Software house Grupa Improve Sp. z o.o. - ul. Marcelińska 94B/181 Poznań
Wróć

Jak szybko sprawdzić IP – komputera, telefonu, strony www?

Jak Szybko Sprawdzić Ip - Komputera, Telefonu, Strony Www? zdjęcie nr 13

Praktycznie każdy, kto korzystał z komputera, słyszał o czymś takim, jak adres IP. Niewielu zdaje sobie sprawę, w jakim celu można go wykorzystać. Warto rozwiać na ten temat wszelkie wątpliwości.

IP – co to jest?

Rozwinięciem skrótu IP jest Internet Protocol Address, czyli specjalny i unikatowy numer nadawany indywidualnie każdemu urządzeniu, które łączy się z siecią. Zapewnia sprawną komunikację pomiędzy użytkownikami a przesyłanymi danymi. Do jego ustalenia stosowany jest system dziesiętny przy użyciu 4 liczb z zakresu od 0 do 255, oddzielane są one od siebie kropkami.

Rozróżnić można stały i dynamiczny adres IP komputera. Pierwsze rozwiązanie pozostaje niezmienne, nawet jeżeli dojdzie do zresetowania ustawień routera. W drugim przypadku adres zmienia się za każdym razem, gdy występuje połączenie z internetem.

Przeczytaj również

Adres IP v4 i v6. Co je różni?

Większość adresów IP w internecie bazuje na czwartej wersji protokołu – IPv4. Została wdrożona na początku lat 80. To właśnie wtedy powstały wytyczne co do IP. Zakładano, że 4 mld adresów w zupełności wystarczą ludziom na całym świecie na wiele lat. Niestety, jak pokazał czas, dynamiczny rozwój internetu bardzo szybko zweryfikował tamtejsze myślenie. W 2019 roku został przyznany ostatni adres z czwartej puli.

Powstała 6 wersja protokołu, czyli IPv6. Obie wersje ze sobą współpracują. Aktualnie ponad 40% wszystkich użytkowników Google używa nowego adresu IP, a to sukcesywnie zmienia się. Na pewno jednak aktualnie przygotowanych adresów aż tak szybko nie zabraknie, ponieważ opracowano aż 340 sekstylionów kombinacji. Na każdego mieszkańca Ziemi przypada ponad 40 kwadryliardów adresów IP. Zapas jest więc solidny.

Jak sprawdzić adres IP, a dokładnie protokół, z którego korzystasz? Jest to bardzo proste. Już sam zapis na to wskazuje. W czwartej wersji zapis pojawia się w liczbie 32-bitowej za pomocą czterech liczb oddzielonych od siebie kropkami (np. 216.58.216.154). Tymczasem adres IPv6 jest kodem alfanumerycznym i jest zapisywany w liczbie 128-bitowej. Przykład:

2001:0db8:0000:0000:0000:ff00:0042:8329.

Jak sprawdzić IP komputera prywatne i publiczne?

Kolejnym ważnym aspektem, o którym warto wiedzieć, jest to, że IP może być prywatne lub publiczne. Publiczne łączą się z każdą dostępną siecią, a prywatne tylko z konkretnymi podsieciami. Oznacza to, że w drugim przypadku numery są tłumaczone na jedno publiczne IP.

Co warto wiedzieć o prywatnym IP komputera?

Prywatny Internet Protocol Address jest powszechnie wykorzystywany przez routery do zaadaptowania urządzeń w ramach domowej sieci. Z tego rozwiązania korzysta wielu dostawców internetowych, ze względu na większe bezpieczeństwo i anonimowość, w stosunku do publicznego rozwiązania.

Prywatne IP można rozpoznać, dzięki numerowi składającemu się z trzech przedziałów np.

172.16.0.0-172.31.255.255.

Internet Protocol Address gwarantuje bezproblemowe połączenie komputera z innymi urządzeniami przy pomocy internetu. Rozpoznaje je przez inne systemy sparowane ze sobą protokołem internetowym. Stanowi to elektroniczny zamiennik kodu pocztowego oraz innych danych adresowych.

Jak sprawdzić adres IP? Najpopularniejsze sposoby

Dedykowany serwis

Wystarczy zajrzeć na specjalny serwis internetowy np. whatismyipaddress.com lub w ustawienia danego urządzenia. W prosty sposób można sprawdzić adres IP, a przez to uda się rozwiązać wiele problemów z połączeniem sieciowym.

Panel sterowania

Jeżeli na urządzeniu jest zainstalowany system Windows 10, należy wejść w PANEL STEROWANIA – MENU SIEĆ I INTERNET – CENTRUM SIECI I UDOSTĘPNIANIA. Wystarczy wybrać sieć WiFI, a wszystkie dane zostaną wyświetlone w szczegółach.

IP urządzenia znajdziesz obok pola IPv4, natomiast adres routera obok funkcji Brama domyślna IPv4.

System MacOS

Należy wybrać identyfikację wizualną Apple, która znajduje się w górnym lewym rogu ekranu. Następnie należy zastosować opcję PREFERENCJE SYSTEMOWE I SIEĆ. Następnie należy przejść do zakładki ZAAWANSOWANE i wybrać TCP/IP.

Obok napisu IPv4 znajduje się IP komputera, a na prawo od Router znajduje się adres routera.

Ustawienia na Androidzie

Aby sprawdzić IP telefonu, należy wejść w USTAWIENIA – SYSTEM – INFORMACJE O TELEFONIE – STAN TELEFONU – ADRES IP. Ścieżka może różnić się w zależności od posiadanego modelu urządzenia.

iOS

Jeżeli korzystasz z iPhone’a, wejdź w USTAWIENIA – SIEĆ WI-FI. Adres IP wyświetli się na karcie DHCP po kliknięciu znak w kółeczku.

W jaki sposób zmienić IP komputera?

Aby zmienić IP komputera, należy skorzystać z protokołu internetowego TCP/IP. Aby zmiana mogła dotyczyć wersji statycznej, należy uzyskać zgodę dostawcy internetu lub skorzystać z zaawansowanej wiedzy informatycznej.

Najprostszym sposobem na zmianę IP komputera jest skorzystanie z sieci VPN. Wykorzystując tę technologię, można nadać dowolne adresy IP, bez względu na lokalizację urządzenia czy serwera. Proces odbywa się na zasadzie szyfrowania danych i ukrywania rzeczywistych informacji o Internet Protocol Address i jego lokalizacji.

Decydując się na zmianę IP, można uzyskać większą anonimowość w sieci. Gwarantuje to możliwość omijania blokad geograficznych, które nakładane są przez niektóre serwisy internetowe. Można oglądać filmy powszechnie niedostępne w naszym kraju, kupować produkty oraz uzyskać wiele innych korzyści z niezależnego surfowania po internecie.

Numer IP komputera a namierzanie urządzenia

Nie jest to proste zadanie. Usługa geolokalizacji jest dostępna za darmo przez różne serwisy, które tworzą globalne bazy danych. Proces opiera się na zestawieniu współrzędnych geograficznych konkretnego adresu IP wraz z dodatkowymi informacjami o lokalizacji, takimi jak kontynent, kraj, województwo, miasto, ulica, numer domu.

Trzeba mieć na uwadze, że uzyskane rezultaty są miarodajne tylko wtedy, gdy adres IP nie został sfałszowany lub zaszyfrowany przy użyciu popularnych programów.

Geolokalizacja jest jednak niezbędna do tworzenia statystyk, wyznaczania tras i konkretnych adresów, pozwala śledzić pozycję danego urządzenia. Właściciele serwisów internetowych wykorzystują to narzędzie, aby dowiedzieć się, w jakim językiem konkretny internauta posługuje się.

Jakich danych dostarcza IP komputera?

Wiele osób zastanawia się, czy namierzając IP, można uzyskać takie informacje, jak imię i nazwisko osoby korzystającej z danego urządzenia. Jest to jednak bardzo problematyczne. Często wymaga to znajomości dokładnej daty i godziny aktywności internauty na danym serwisie. Uzyskując te informacje, można ustalić imię i nazwisko użytkownika urządzenia.

W Polsce takie informacje może uzyskać tylko policja i prokuratura, po złożeniu wniosku do dostawcy usług internetowych. Takie prawo nie przysługuje osobom prywatnym i przedsiębiorcom. Najpierw należy powiadomić odpowiednie organy o możliwości popełnienia przestępstwa. Najczęściej dane ujawnianie są jednak tylko wtedy, gdy chodzi o sprawy związane z odpowiedzialnością karną.

Jak sprawdzić IP strony?

Zastanawiasz się, jak sprawdzić IP strony? Warto wykorzystać do tego wiersz poleceń systemu Windows. Podać należy ping nazwa_serwera. Za nazwę serwera uznaje się nazwę domeny, której IP ma zostać sprawdzone. Wyniki polecenia pokażą interesujące nas dane.

Adres IP komputera, telefonu, strony – podsumowanie

Adresy IP stanowią unikalną identyfikację każdego urządzenia posiadającego łączność z siecią. Umożliwiają funkcjonowanie globalnych połączeń. W naszym przewodniku przedstawiliśmy najskuteczniejsze sposoby, jak sprawdzić IP komputera, telefonu oraz strony. Każdy może zrobić to we własnym zakresie, postępując według instrukcji.

Przybliżając temat IP, chcemy uświadomić, jak jest ważny w funkcjonowaniu globalnej sieci. Początkowe założenia przewidywały, że adresów IP nie zabraknie przez wiele lat od lat 80., a zapas wyczerpał się w 2019 roku. To pokazuje, jak szybko internet rozwija się i jak ważną częścią naszego życia jest. Kompleksowe informacje i praktyczne porady pozwalają zrozumieć najważniejsze kwestie dotyczące adresów IP.


Sprawdź usługi naszego software house

Ostatnie wpisy blogowe

Umów sięna darmową konsultację