Software house Grupa Improve Sp. z o.o. - ul. Marcelińska 94B/181 Poznań
Wróć

Wysiwyg – co to znaczy?

Wysiwyg - Co To Znaczy? - Grupa Improve zdjęcie nr 13

Edytor WYSIWYG to przełomowe rozwiązanie w dziedzinie projektowania, które umożliwia bieżącą kontrolę i raportowanie rezultatów, przy tym wykazuje się intuicyjnym działaniem. Sprawdź wszystkie możliwości, jakie posiada edytor stron www Wysiwyg.

Wysiwyg – definicja

Edytor Wysiwyg, którego rozwinięciem skrótu jest What You See Is What You Get, służy do tworzenia stron internetowych bez wiedzy i umiejętności na temat programowania. Użytkownik może skupić się wyłącznie na procesie projektowania.

Przeczytaj również

Głównym założeniem edytora jest prezentacja rzeczywistego wyglądu strony internetowej już od samego początku jej tworzenia.

Warto nadmienić, że pierwotnie kreator Wysiwyg PHP kojarzony był przede wszystkim z narzędziami tekstowymi, a najpopularniejszym z nich jest Word. Dokument tekstowy, który w nim powstaje, ma dokładnie taką samą formę po wydrukowaniu lub zapisaniu w PDF. Na tej samej zasadzie działa edytor do tworzenia stron www, ale w nieco bardziej zaawansowanej formie.

Edytory HTML Wysiwyg – programy, które warto znać

Wśród najpopularniejszych edytorów HTML działających w oparciu o What You See Is What You Get znajdują się:

 • CoffeeCup HTML Editor,
 • Adobe Dreamweaver CC,
 • Froala,
 • Setka Editor,
 • TinyMCE,
 • CKEditor,
 • Google Web Designer.

Jakie zalety ma edytor Wysiwyg na stronie?

Zadaniem edytorów takich, jak Wysiwyg jest uproszczenie tworzenia stron internetowych do minimum. Jest wiele powodów, dlaczego edytor jest chętnie wybierany przez osoby, które nie mają doświadczenia w programowaniu:

 • szybka edycja – elementy dodawane są metodą drag-and-drop, czyli przeciągnij i upuść. Przyspiesza to cały proces tworzenia strony internetowej,
 • intuicyjność – interfejs jest prosty i przejrzysty,
 • podgląd w czasie rzeczywistym – można na bieżąco oceniać wprowadzane zmiany,
 • niski koszt – można zdecydować się na darmowy edytor HTML Wysiwyg, ale nawet jego zaawansowane wersje nie są zbyt drogie,
 • integracja z innymi platformami – edytory można połączyć z systemem zarządzania treścią czy platformami e-commerce.

Co może przeszkadzać w Wysiwyg HTML?

Edytor do tworzenia stron internetowych nie jest oczywiście pozbawiony wad. Posiada szereg ograniczeń, które dostrzeże każdy profesjonalny web developer:

 • wbudowane szablony i funkcjonalności – użytkownik nie ma zbyt dużej swobody w kreowaniu wyglądu strony internetowej. Musi polegać na dostępnych elementach. Brak pracy z kodem sprawia, że nie można zastosować wielu zaawansowanych rozwiązań,
 • brak optymalizacji kodu źródłowego – nie ma takiej możliwości, aby wygenerowany kod osiągnąć tak dużą wydajność, jak ten napisany przez profesjonalnego programistę. Trzeba podkreślić, że kod źródłowy nie jest dostosowany do wymagań SEO, co może rodzić wiele problemów z pozycjonowaniem,
 • problemy ze zgodnością kodu – automatycznie wygenerowany kod może powodować problemy z prawidłowym wyświetlaniem strony na urządzeniach mobilnych lub w mniej popularnych przeglądarkach,
 • duże pliki strony – są wyraźnie większe niż te tworzone w sposób manualny. Jest to spore obciążenie dla serwera strony, a to przekłada się na czas ładowania.

Edytory Wysiwyg HTML – podsumowanie

Tworzenie stron internetowych na przestrzeni lat bardzo się zmieniło. Na samym początku witryny przepełnione były tekstami, następnie ilustracjami i animacjami. Aktualnie udało znaleźć się balans pomiędzy prezentacją informacji w zakresie tekstowym i wizualnym.

Edytor Wysiwyg online ma bardzo szerokie zastosowanie, ponieważ odnosi się zarówno do edytorów tekstowych, jak i narzędzi do tworzenia stron internetowych. Możliwe jest to w wersji podstawowej do budowania szkieletu, jak i w nieco bardziej zaawansowanym zakresie, gdy wymagany jest graficzny edytor stron www.

Do wyboru jest wiele narzędzi, z których można skorzystać. Warto postawić na to, które daje możliwość łatwego i szybkiego projektowania, a jednocześnie zapewnia wysoką jakość pod względem aspektów wizualnych, jak i samego kodu. Na który Wysiwyg CSS Ty się zdecydujesz? 

Sprawdź usługi naszego software house

Ostatnie wpisy blogowe

Umów sięna darmową konsultację