Software house Grupa Improve Sp. z o.o. - ul. Marcelińska 94B/181 Poznań
Wróć

Flutter czy React Native — co wybrać w 2023?

Flutter Czy React Native - Co Wybrać W 2023? zdjęcie nr 13

Aplikacje mobilne od lat cieszą się niesłabnącą popularnością, ze względu na powszechne korzystanie z telefonów komórkowych przez klientów. W związku z tym, że aplikacje natywne nie współdzielą kodu pomiędzy platformami, niezbędne jest w trakcie ich tworzenia wykorzystywanie technologii wieloplatformowych opartych na frameworkach takich, jak Flutter oraz React Native.

Jakie zalety oraz wady mają obie technologie? Na którą warto postawić w 2023 roku, tworząc aplikacje mobilne? Sprawdź.

Flutter – definicja, zalety i wady

Flutter jest wieloplatformową technologią Google pozwalającą na programowanie aplikacji na systemy operacyjne Android i iOS, a także strony internetowe. Przy wykorzystaniu jednej bazy kodu źródłowego można stworzyć aplikacje natywne na wszystkie wymienione platformy. Rdzeń aplikacji powstaje w jednym systemie. Znajdują się tam wszystkie widgety. Wygląd aplikacji jest dokładnie taki sam na urządzeniach z systemem Android, jak i iOS.

Kod aplikacji jest pisany w języku Dart, który rozwija Google. Wokół tej technologii powstała silną, zgrana społeczność, dlatego bez dwóch zdań jest to jeden z najlepiej rozwijających się frameworków w obszarze aplikacji hybrydowych i natywnych.

Zalety Flutter

  • Jeden kod – w związku z tym, że dochodzi tu do samodzielnego renderowania, uruchomienie aplikacji może odbywać się za pomocą jednego kodu źródłowego. Oszczędza to sporo czasu.
  • Przyjazny interfejs – widgety, warstwy i zasoby interaktywne umożliwiają tworzenie wyrazistych interfejsów. Do dyspozycji są Material Design (zgodne z wytycznymi projektowymi Google) oraz Cupertino (zgodne z wytycznymi Apple dla iOS).
  • Hot reloading – jest możliwość dokonywania natychmiastowych zmian w aplikacji, dzięki funkcji szybkiego przeładowania dotychczas wprowadzonych aktualizacji. Proces produkcji jest znacznie krótszy, nie trzeba ponownie uruchamiać aplikacji, aby sprawdzić rezultaty.
  • Identyczny wygląd na starszych oraz nowszych urządzeniach – Flutter pozwala na zarządzanie każdym pikselem ekranu, dlatego aplikacji wygląda dokładnie tak samo na każdym urządzeniu.
  • Wsparcie społeczności – od 2017 roku, czyli momentu powstania technologii, wsparcie znacząco rozrosło się, utworzono zgraną społeczność deweloperską.

Wady Flutter

  • Wymagane minimalne doświadczenie w tworzeniu aplikacji natywnych, choć Flutter jest łatwy w obsłudze. Bez podstawowej wiedzy nie uda się jednak stworzyć funkcjonalnej aplikacji wieloplatformowej.
  • Popularność języka Dart jest znacznie mniejsza niż JavaScript.
  • Integracja z natywnymi API wymaga napisania natywnego kodu. Jest to utrudnieniem w niestandardowych sytuacjach, gdy trzeba przygotować dodatkowy kod Swift/Objective-C dla systemu iOS i Kotlin/Java dla systemu Android, a także zastosować zintegrowane środowiska programistyczne do integracji z natywnymi API.

React Native – co to jest, mocne i słabe storny

React Native jest frameworkiem typu open source opracowanym przez Facebook. Pozwala na tworzenie aplikacji mobilnych przy wykorzystaniu języka JavaScript. Użytkownik końcowy w zasadzie nie jest w stanie odróżnić aplikacji stworzonych w tym frameworku od tradycyjnych aplikacji natywnych.

Zalety React Native

  • Popularny, łatwy w nauce język – w React Native wykorzystywany jest język programowania JavaScript, który zna wielu programistów. Deweloperzy mogą więc łatwo rozpocząć pracę z tą technologią. Nie trzeba uczyć się nowych bibliotek, można używać tych samych narzędzi i wzorów co w innych projektach.
  • Natywny interfejs – można wykorzystać natywny zestaw komponentów UI. Aplikacja wygląda dokładnie tak samo jak produkt natywny.
  • Szybkie odświeżanie – każda zmiana w JavaScript jest praktycznie natychmiast widoczna na telefonie, co znacząco usprawnia tworzenie aplikacji.
  • Gotowe rozwiązania i biblioteki – do dyspozycji jest wiele bibliotek i narzędzi do automatyzacji oraz standaryzowania procesów. Znacząco ułatwia i przyspiesza to pracę.
  • Wsparcie Facebooka – znane medium społecznościowe jest aktywnie zaangażowane w rozwój tej technologii.

Wady React Native

  • Końcowa aplikacja nie jest w 100% natywna. Różni się interfejs użytkownika, jak i dostępna wydajność.
  • Konieczność wyboru pakietu nawigacyjnego – programista musi samodzielnie zdecydować, którego pakietu nawigacyjnego oraz globalnego zarządzania stanem użyć, aby osiągnąć zadowalające rezultaty. Może zająć sporo czasu podjęcie najlepszej decyzji.

Flutter vs React Native – zasadnicze różnice

React Native oraz Flutter mają silne charaktery wieloplatformowe, co skraca czas wprowadzania produktów na rynek, w porównaniu z tradycyjnymi aplikacjami natywnymi. Do dyspozycji są również rozbudowane biblioteki i gotowe do użycia komponenty. Tworzone aplikacje są bardzo wydajne.

Dostępne technologie zapewniają szybki rozwój, a ponadto obniżają koszty projektu. Ale czym się one od siebie różnią?

Szybkość i wydajność

React Native korzysta z JavaScript, dlatego niektóre aplikacje mogą działać wolniej. Flutter korzysta z języka Dart, co wpływa na szybsze i płynniejsze działanie.

Dla użytkowników oczekujących ponadprzeciętnej szybkości lepszą opcją jest Flutter.

Narzędzia deweloperskie

React Native oferuje przede wszystkim React Developer Tools, dzięki któremu jest dostęp do debuggingu i inspekcji komponentów w aplikacji. Do dyspozycji jest także wiele pluginów i bibliotek, które ułatwiają tworzenie aplikacji.

Flutter udostępnia Flutter Inspector, DevTools oraz Android Studio i Visual Studio Code z wtyczką Flutter. Programista może tworzyć aplikacje w natywnym języku.

Wybór tutaj zależy od preferencji oraz doświadczenia dewelopera.

Wsparcie społeczności i przyszłość

Oba frameworki mają ogromne wsparcie społeczności, ale dłuższa obecność na rynku React Native sprawia, że platforma wypracowała sobie większą ilość zwolenników. Flutter również nie ma na co narzekać, ale liczba zasobów jest tu nieco ograniczona, co może być przeszkodą przy rozwiązywaniu skomplikowanych problemów.

Obie technologie rozwijają się i budują silne społeczności.

Flutter czy react native — podsumowanie

Rozważając, którą technologię do tworzenia aplikacji mobilnych wybrać, warto odnieść się do indywidualnych potrzeb, jak i oczekiwań finalnych. Jeżeli w Twojej firmie deweloperzy znają już język JavaScript, lepiej jest postawić na React Native. Dla wszystkich pozostałych doskonałą alternatywą jest Flutter. 

Sprawdź usługi naszego software house

Ostatnie wpisy blogowe

Umów sięna darmową konsultację