Cyfrowy bliźniak jest technologią wspierającą działania przedsiębiorcy. Skraca czas niezbędny do opracowania nowych instalacji lub szukania danych.
Co to jest digital twin?
Najprościej mówiąc, jest to cyfrowa replika fizycznych obiektów, procesów i systemów. Model stanowi połączenie fizycznego obiektu z cyfrowym odwzorowaniem w przestrzeni wirtualnej, dzięki możliwości przetwarzania danych w czasie rzeczywistym.
W skład cyfrowego bliźniaka wchodzą trzy elementy:
- fizyczny obiekt znajdujący się w rzeczywistości,
- model cyfrowy znajdujący się w wirtualnej przestrzeni,
- połączenie między nimi.
Bardzo często virtual twin wykorzystywany jest w salonach samochodowych. Pozwala zakodować, jakie części zostały zamontowane w pojeździe, a to zapewnia zabezpieczenie przed nieuczciwymi praktykami naprawiania aut poprzez wykorzystanie tańszych zamienników.
Jak powstaje cyfrowy bliźniak?
Niezbędną są dane z fizycznego obiektu w czasie rzeczywistym. Są one przetwarzane, najczęściej poprzez wykorzystanie sztucznej inteligencji, uczenia maszynowego lub chmurowy obliczeniowej. Opracowywany jest matematyczny model działający w środowisku cyfrowym, który odwzorowuje rzeczywistą przestrzeń produktu. Parametry przekazywane są do cyfrowego bliźniaka, a po opracowaniu podlegają weryfikacji. Model działa w praktyce.
Przeczytaj również
Warto zaznaczyć, że cyfrowy bliźniak nie musi być kopią rzeczywistego obiektu. Firmy często wykorzystują tę technologię do tworzenia prototypów, w celu udoskonalenia pierwotnej wersji produktu lub usługi. Po przeprowadzeniu testów mogą zdecydować, czy wykonać wariant fizyczny.
Dlaczego cyfrowe bliźniaki jest tak potrzebne?
Zastosowanie cyfrowych bliźniaków wprowadza do firmy wiele korzyści. Jakich? Najważniejsze z nich przedstawiamy poniżej.
Mniej błędów w projektach
Technologia sprawia, że projekty zawierają znacznie mniej błędów. Można przed stworzeniem fizycznej wersji produktu lub usługi stworzyć cyfrowy prototyp podlegający testom. Ewentualne błędy można poddać analizie i zlikwidować je na wczesnym etapie, bez ponoszenia dużych kosztów.
Oszczędności
Każda organizacja poszukuje sposobu na oszczędności w inflacyjnym środowisku. Digital twin technology pozwala przeprowadzić symulacje, zanim powstanie fizyczny produkt pochłaniający bardzo dużo zasobów. Testowanie wariantu cyfrowego pozwala ograniczyć ryzyko strat kosztów firmowych.
Usprawnienie działania organizacji
Technologia pozwala zidentyfikować oraz zlikwidować problematyczne obszary przepływu pracy w przedsiębiorstwie. Można wprowadzić poprawki, dzięki którym organizacja znacznie funkcjonować efektywniej.
Cyfrowe bliźniaki w przemyśle 4.0
Przemysł 4.0 opiera się na zacieraniu granic pomiędzy komputerem a rzeczywistością. Idealnie w tę koncepcję wpisuje się omawiana technologia. Model pozwala na odtworzenie i ulepszenie produktu, łańcucha dostaw, jak i całej organizacji. Analizując proces od A do Z w środowisku cyfrowym, można wyłapać wiele słabych punktów i wyeliminować je, bez ponoszenia dużych kosztów.