Software house Grupa Improve Sp. z o.o. - ul. Marcelińska 94B/181 Poznań
Wróć

Pogrubienie tekstu w HTML – stosowanie znacznika bold

Pogrubienie Tekstu W Html - Stosowanie Znacznika Bold zdjęcie nr 13

HTML jest podstawą dla każdej strony internetowej. Narzędzie umożliwia również manipulowanie wyglądem tekstu. Jednym z najpopularniejszych znaczników jest bold, który umożliwia pogrubianie tekstu. Jak wpływa to na czytelność i estetykę strony?

Bold w HTML

Znacznik ‘bold’ jest zapisywany jako ‘b’ lub ‘strong’. Jest to kluczowe narzędzie do wyświetlania tekstu w pogrubionym formacie. Za sprawą tego zabiegu, do wybranego fragmentu można przyciągnąć uwagę czytelnika lub podkreślić ważną informację.

Przeczytaj również

Warto dodać, że pogrubienie HTML w formie ‘strong’ daje sygnał wyszukiwarce, że tekst ma większe znaczenie. W przypadku urządzeń dla osób niesłyszących fragment zostanie odczytany na wyższym tonie. Stosując znacznik ‘b’, nie można natomiast doszukiwać się semantycznego znaczenia, ponieważ zmienia on tylko wygląd tekstu, ale wyszukiwarka nie interpretuje tego w dodatkowy sposób.

Podkreślenie HTML – jak stosować?

Omawiany znacznik jest podstawowym narzędziem stosowanym przez programistów i copywriterów do uwypuklenia najważniejszych fragmentów tekstu. Jego użycie jest proste i jednoznaczne.

Tekst należy umieścić pomiędzy otwierającym i zamykającym znacznikiem <b>. Dla przykładu: <Istotne> spowoduje wyświetlenie słowa <Istotne> w pogrubionej formie. 

Jak już zostało wspomniane wcześniej, znacznik ‘bold’ wpływa wyłącznie na formatowanie tekstu, ale aby zaznaczony fragment miał wpływ na znaczące odczytanie go przez wyszukiwarkę, należy użyć znacznika <strong>. Można w ten sposób zadziałać, w celu uzyskania lepszych rezultatów z pozycjonowania, jeżeli w ten sposób zostaną wyróżnione słowa kluczowe.

Jak pogrubić czcionkę w HTML korzystając z innych metod?

Tworzenie strony internetowej to złożony proces. Niejednokrotnie pojawia się potrzeba wyróżnienia pewnych fragmentów tekstu. Najczęściej stosowane jest pogrubienie tekstu HTML w postaci <strong>. Ale oczywiście nie jest to jedyna dostępna metoda.

Innym powszechnie używanym znacznikiem jest <b>. Fragmentowi tekstu również nadaje atrybut pogrubienia. Różnice polegają na semantycznym odbiorze.

Alternatywą jest pogrubienie w CSS, w celu uzyskania aspektów stylizacyjnego tekstu. Pogrubiony tekst CSS uzyskać można poprzez komendę ’font-weight: bold;’ dla wybranego elementu.

Pogrubienie czcionki HTML – podsumowanie

Znacznik ‘strong” jest jednym z ważniejszych elementów języka HTML. Pozwala wyróżnić fragment tekstu zarówno pod względem wizualnym, jak i merytorycznym, w celu lepszego odczytania przez wyszukiwarkę, co ma znaczenie dla działań SEO. W ten sposób wyróżniane są m.in. słowa kluczowe.

Pogrubiona czcionka HTML poprzez zastosowanie ‘b’ ma wyłącznie znaczenie wizualne. Informacja o zastosowaniu znacznika nie jest przekazywana do algorytmów Google. 

Sprawdź usługi naszego software house

Ostatnie wpisy blogowe

Umów sięna darmową konsultację