Software as a Service, czyli oprogramowanie jako usługa to model pozwalający na jego udostępnienie w chmurze. Dostęp do aplikacji jest możliwy poprzez przeglądarkę lub interfejs API – nie ma konieczności instalacji i konfiguracji na własnym serwerze. Jakie są zalety tego rozwiązania? Kto najbardziej na tym skorzysta?
SaaS – co to jest?
Oprogramowanie jako usługa to model, w którym oprogramowanie znajduje się w chmurze. Dostawca zajmuje się jego rozwijaniem i utrzymaniem, zapewniając regularne aktualizacje. Udostępnia oprogramowanie klientom na zasadzie pay-as-you-go, czyli w zależności od wykorzystania zasobów.
Klienci wiele na tym zyskują. Przede wszystkim ponoszą mniejsze koszty, mogą skutecznie wdrażać, udoskonalać i skalować rozwiązania biznesowe bez żadnych opóźnień. Koszty eksploatacyjne są przewidywalne, nie ma ryzyka z przeinwestowaniem.
Aktualnie SaaS cieszy się bardzo dużą popularnością. W porównaniu do początków lat 90., gdy pojawiała się pierwsza generacja oprogramowania (jeden problem biznesowy do rozwiązania na raz, brak elastyczności, duże rozproszenie), aplikacja jest dostępna w chmurze dającej wiele możliwości. Do dyspozycji są procesy finansowe, zasoby ludzkie, łańcuchy dostaw, rozwiązania handlowe, marketingowe, sprzedażowe, usługowe.
Przeczytaj również
Krótka historia SasS-ów
Pierwsze rozwiązania omawiane w tym artykule pojawiły się w latach 90. ubiegłego wieku. Po raz pierwszy użyto wtedy terminu SaaS. Zastąpił znacznie mniej wydajny model ASP (dla każdego klienta osobna wersja oprogramowania, kosztowna i czasochłonna konfiguracja).
Rozpoczęto od jednej instalacji aplikacji, za sprawą architektury wielodostępowej. Mogła służyć wielu użytkownikom w ramach jednej firmy, a przede wszystkim różnym klientom. Zniknęła konieczność lokalnej instalacji oprogramowania. Kolejną innowacją była możliwość zbierania, agregowania i centralizowania wartościowych danych z aplikacji.
SaaS model ewoluował na przestrzeni lat, od autonomicznych rozwiązań pierwszej generacji do nowoczesnych pakietów subskrypcji lub abonamentu. Cała firma ma możliwość korzystania z dostępnych rozwiązań, możliwości cały czas zwiększają się poprzez dostęp do nowoczesnych technologii, takich jak sztuczna inteligencja, uczenie maszynowe, chatboty, asystenci cyfrowi, IoT, blockchain, rzeczywistość rozszerzona i wirtualna.
Jak działa SaaS model?
Aplikacje są udostępniane na zasadach płatnych subskrypcji lub w ramach abonamentu. Zawsze dostęp jest możliwy na określony czas. Użytkownik, który dokona zakupu, z produktu cyfrowego może korzystać w przeglądarce internetowej. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, ponieważ nie trzeba martwić się o kwestie techniczne i całą infrastrukturę. Tym zajmują się specjaliści SaaS.
Jakie korzyści przynosi oprogramowanie SaaS?
Przetwarzanie w chmurze w ostatnich latach zyskało na popularności, szczególnie poprzez intensywne działanie specjalistów SaaS, którzy zachwalali je branży IT i kadrom zarządzającym firmami. W materiałach przedstawiano liczne zalety zarówno dla księgowych (obsługa kosztów operacyjnych), jak i społeczności IT (skalowalność, automatyzacja monotonnych zadań).
Warto poznać konkretne korzyści skorzystania z aplikacji biznesowych w ramach omawianego oprogramowania. Oto one:
- dostęp do całego pakietu aplikacji biznesowych związanych z planowaniem zasobów przedsiębiorstwa (ERP), zarządzaniem portfelem projektów (PPM), planowaniem i budżetowaniem, sprawozdaniami finansowymi, zarządzaniem kapitałem ludzkim, zarządzaniem potencjałem pracowników, sprzedażą i marketingiem, obsługą klienta, marketingiem społecznościowym;
- nowoczesność, elastyczność i mobilność,
- szybkie tworzenie aplikacji,
- integracja procesów biznesowych,
- nieustanny rozwój oprogramowania, wielomilionowe inwestycje,
- niskie koszty początkowe – nie trzeba korzystać z dodatkowego sprzętu i oprogramowania pośredniego, nie ponosi się kosztów związanych z instalacją i wdrożeniem,
- zanim bazy danych zostaną zaktualizowane, weryfikowane i poprawiane są błędy, co ogranicza ryzyko wystąpienia problemów z poprawnym działaniem,
- wydatki bieżące są przewidywalne – wydatki inwestycyjne zostały przekształcone w koszty operacyjne,
- nieustanne wsparcie specjalistów w zakresie zarządzania oprogramowaniem. Czuwają również nad zabezpieczaniem chmury,
- SaaS model zapewnia wprowadzanie zmian w kilka godzin, zamiast kilka miesięcy,
- stały dostęp do najnowszych usprawnień i aktualizacji,
- szybkie skalowanie – zaspokajanie rosnących potrzeb związanych z przetwarzaniem danych lub transakcji,
- brak przestojów, co zapewnia świadczenie wysokiej jakości usług.
Jakie funkcje ma oprogramowanie w modelu SaaS?
- Rozwiązania dla całego przedsiębiorstwa – międzydziałowe procesy biznesowe są łączone i optymalizowane.
- Szybka aktualizacja – co kwartał dostęp do nowych funkcji. Aktualizacje przeprowadzane są zgodnie z tempem rozwoju firmy.
- Personalizacja – rozwiązania dostosowane do potrzeb biznesowych. Najważniejsze opcje dostępne w najkorzystniejszym wariancie, nawet po aktualizacji.
- Przenośność danych – możliwość udostępniania i przenoszenia danych lokalnie i w aplikacjach chmury prywatnej.
- Funkcje analityczne – dane są dostępne w czasie rzeczywistym.
- Innowacje oparte na wbudowanych technologiach – inteligentne samouczenie się SaaS. Zastosowanie sztucznej inteligencji, uczenia maszynowego, chatbotów, blockchain i innych najnowszych technologii.
SaaS model i perspektywy rozwoju
Eksperci rynkowi nie mają wątpliwości, że usługi SaaS to przyszłość. Jest to zasługa nieustannych innowacji, które są wdrażane do oprogramowania.
SaaS nie stroni od sztucznej inteligencji. I bardzo dobrze, ponieważ jest to ważny czynnik we wszystkich aplikacjach chmurowych. AI napędza rozwój rozwiązań adaptacyjnych, aplikacje mogą uczyć się, dostosowują się do danych i zachowania użytkowników.
Zarządzanie w aplikacji chmurowej oraz infrastrukturą chmurową odbywać się ma, w mniej zależy od człowieka sposób, a to również zasługa AI oraz samouczenia się systemu. Do dyspozycji są również inne inteligentne technologie, które znacząco wpływają na zmiany w oprogramowaniu. Najważniejsze z nich, to:
- boty czatowe,
- asystenci cyfrowi IoT,
- blockchain,
- wirtualna rzeczywistość,
- rozszerzona rzeczywistość.
Wymienione technologie mają ogromny wpływ na innowacyjność cyfrową. Wymagają tego również myślący przyszłościowo przedsiębiorcy. Bardzo dobrą wiadomością jest to, że oprogramowanie w modelu SaaS bez żadnych problemów można wdrożyć w niemal każdym przedsiębiorstwie.
Oprogramowanie SaaS – podsumowanie
Decydując się na to oprogramowanie, firma może uzyskać wiele korzyści. Przede wszystkim obniża koszty, ma łatwy dostęp do innowacji, specjaliści SaaS dbają o aktualizacje i zabezpieczenia. Aplikacje są skalowalne, nie ma problemu ze zintegrowaniem ich z innymi rozwiązaniami. Potrzebny jest jedynie stały dostęp do internetu, ale wiele aplikacji działa również w trybie offline.
Usługi SaaS pozwalają skupić sie przedsiębiorcom na rozwoju biznesu, nie trzeba martwić się o żadne kwestie techniczne i infrastrukturę. Efektywność pracy i oszczędność czasu są na wysokim poziomie. Model ten pozwala uprościć wiele procesów i skoncentrować się na działaniach biznesowych.