Software house Grupa Improve Sp. z o.o. - ul. Marcelińska 94B/181 Poznań
Wróć

Framework .NET – co to właściwie jest?

Wprowadzenie Do Frameworka .Net zdjęcie nr 13

.NET jest platformą programistyczną – darmową, bezpieczną i przyspieszającą pracę. Będzie dobrym wyborem dla programistów chcących obniżyć koszty operacyjne i uniknąć wielu błędów. Zaadaptowanie do projektu frameworka .NET może obniżyć wydatki, uniknąć powstawania wielu błędów, jak i problemów. Sprawdza się przy najtrudniejszych realizacjach. Platforma została stworzona przez firmę Microsoft. .NET framework – co to – sprawdzisz w poniższym artykule.

.NET framework – definicja?

.Net (ang. dotNet) to framework opracowany przez Microsoft w 2002 roku. Dysponuje różnymi językami programowania, bibliotekami oraz edytorami. Pozwala na tworzenie różnych aplikacji webowych, mobilnych, gier, rozwiązań w chmurze czy Internet of Things.

Platforma programistyczna pozwala na tworzenie aplikacji pod system Windows. Udostępnione jest środowisko uruchomieniowe, a także biblioteki klas, które mają zestaw narzędzi i funkcji przydatnych dla przyszłych programów. Atutem jest kod wielokrotnego użytku, a także funkcje programowania obiektywnego, które znacznie obniżają koszty operacyjne.

Platforma .NET framework jest unikalnym modelem opartym na działaniach i danych, a nie na logice. Rozwój odbywa się w krótszym czasie, a udostępniona biblioteka jest bezpieczna i zapewnia łatwe wdrażanie kodów i wersjonizowanie side-by-side.

Ogromna biblioteka zawierająca dużą ilość fragmentów kodów podlega kategoryzacji według różnych działów m.in. szyfrowanie, bezpieczeństwo, dostęp do baz danych. Gotowy kod może obsługiwać zarówno proste, jak i złożone struktury danych.

Technologia .NET to open source

.NET stał się frameworkiem open source dopiero w 2014 roku, czyli 12 lat od powstania. Był to bardzo dobry ruch Microsoftu, ponieważ od tamtej pory notowany jest wzrost zainteresowaniem platformą. Największym atutem jest jednak bezpłatny dostęp.

.NET odkąd stała się open source, pozwala na tworzenie aplikacji międzyplatformowych, co znacząco skraca czas realizacji projektów. Każdy użytkownik ma szansę na dopasowanie platformy zgodnie z własnymi potrzebami.

.NET framework – wszystkie wersje

To, na jaką wersję zdecyduje się użytkownik, w dużej mierze zależy od możliwości posiadanego oprogramowania. Jeżeli dysponujesz starszą wersją aplikacji, niezbędne będzie skorzystanie z .NET Framework 1.0. Dla nowszych rekomendowane jest .NET Framework 4.8.

Dostępne są następujące edycje:

  • .NET Framework 1.0 (udostępniona 01.2002),
  • .NET Framework 1.1 (udostępniona 04.2003),
  • .NET Framework 2.0 (udostępniona 11.2005),
  • .NET Framework 3.0 (udostępniona 11.2006),
  • .NET Framework 3.5 (udostępniona 11.2007).
  • .NET Framework 4.0 (udostępniona 04.2010).
  • .NET Framework 4.5 (udostępniona 08.2021).
  • .NET Framework 4.6 (udostępniona 07.2015).
  • .NET Framework 4.7 (udostępniona 04.2017).
  • .NET Framework 4.8 (udostępniona 04.2019).

Każda nowsza wersja jest kompatybilna wstecz, co oznacza, że jeżeli mamy zainstalowaną aplikację wymagającą .NET Framework 1.1 oraz posiadamy .NET Framework 2.0, wspomniany program będzie prawidłowo funkcjonował. Jak jednak zaznaczają programiści, w praktyce bywa z tym różnie. Zdarza się, że pomimo posiadania najnowszej wersji platformy, program wymagający starszej nie będzie prawidłowo działał. Najlepiej więc posiadać na dysku różne wersje, albo .NET Framework 4.0, w którym wszelkie problemy z kompatybilnością wsteczną zostały naprawione.

.NET framework – do czego można wykorzystać?

.NET oferuje wiele języków, narzędzi oraz technologii. Powstał ekosystem programistyczny do tworzenia aplikacji najwyższej jakości, które można w każdej chwili rozbudowywać i migrować.

Co warto podkreślić, dot net framework jest interoperacyjny, czyli posiada zdolność wirtualnej pracy dowolnego sprzętu lub oprogramowania z innym sprzętem/oprogramowaniem, także z tymi, które nie zostały jeszcze wynalezione.

Ze względu na zapewniane wysokie bezpieczeństwo, framework zyskuje na popularności w sektorze bakowym i innych instytucjach finansowych.

Sprawdź usługi naszego software house

Ostatnie wpisy blogowe

Umów sięna darmową konsultację