Software house Grupa Improve Sp. z o.o. - ul. Marcelińska 94B/181 Poznań
Wróć

Foundation – co to za framework?

Foundation - Co To Za Framework? - Grupa Improve zdjęcie nr 13

Jednym z najpopularniejszych i najbardziej wszechstronnych frameworków jest Foundation. W tym artykule przedstawimy jego najważniejsze cechy oraz to, jak można go wykorzystać do efektywnego projektowania responsywnych interfejsów.

Foundation framework – co to jest?

Jest to potężny i elastyczny framework front-endowy, który został stworzony przez firmę ZURB. Opiera się na HTML, CSS i JavaScript, dlatego możliwe jest z jego pomocą projektowanie stron internetowych oraz interaktywnych interfejsów użytkownika. Wyróżnia się zaawansowanymi możliwościami, obszerną dokumentacją oraz zainteresowaniem doświadczonych developerów.

Przeczytaj również

Co wyróżnia Foundation CSS framework?

  • Zaawansowany gird system – oferuje elastyczny i innowacyjny system siatek, które umożliwiają precyzyjne zarządzanie układem strony na różnych urządzeniach. Projektant może skupić się na tworzeniu responsywnego interfejsu.
  • Natychmiastowe użycie – do dyspozycji są gotowe komponenty, które można wykorzystać, aby stworzyć nowe funkcjonalności. Należą do nich m.in. nawigacja, formularze, przyciski, karty.
  • Pełne dopasowanie – komponenty można dopasować do potrzeb pod względem wyglądu i do układu strony za pomocą niestandardowych stylów CSS. Projektant uzyskuje pełną kontrolę nad ostatecznym wyglądem projektu.
  • Reveal: System modal i tooltipów – istnieje możliwość skorzystania z interaktywnych elementów, które wzbogacają projekt.
  • Obszerna dokumentacja – Foundation JS posiada bogatą dokumentację, co jest sporym ułatwieniem dla początkujących, jak i zaawansowanych programistów. Mogą szybko zrozumieć i skorzystać z dostępnych funkcji.

Jak rozpocząć korzystanie z Foundation CSS?

Przede wszystkim musisz pobrać framework ze strony foundation.zurb.com. Dostępna jest jego pełna wersja. Można również skorzystać z narzędzi do instalacji za pomocą npm czy yarn.

Kolejnym krokiem jest podłączenie frameworka do projektu. Trzeba dodać pliki CSS i JavaScript Foundation do swojego dokumentu HTML pamiętając, że wymaga on również jQuery do działania. Upewnij się, że już to posiadasz w swoim projekcie.

Warto dokładnie zapoznać się z dokumentacją, aby wykorzystać w pełni dostępne komponenty. Dostępnych jest wiele opcji konfiguracji, z których możesz skorzystać, aby osiągnąć najlepsze rezultaty.

Dla projektów z niestandardowym wyglądem niezbędne będą zaawansowane możliwości dostosowania. Uda się przygotować unikalny design strony.

Co istotne framework Foundation automatycznie dostosowuje układ strony do różnych urządzeń, ale zawsze warto upewnić się, czy strona działa poprawnie na wszystkich ekranach.

Co jeszcze musisz wiedzieć o tym frameworku? Najczęstsze pytania

  • Czy framework jest dostępny za darmo? Tak. Posiada otwarty kod źródłowy, dlatego można używać go zarówno w projektach komercyjnych, jak i niekomercyjnych.
  • Czy wymagana jest znajomość JavaScript? Tak, ponieważ korzysta on z jQuery do niektórych funkcji, dlatego znajomość podstaw JavaScriptu jest zalecana.
  • Czy dostępna jest integracja z preprocesorami CSS? Tak. Foundation framework jest kompatybilny z wieloma procesorami CSS, przede wszystkim Sass i Less, dlatego z łatwością można skorzystać z tego kodu źródłowego.
  • Czy framework współpracuje z różnymi systemami zarządzania treścią? Tak. Bez problemów uda się go zintegrować z wieloma platformami do zarządzania treścią m.in. z CMS, dlatego bez trudu uda się zbudować responsywną stronę internetową.

Korzystanie z zaawansowanych frameworków CSS jest dziś podstawą w budowaniu stron internetowych oraz interfejsów użytkowników. Poznając dokładnie to popularne i wszechstronne narzędzie, możesz tworzyć unikalne projekty. 

Sprawdź usługi naszego software house

Ostatnie wpisy blogowe

Umów sięna darmową konsultację