Software house Grupa Improve Sp. z o.o. - ul. Marcelińska 94B/181 Poznań
Wróć

Responsywność strony – co to jest i dlaczego to ważne?

Responsywność Strony - Co To Jest I Dlaczego To Ważne? zdjęcie nr 13

Każda firma powinna mieć stronę internetową. Dzięki niej można zwiększyć rozpoznawalność marki w sieci, osiągnąć wyższe zyski ze sprzedaży oraz zdobyć zaufanie klientów. Tworząc witrynę, warto dostosować się do aktualnych trendów Google, a jednym z nich jest mobilność. Oznacza to, że jedyną rację bytu mają responsywne strony.

Czym są responsywne strony internetowe?

Responsywność to dostosowanie strony www do wielości ekranu urządzeń i przeglądarek, na których ma być wyświetlana. RWD to technologia tworzenia strony pozwalająca na samodzielne jej dopasowanie się do rozdzielczości danego ekranu.

Przeczytaj również

.

Największa rozdzielczość ekranów dostępna jest na komputerach stacjonarnych, a najmniejsza na tabletach oraz smartfonach. Aktualnie większość użytkowników szuka informacji z poziomu urządzeń mobilnych, dlatego responsywność strony jest tak istotna.

Samoczynna i płynna zmiana poszczególnych elementów strony, w zależności od rozdzielczości ekranu gwarantuje, że niezależnie od wybranego urządzenia, użytkownik może w równie komfortowy sposób zapoznać się z prezentowanymi treściami. Takie dopasowanie jest bardzo istotne, aby nie zniechęcić klienta do zapoznania się z ofertą. Raz popełniony błąd może skutkować utratą odbiorcy na zawsze. Konkurencyjność w internecie jest ogromna.

Czym charakteryzuje się responsywna strona?

Każda strona responsywna musi spełniać określone wymagania i mieć wdrożone ceny do poszczególnych elementów pozwalające na prawidłowe wyświetlanie się w różnych zakresach rozdzielczości ekranu. Trzeba o to zadbać już na etapie projektowania, grafiki i przyciski muszą być dostosowane do wyświetlania na wielu urządzeniach.

Responsywna strona internetowa jest dostosowana do każdego urządzenia, na którym użytkownik chce zapoznać się z treściami. Poprawnie wyświetla się na ekranie desktopowym, tabletu i telefonu. Nie stwarzają dla niej problemu różne rozdzielczości przeglądarek internetowych. W ramach jej tworzenia należy zadbać o dużą swobodę nawigacji, czytelności oraz interakcji.

Strony responsywne a strony mobilne – czym się różnią?

Często termin strony responsywnej oraz mobilnej są stosowane wymiennie. To błąd. Mobilna strona internetowa niekonieczne jest responsywna. Oznacza to, że strona otwierająca się poprawnie na urządzeniach mobilnych, może błędnie wyświetlać się na komputerze stacjonarnym. W przypadku stron mobilnych wielkość elementów dostosowywana jest do małych ekranów tabletów oraz smartfonów. Niezbędne jest przygotowanie odrębnej wersji dostosowanej do ekranów desktopowych.

Responsywne strony www mają bardzo dużą przewagę nad mobilnymi. Wyświetlają się poprawnie zarówno na komputerach stacjonarnych, jak i urządzeniach mobilnych.

Jak sprawdzić, czy strony są responsywne?

Tworzenie stron responsywnych jest popularne już od dłuższego czasu, ale warto upewnić się, czy to dotyczy również Twojej witryny.

Sprawdź responsywność strony internetowej

To bardzo proste. Wystarczy otworzyć stronę internetową w dowolnej przeglądarce, a następnie zwęzić okno. Jeżeli witryna automatycznie dostosowuje się do nowego rozmiaru ekranu, to znaczy, że jest responsywna.

Zwróć uwagę, czy musisz przesuwać suwak, aby zobaczyć poszczególne elementy. Jeżeli tak, prawdopodobnie strona nie jest dostosowana do wszystkich rozmiarów popularnych ekranów. Wymaga udoskonalenia.

Skorzystaj z darmowych narzędzi testowych

Responsive Website Test to darmowe narzędzie, które bada responsywność strony. Możesz przetestować, czy witryna wyświetla się poprawnie na wszystkich typach urządzeń mobilnych i stacjonarnych. Testując, otrzymasz informację, czy wszystko zawsze wyświetla się poprawnie.

Wyświetl stronę internetową na tablecie lub telefonie

Niezawodnym i całkiem darmowym sposobem sprawdzenia, czy responsywna strona wyświetla się poprawnie, jest jej odpalenie na własnym tablecie i smartfonie. Uzyskasz dzięki temu całkowitą pewność, że działa na urządzeniach mobilnych.

Jak powstaje strona responsywna?

Stworzenie strony responsywnej wymaga zastosowania wtyczek, bez których nie może ona poprawnie wyświetlać się na urządzeniach mobilnych oraz ekranach desktopowych jednocześnie.

Pierwszym krokiem jest zaprojektowanie strony mobilnej, która ma wiele ograniczeń, a następnie należy dodać do niej funkcje umożliwiające poprawne wyświetlanie na komputerach i laptopach.

Responsywna strona internetowa w nowoczesnym wydaniu opiera się przede wszystkim na układzie blokowym. Pozwala uzyskać przejrzystość, którą doceniają użytkownicy. Wszystkie elementy są rozmieszczane poprawnie na planszy, przede wszystkim w miejscach najczęściej klikalnych.

Ważne jest, aby utrzymać proporcję między grafiką a układem treści. Niedopuszczalne jest stosowanie suwaka zmieniającego układ na boki. Opcją jest jedynie scrollowanie góra-dół.

Wyraźnym trendem, który obejmuje strony responsywne, jest „more is less”. Nowoczesne i designerskie strony internetowe są minimalistyczne, występują na nich stonowane kolory. Ładny i przejrzysty widok strony responsywnej zachęca do zapoznania się z zamieszczoną ofertą.

Dlaczego responsywne strony www to przewaga?

  • Prawidłowo skonstruowane strony responsywne są dostosowane do pozycjonowania.
  • Użytkownik może z dowolnego urządzenia wyświetlić treści znajdujące się na stronie www.
  • Google odbiera responsywne strony jako przyjazne, użyteczne i chętnie promuje je w wynikach wyszukiwania.

Tworzenie stron responsywnych to standard, na jaki warto się zdecydować. Przynoszą dla działalności wiele korzyści, pozwalają łatwo dotrzeć do użytkowników korzystających z urządzeń stacjonarnych, jak i mobilnych. Technologia RWD sprawia, że witryna ma przejrzysty wygląd i jest w pełni funkcjonalna. 

Sprawdź usługi naszego software house

Ostatnie wpisy blogowe

Umów sięna darmową konsultację