Software house Grupa Improve Sp. z o.o. - ul. Marcelińska 94B/181 Poznań
Wróć

HTML – definicja i zastosowanie języka

Html - Definicja I Zastosowanie Języka zdjęcie nr 13

Większość stron internetowych powstaje w oparciu o jeden język programowania, jakim jest HTML. Ułatwia on strukturyzację i formatowanie stron.

HTML – definicja

Co to jest HTML? Jest to język znaczników, który umożliwia strukturyzację i formatowanie treści na stronie internetowej.

Co oznacza skrót HTML? Rozwijając HTML skrót otrzymujemy HyperText Markup Language, czyli hipertekstowy język znaczników, który jest powszechnie stosowany w tworzeniu stron internetowych.

Wiesz już, czym jest HTML, a z jakich części się składa ? Przede wszystkim z serii znaczników, które odnoszą się do różnych elementów strony internetowej: nagłówków, paragrafów, obrazów, linków itp.

Jak działa HTML?

Działanie tego języka programowania jest hierarchiczne. Każdy element jest zagnieżdżony wewnątrz innego. Struktura rozpoczyna się od znacznika <html>, a cała zawartość strony jest umieszczona wewnątrz znacznika <body>.

Przeczytaj również

Elementy HTML składać się mogą z różnych atrybutów, które wpływają na ich właściwości oraz zachowanie. Dla przykładu: znacznik <img> ma atrybut src (określa źródło obrazka) oraz alt (określa alternatywny tekst dla obrazka).

Język HTML i jego najpopularniejsze elementy

W skład języka programowania wchodzi wiele elementów, które tworzą spójną strukturę i wygląd strony internetowej. Znaczniki wykorzystywane są do definiowania różnych elementów na witrynie. Każdy znacznik rozpoczyna się znakiem < i kończy znakiem >.

Najpopularniejsze znaczniki HTML

  • <html> – początkowy znacznik, który definiuje całą stronę HTML.
  • <head> – zawiera metadane strony, takie jak tytuł, opis strony, skrypty, arkusze stylów i inne informacje techniczne.
  • <body> – zawiera treść widoczną dla użytkowników, taką jak m.in. tekst, obrazy, linki, tabele.
  • <h1> do <h6> – służą do definiowania różnych poziomów nagłówków na stronie.
  • <p> – jest używany do definiowania akapitów tekstu.
  • <img> – jest stosowany do wyświetlania obrazów na stronie.
  • <a> – jest używany do tworzenia linków do innych stron internetowych lub plików na stronie.
  • <div> – służący do grupowania innych elementów i tworzenia bloków na stronie.

Zastosowanie HTML w marketingu i SEO

Omawiany język programowania ma bardzo szerokie zastosowanie przy tworzeniu stron internetowych. Pozwala stworzyć ustrukturyzowaną treść, określić wygląd witryny, wstawiać obrazki oraz wykonać wiele innych działań. Znajduje zastosowanie w działaniach marketingowych oraz SEO

Język HTML w marketingu

Wykorzystując znacznik <a>, można tworzyć linki do innej strony www lub dokumentu. Powszechnie jest to zabieg wykorzystywany w kampaniach marketingowych, w których ważne jest przekierowanie użytkowników do stron promocyjnych, sklepu internetowego czy formularza rejestracyjnego.

HTML jest również przydatnym narzędziem do formatowania treści. Pomaga tworzyć nagłówki, listy punktowane i numeryczne, wytłuszczenia, kursywy. Wykorzystując odpowiednie znaczniki, można poprawić wyświetlanie i czytelność treści, a przez to przyciągnąć uwagę użytkowników.

Język HTML w SEO

Poprawnie stosując znaczniki tego języka programowania, można stworzyć uporządkowaną strukturę strony, co ma bardzo duże znaczenie dla jej indeksowania w wyszukiwarce. Szczególnie istotne są znaczniki nagłówków i obrazków, a także inne, które pozwalają robotom lepiej zrozumieć stronę.

Użycie atrybutu alt w znaczniku <img> pozwala na opisanie obrazów za pomocą tekstowych opisów. Jest to zabieg przydatny zarówno dla użytkowników, jak i wyszukiwarki, która może dzięki temu zrozumieć grafikę.

HTML pozwala umieścić znaczniki meta w sekcji <head> strony. Tytuł strony, opis lub słowa kluczowe mają wpływ na wyświetlanie strony w wynikach wyszukiwania.

HTML – co to jest? Podsumowanie

Omawiany język programowania to fundament internetu, który nadaje stronom strukturę i odpowiedni wygląd. Bez niego nie istniałaby sieć, jaką bardzo dobrze znamy. Język HTML sprawia, że tworzenie stron internetowych jest o wiele prostsze, także dla amatorów, co ułatwia komunikację i przekazywanie informacji dalej. 

Sprawdź usługi naszego software house

Ostatnie wpisy blogowe

Umów sięna darmową konsultację