Software house Grupa Improve Sp. z o.o. - ul. Marcelińska 94B/181 Poznań
Wróć

Full-stack developer – czym się zajmuje?

Full-Stack Developer - Czym Się Zajmuje? - Grupa Improve zdjęcie nr 13

Ścieżka kariery w IT jest bardzo zróżnicowana. Można zdecydować się na wiele specjalizacji. Nie brakuje ekspertów od front-endu oraz back-endu. Co jeżeli chcesz zająć się jednym i drugim? Idealną rolą dla Ciebie jest full stack developer.

Full stack developer – kto to?

Fullstack – co to? W tłumaczeniu na język polski można uznać programistę pełniącego tę rolę za posiadającego wiedzę o kompletnym stosie technologiczny (stack w j. angielskim to stos). Wykonuje on działania na back-endzie oraz front-endzie, odpowiada za konfigurację serwerów oraz wdrażanie kodu. To człowiek orkiestra.

Fullstack developer najbardziej doceniany jest w przypadku małych projektów, ze względu na brak konieczności zatrudniania specjalistów od każdego z wyżej wymienionych elementów. Znacząco ogranicza to koszty, a także skraca czas realizacji projektu.

Przeczytaj również

Niezbędne w tej profesji jest nie tylko posiadanie wiedzy technicznej i merytorycznej, ale także władanie odpowiednimi umiejętnościami miękkimi. Wśród nich najważniejsze są samodzielność oraz elastyczność. W związku z tym, że jest to ekspert w wielu dziedzinach, full stack musi radzić sobie samodzielnie w sytuacjach, nad którymi zwykle pracuje cały zespół.

Full-stack developer – czym się zajmuje?

Zakres kompetencji, jakie posiada programista fullstack obejmuje przede wszystkim konieczność władania różnymi językami programowania, w zależności od przyjętego modelu pracy.

Niezbędnym minimum jest znajomość przynajmniej jednego języka kodowania z zakresufront-endu, takiego jak HTML, JavaScript, czy CSS. Full-stack developer musi również posługiwać się przynajmniej jednym językiem programowania z zakresu back-endu: Python lub PHP.

Niezbędna wiedza specjalisty Fullstack obejmuje również:

  • system kontroli wersji GIT,
  • frameworki,
  • podstawy tworzenia interaktywnych interfejsów użytkownika,
  • paradygmaty programowania, struktur danych i wzorów projektowych,
  • zastosowanie CI/CD w praktyce.

Wymienione umiejętności stanowią podstawę dla programisty full-stack. Pozwalają na dalszy rozwój i ulepszanie kompetencji. Finalnie, aby można było określić się specjalistą, kandydat musi do perfekcji opanować podstawy i zapewnić skuteczne uruchomienie usługi.

Dlaczego programista full stack to dobry zawód?

Praca jako full stack development jest bardzo wymagająca. Aby nim zostać, trzeba być specjalistą od wszystkiego. Niewątpliwie pozwala to jednak wypracować bardzo satysfakcjonującą pozycję w branży.

Posiadając wykształcenie pozwalające na wykonywanie tej profesji, w różnych kierunkach można rozwijać ścieżkę kariery zawodowej. Nie trzeba pracować wyłącznie jako fullstack developer. Można wyspecjalizować się jako back-end, front-end developer, albo fullstack web developer.

Osoby pracujące na tym stanowisku są niezwykle ambitne. Chcą się rozwijać, podążać własną ścieżką kariery zawodowej. Prowadzenie projektu samodzielnie od początku do końca sprawia, że trzeba stawać się coraz to lepszym specjalistą. Niezbędne jest pogłębianie kompetencji, w celu zaspokajania potrzeb potencjalnych pracodawców.

Jakie zadania ma do wykonania full stack developer?

Lista zadań, jakie ma do wykonania fullstack developer jest bardzo obszerna. Wśród najpopularniejszych i najbardziej podstawowych wymienić można:

  • projektowanie oprogramowania od strony wizualnej i od strony serwera,
  • projektowanie struktury i wyglądu stron internetowych,
  • przygotowanie przejrzystego kodu zapewniającego funkcjonalność aplikacji,
  • testowanie kodu,
  • rozwiązywanie problemów i aktualizacje oprogramowania,
  • ciągły rozwój i śledzenie nowych technologii.

Przedstawiona lista zadań pozwala lepiej zrozumieć, jak szeroki zakres prac ma do wykonania programista fullstack.

Full-stack developer – podsumowanie

Mając kompetencje do pełnienia funkcji full stack, nie trzeba ograniczać się w rozwoju swojej ścieżki zawodowej. Ma się pełne pole do popisu, ze względu na wysokie kompetencje, wiedzę oraz umiejętności miękkie. Oczywiście niezbędny jest ciągły rozwój. Jest to praca dla ambitnych. 

Sprawdź usługi naszego software house

Ostatnie wpisy blogowe

Umów sięna darmową konsultację