Software house Grupa Improve Sp. z o.o. - ul. Marcelińska 94B/181 Poznań
Wróć

Xamarin – ciekawa platforma do tworzenia aplikacji na iOS i Android

Xamarin - Ciekawa Platforma Do Tworzenia Aplikacji Na Ios I Android zdjęcie nr 13

Wykorzystując Xamarin programista może napisać aplikację na iOS oraz Android w języku C#. Nie trzeba uczyć się nowych języków programowania i można poświęcić czas na rozwój aplikacji.

Dlaczego warto wybrać Xamarin studio do stworzenia aplikacji?

Programiści dostrzegają coraz większej zalet Xamarin. Przede wszystkim narzędzie pozwala tworzyć aplikacje na wiele platform mobilnych, a w szczególności na iOS oraz Android, wykorzystując do tego jedną bazę kodów. Programowanie odbywa się w efektywny, szybki i wygodny sposób. Można wykorzystać wszystkie zalety języka C#.

Przeczytaj również

Jak skonfigurować narzędzia potrzebne do pracy z Xamarin mobile?

Należy zaznaczyć, że początkowo instalacja narzędzi potrzebnych do obsługi tej platformowy może wydawać się skomplikowana, ale dzięki dostępnej dokumentacji można przejść przez cały proces krok po kroku.

Aby rozpocząć pracę z Xamarin, Visual Studio należy pobrać i zainstalować w wersji Community lub wyższej, a następnie zainstalować dodatek umożliwiający pracę z tym narzędziem na platformie do tworzenia aplikacji. Ostatnim krokiem jest przeprowadzenie konfiguracji polegającej na zarejestrowaniu konta do platformy. Skonfigurować należy emulator do testowania aplikacji na różnych urządzeniach.

Piszemy aplikacje na Androida i iOS – jak to wygląda?

Aby rozpocząć pracę, należy utworzyć nowy projekt w Visual Studio lub Xamarin StudioAndroid. Powstanie w ten sposób nowy katalog, do którego trafiać będą wszystkie pliki związane z aplikacją.

Folder projektu składa się z wielu podfolderów m.in. Resources z plikami graficznymi czy Properties zawierający informacje o aplikacji. Proces tworzenia projektu jest bardzo podobny dla obu platform – iOS i Android, co znacząco ułatwia sprawę i ogranicza naukę.

Kodowanie aplikacji w języku C#

Xamarin Forms to narzędzie, dzięki któremu można napisać aplikację zarówno dla systemu Android, jak i iOS wykorzystując język C#. To rozwiązanie jest bardzo korzystne dla deweloperów, którzy nie chcą poświęcać czasu na naukę nowych języków programowania. Zaprezentowane narzędzie pomaga stworzyć jeden kod źródłowy, który skutecznie działa na różnych platformach. To podejście oszczędza czas i pieniądze.

Testowanie aplikacji na emulatorze i urządzeniach mobilnych

Przygotowaną aplikację warto przetestować zarówno na emulatorze, jak i urządzeniach mobilnych. Emulator skutecznie symuluje rzeczywiste sprzęty i systemy operacyjne, co gwarantuje weryfikację ewentualnych błędów. Niemniej, testowanie na rzeczywistych urządzeniach jest niezwykle istotne, ponieważ pozwala zweryfikować, jak aplikacja działa w rzeczywistości, w zmiennych warunkach systemowych.

Co zapewnia programowanie pod Androida i iOS z wykorzystaniem Xamarin?

Programiści wybierają tę platformę, aby zaoszczędzić czas, a czasem również pieniądze przy realizacji projektów. Korzyści z wykorzystania tej technologii jest jednak więcej.

Prosta naprawa błędów

Standardowo, gdy aplikacja jest pisana zarówno dla systemu Android, jak i iOS, automatycznie pojawiają się dwa błędy. Należy podjąć dwa różne działania, aby je usunąć. Tutaj kod jest pisany tylko raz, dlatego poprawki zajmują znacznie mniej czasu.

Profilowanie aplikacji

Xamarin Profiler to bardzo przydatne narzędzie, dzięki któremu można sprawdzić kod i poprawić go pod względem wydajności.

Doświadczenia użytkownika

Jak pisać aplikacje na iOS oraz Androida, aby uzyskać zadowolenie użytkowników? Wystarczy zastosować tę platformę. Daje dostęp do wielu narzędzi analitycznych, dzięki którym każdą platformę można dostosować do potrzeb użytkownika.

Xamarin – opinie, zalety i możliwości

Warto wykorzystać Xamarin, aby zwiększyć wydajność tworzonej aplikacji mobilnej, a jednocześnie zaoszczędzić czas i pieniądze. Platforma nieustannie udostępnia nowe korzystne funkcje na różnych platformach, a to podoba się programistom, którzy mogą rozwijać i zarządzać aplikacjami mobilnymi w bardzo wygodny sposób jednocześnie w systemie Android i iOS.

Sprawdź usługi naszego software house

Ostatnie wpisy blogowe

Umów sięna darmową konsultację