie decyzja o wdrożeniu takiej aplikacji.
Angular
Framework i platforma w jednym wspierana oraz rozwijana przez Google. Pozwala na skuteczne wykonanie data-bindingu. Dostępnych jest kilka wersji.
Vanilla
Framework JavaScript. Udostępnia niezbędne do stworzenia aplikacji webowej funkcje. Technologia jest lekka, wydajna i wszechstronna.
Vue
Framework, dzięki któremu uda stworzyć się przyjazny interfejs użytkownika. Bardzo przypomina Angular, ale jest łatwiejszy w konfiguracji, lżejszy i produktywniejszy. W jednym pliku znaleźć może się szablon, kontroler oraz styl. Ułatwia to uporządkowanie kodu.
React
Framework rozwijany przez developerów skupionych wokół Facebooka. Pozwala na tworzenie interfejsów graficznych. Choć nie jest to dedykowane narzędzie dla SPA, okazuje się przydatne.
Ajax
Technologia umożliwiające przesyłanie danych asynchronicznie, bez przeładowywania całego dokumentu, co w przypadku spa application ma podstawowe znaczenie.
Ember
Otwarta biblioteka JavaScript. Pozwala na napisanie aplikacji webowej z użyciem Model-View-Controller.
SPA software a działania SEO
Piętą achillesową SPA jest zdecydowanie optymalizacja pod wyszukiwarki. Aplikacje tego typu otrzymują bardzo słabe wsparcie SEO w porównaniu m.in. do stron generowanych w back-endzie, czyli MPA. Problemem jest przede wszystkim długoterminowe ignorowanie przez roboty Google treści generowanych przez JavaScript. Obecnie sytuacja uległa nieco poprawnie, ze względu na wykorzystanie SPA do tworzenia m.in. Google Maps. Nadal jednak napotkać można wiele problemów.
Oczywiście nie znajdujesz się na przegranej pozycji, wybierając SPA. Pomocne jest m.in. narzędzie Next.js., które pozwala przeprowadzać renderowanie po stronie serwera, a to gwarantuje większą czytelność dla robotów Google. Wpływa to na osiąganie lepszych rezultatów z pozycjonowania.
Komu najbardziej przyda się SPA – single page application
Aplikacja SPA jest dostosowana do potrzeb niemal każdej firmy, która oczekuje szybko działającego, rozbudowanego produktu cyfrowego, w pełni nowoczesnego i multimedialnego.
Najczęściej SPA wykorzystywana jest w przypadku stron wyświetlających wiadomości, działających jako media społecznościowe oraz obsługujących bardzo dużą ilość danych. Często aplikacje te stosowane są również przez sklepy online.
Każdy Klient chce szybko zapoznać się z ofertą strony, bez długiego oczekiwania, a to właśnie zapewnia SPA.
Najpopularniejsze przykłady SPA – single page application
Warto zapoznać się z najpopularniejszymi przykładami SPA, aby zrozumieć namacalnie fenomen tych aplikacji. Coraz więcej firm składa na nie zamówienie, ze względu na dostępność nowoczesnych technologii, szybkie działanie oraz wydajność.
Firma Google uwielbia SPA. Na tej aplikacji oparte są Google Maps, Gmail oraz Google Play Music. Aplikacja do nawigacji, jaką jest Google Maps, podczas korzystania przez użytkownika pobiera dane, które są niezbędne do uzyskania pełnej funkcjonalności. Dynamiczna zmiana adresu URL jest to zbawienna. W miarę jak zmienia się pozycja użytkownika, uaktualniany jest również widok. Strona nie przeładuje się ponownie, przez co obraz w żaden sposób nie jest zakłócany, a nawigacja działa sprawnie.
Spotify, Tidal, Google Play Music
Wymienione strony muzyczne działają w oparciu o single-pade application. Pozwala to na korzystanie z nich w tle, w celu słuchania ulubionych kawałków. Jednocześnie użytkownik może wykonywać inne czynności na telefonie. Jest to bardzo wygodne i pożądane rozwiązanie.
Facebook i Twitter
Najnowocześniejsze technologie, jakie oferuje SPA, są wprost stworzone dla odświeżających się tablic i ciągle pojawiających się nowości. To codzienność w mediach społecznościowych. Szczególnie mocno jest to eksploatowane przez Facebook. Cała jego architektura jest oparta o SPA.
Trello
Znana na całym świecie aplikacje do organizowania pracy również bazuje na SPA. Pozwala skutecznie tworzyć listę zadań dla pracowników.
Single page application – podsumowanie
- Płynne wrażenia dla użytkowników.
- Szybko działająca strona, z wieloma inteligentnymi rozwiązaniami.
- Wykorzystanie najnowocześniejszych technologii.
- Możliwość stworzenia lekkich witryn, w oparciu o multimedia i nowoczesne rozwiązania.
- Atrakcyjne ceny wdrożenia, przy zapewnieniu wysokiej jakości.