Software house Grupa Improve Sp. z o.o. - ul. Marcelińska 94B/181 Poznań
Wróć

Varnish – co to jest i jak działa?

Varnish - Co To Jest I Jak Działa? zdjęcie nr 13

Varnish to popularne narzędzie do buforowania i cache’owania treści stron internetowych. Podejmowane działania zwiększają ich wydajność, niezawodność oraz bezpieczeństwo.

Co to jest Varnish?

Narzędzie, o którym mowa, służy do optymalizacji serwisów internetowych. Występuje między serwerem a użytkownikiem, w cache’u przechowywane są kopie treści m.in. obrazy i inne elementy. Głównym celem wykorzystania Varnish jest przyspieszenie dostępu do strony internetowej poprzez buforowanie dynamicznie generowanych stron i ich cache’owanie. To gwarantuje niezawodne i szybkie ładowanie treści przez użytkownika.

Przeczytaj również

Najczęściej narzędzie wykorzystywane jest na wieloobsługowych serwisach internetowych, do których prawidłowego działania, niezbędna jest wysoka wydajność i szybkie działanie.

Jak działa Varnish cache server?

Mechanizm działania omawianego narzędzia opiera się na wykorzystaniu pamięci podręcznej, czyli cache, w której przechowywane są statyczne zasoby witryny internetowej. Varnish sprawdza, czy odpowiedź jest dostępna w pamięci poręcznej, gdy klient wysyła żądanie do serwera. Jeżeli tak, klient otrzymuje bezpośrednio odpowiedź, omijając serwer backendowy, a to znacząco skraca czas ładowania treści.

Jeżeli odpowiedź nie znajduje się w cache, Varnish kieruje żądanie do serwera backendowego, aby dostarczyć klientowi odpowiedź. Następnie jest ona już przechowywana w pamięci podręcznej, aby w przyszłości zapewnić szybkie ładowanie treści.

Główne zalety Varnish Cache Server

Narzędzie jest oparte na oprogramowaniu C i działa jako open source. Gwarantuje łatwe integracje i konfiguracje z różnymi serwerami oraz systemami operacyjnymi. Elastyczność i skalowalność narzędzia powodują, że znajduje zastosowanie zarówno na małych, jak i dużych serwisach, w pełni dopasowuje się do potrzeb użytkowników.

Do dyspozycji są rozbudowane narzędzia do zarządzania i monitorowania, a to sprawia, że znacznie łatwiej można optymalizować działanie serwisu. Varnish nie sprawia większych problemów podczas użytkowania, nie ma problemu z poprawną implementacją, natychmiast można osiągnąć widoczne korzyści dla witryny.

Narzędzie można łatwo modyfikować, jest regularnie rozwijane przez społeczność programistów, dostępne za darmo.

O skuteczności i niezawodności Varnish Cache Server świadczy przede wszystkim jego obecność na wielu dużych serwisach internetowych. Narzędzie przynosi im wiele korzyści:

 • poprawia wydajność,
 • jest skalowalne,
 • zapewnia wysoką dostępność,
 • szybkie ładowanie treści dla użytkowników, a to przekłada się na wysoką satysfakcję z korzystania z witryny,
 • serwer jest znacznie mniej obciążony,
 • dostępne są liczne narzędzia do zabezpieczenia serwisu przed atakami,
 • maksymalne zapewnienie stabilności witryny.

Jak zintegrować Varnish z serwerem HTTP?

Aby narzędzie wpływało na optymalizację serwisu internetowego, konieczna jest jego integracja z serwerem HTTP. Oto kluczowe kwestie, o jakich należy pamiętać:

 • aby przeprowadzić konfigurację narzędzia z serwerem HTTP, należy skonfigurować sam serwer,
 • niezbędne jest dostosowanie ustawień cache’owania,
 • należy dostosować manipulowanie nagłówkami, w zależności od tego, jakie wymagania ma konkretna aplikacja,
 • w niektórych przypadkach niezbędne jest przekierowanie żądań bezpośrednio do serwera backendowego, z pominięciem tego narzędzia. Dotyczy to najczęściej dynamicznych treści, które nie są przystosowane do cache’owania. Istotne jest wdrożenie reguł przekierowania w serwerze HTTP, aby żądania kierowane były bezpośrednio na serwer backendowy,
 • ostatnim etapem integracji są testy, w celu sprawdzenia, czy wszystko działa poprawnie. Konieczne jest regularne monitorowanie wydajności, a także przeprowadzanie analiz w celu oceny efektywności działania Varnish.

Decydując się na wdrożenie tego narzędzia do swojego serwisu internetowego, można osiągnąć wysoką wydajność, niezawodność i bezpieczeństwo wszystkich działań w sieci. Pod kontrolą jest ruch, dostępność i personalizacja treści. Łatwa integracja z wieloma systemami i serwerami powoduje, że nie ma żadnych problemów z zastosowaniem tego narzędzia.

Sprawdź usługi naszego software house

Ostatnie wpisy blogowe

Umów sięna darmową konsultację