Software house Grupa Improve Sp. z o.o. - ul. Marcelińska 94B/181 Poznań
Wróć

Frontend — co to znaczy?

Frontend — Co To Znaczy? zdjęcie nr 13

Frontend ma kluczowe znaczenie dla rozwoju aplikacji i strony internetowej, odpowiada za interakcje użytkownika z interfejsem. Obejmuje projektowanie wizualne, a także implementacje przy użyciu HTML, CSS oraz JavaScript. Dobrze wdrożony frontend gwarantuje intuicyjność, responsywność oraz atrakcyjność wizualną aplikacji.

Frontend – definicja?

Jeżeli zastanawiasz się, co to frontend, jest to zespół technik i technologii służących projektowaniu oraz implementacji interfejsów użytkownika aplikacji i stron internetowych zapewniających interakcję między użytkownikami a systemem. Obszar działań frontendu obejmuje zarówno aspekty wizualne, jak i funkcjonalne związane z wykorzystaniem różnych technologii: HTML, CSS i JavaScript.

Przeczytaj również

Frontend – co to i co wchodzi w jego obszar działania?

Frontend obejmuje szereg aspektów związanych z tworzeniem oraz prezentacją interfejsów użytkownika w aplikacjach i na stronach internetowych. Jest związany z:

  • projektowaniem wizualnym, czyli User Interface – odpowiada za estetykę wizualną aplikacji lub strony internetowej. Dba o dobranie odpowiedniej kolorystyki, typografii, układu oraz animacji;
  • interakcje i zachowania, czyli User Experience – skupia się na doświadczeniach użytkownika. Zapewnia intuicyjność, użyteczność i przyjemność z korzystania z aplikacji;
  • technologie webowe – obejmuje HTML, CSS oraz javascript frontend;
  • responsywność – aplikacja jest dostosowana do różnych wielkości ekranów, dlatego bez przeszkód można ją wyświetlać na dowolnym urządzeniu w tak samo dobrej jakości;
  • biblioteki i frameworki – React, Vue.js lub Angular pomagają w szybszym i bardziej efektywnym tworzeniu aplikacji frontendowych;
  • optymalizacja – pozwala przyspieszyć ładowanie strony, poprawia jej wydajność oraz minimalizuje ilość przesyłanych danych;
  • integracja z backendem – komunikacja z serwerem i obsługa danych przychodzących i wysyłanych za pomocą API;
  • dostępność – interfejsy są projektowane w taki sposób, aby były dostępne dla wszystkich użytkowników bez większych trudności, także osób niepełnosprawnych.

Frontend developer – kto to, ile zarabia, doświadczenie

Wiesz już, co to jest frontend. Pora poznać bliżej specjalistę, który wdraża powyżej wymienione działania.

Zwykle pracuje jako freelancer lub na umowę B2B. Jest w stanie osiągać wysokie zarobki, ponieważ może negocjować stawki, w zależności od projektu. Minusem jest konieczność opłacania składek ZUS oraz podatków, ze względu na samozatrudnienie.

Standardowo przyjmuje się, że frontend developer jest w stanie zarobić miesięcznie ok. 10 000 zł, ale oczywiście nie jest to gwarantowana stawka. Kluczowe jest doskonalenie umiejętności, uczestnictwo w licznych szkoleniach, a także dostosowywanie się do zmian na rynku technologicznym, które zachodzą bardzo dynamicznie.

Front end a back end – podstawowe różnice

Omawiając temat front endu, warto od razu porównać zakres działań do podejmowanych w ramach przygotowywania back endu aplikacji lub strony internetowej.

Od razu należy nadmienić, że frontend i backend są najważniejszymi komponentami każdej aplikacji oraz strony internetowej. Choć muszą ze sobą ściśle współpracować, mają do wykonania zupełnie różne zadania, korzystają także z odmiennych technologii.

Frontend, czyli część aplikacji, która nawiązuje bezpośredni kontakt z użytkownikiem poprzez interfejs wizualny. Do tworzenia atrakcyjnych, interaktywnych i responsywnych stron wykorzystywane są technologie HTML, CSS i JavaScript.

Jeżeli chodzi o backend, działa zakulisowo. Jest odpowiedzialny za przetwarzanie danych, logikę biznesową oraz komunikację z bazami danych. Obejmuje serwer, aplikacje serwerowe oraz bazy danych. Od backend developera wymaga się znajomości języka programowania (m.in. Java, Python, Ruby, Node.js) oraz systemów zarządzania bazami danych (m.in. MySQL, PostgreSQL, MongoDB).

Podsumowując, frontend odpowiada za atrakcyjny wygląd aplikacji lub strony internetowej, natomiast backend skupia się na ich działaniu oraz przetwarzaniu danych. 

Sprawdź usługi naszego software house

Ostatnie wpisy blogowe

Umów sięna darmową konsultację