Aby stworzyć oprogramowanie w sposób szybki i bezbłędny, programista potrzebuje zintegrowanego środowiska programistycznego. Co to takiego?
Czym jest IDE?
Rozwinięciem skrótu jest integrated development environment, czyli zintegrowane środowisko programistyczne. Umożliwia realizację, modyfikację, testowanie i konserwowanie różnego typu oprogramowania. Przybiera formę osobnego programu lub składa się z kilku różnych narzędzi o bardzo szerokim zastosowaniu. Każdorazowo jest dostosowane do potrzeb programistów tworzących wiele różnych projektów.
Usługi programistyczne i marketingowe w Twoim mieście
Programista, korzystając z IDE, otrzymuje wyspecjalizowane narzędzia o określonych funkcjonalnościach umożliwiające m.in. edycję kodu źródłowego, kompilacje, automatyzowanie procesu tworzenia aplikacji czy przygotowywanie baz danych. Każdą z tych czynności programista może wykonać bez zintegrowanego środowiska, ale przyspiesza ono pracę i sprawia, że działania są efektywne.
Najpopularniejsze środowisko informatyczne. Na jakie warto się zdecydować?
Dostępnych jest wiele zintegrowanych środowisk programistycznych, a poniżej prezentujemy najpopularniejsze.
Netbeans IDE
Używają go przede wszystkim programiści Java. Rozwojem IDE zajmuje się firma Oracle. Wyróżnia się wieloplatformowością, a także wsparciem dla wielu języków: HTML, C++, Java czy PHP.
VS Code
Uniwersalne środowisko programistyczne stworzone przez Microsoft. Umożliwia przede wszystkim debugowanie i refaktoryzację, ale oczywiście ma też szereg innych funkcji. Posiada wsparcie dla wielu popularnych języków programowania.
Jupyter IDE
Idealne środowisko deweloperskie dla początkujących programistów. Umożliwia efektywną pracę z danymi.
PyCharm IDE
Najczęściej z tego środowiska korzystają programiści Python. Oferowane jest w dwóch wersjach: bezpłatnej i płatnej. Oferuje szereg funkcji, takich jak podpowiedzi składni, diagnoza prawidłowości kodu, graficzny debugger. Najlepiej sprawdza się przy realizacji dużych projektów.
Przeczytaj również
Co daje korzystanie z Integrated Development Environment?
- Gwarantuje skuteczną optymalizację kodu w konkretnym języku, co ma pozytywny wpływ na produktywność programisty.
- Dostępne są liczne ułatwienia, które przyspieszają pracę. M.in. rozszerzony system podpowiedzi. Nie ma większych problemów, aby znaleźć bardzo szybko błąd w kodzie.
- Korzystając z zaawansowanych IDE, można uzyskać narzędzia do debugowania, testowania oraz automatycznego formułowania kodu.
IDE jako kluczowe narzędzie do przygotowania profesjonalnego oprogramowania
Każdy programista pracuje pod presją czasu, a jednocześnie wymagane jest od niego przygotowywanie produktów bezbłędnych, intuicyjnych i funkcjonalnych. Mając do dyspozycji rozbudowane, dostosowane do swoich potrzeb środowisko informatyczne, otrzymuje niezbędne wsparcie wpływające na szybkość i efektywność pracy.
Dostępnych jest tak dużo różnych środowisk, zarówno dla początkujących, jak i doświadczonych twórców, że każdy jest w stanie skorzystać z rozwiązania mającego na celu skrócenie czasu wykonania projektu.