Software developerzy mają do dyspozycji wiele narzędzi pozwalających na przygotowywanie w pełni funkcjonalnych programów i aplikacji internetowych. Obecnie na popularności zyskuje biblioteka JavaScript – Vue.js. Czym się wyróżnia? Kto jej używa? Sprawdź.
Vue JS – definicja
Jest to biblioteka JavaScript umożliwiająca tworzenie prostych aplikacji webowych opartych o Model-View View Model (MVVM). Wyróżnia się wieloma intuicyjnymi dodatkami i funkcjami, stanowiącymi ogromne wsparcie dla software-developerów.
Programiści uznają Vue JS za doskonałą alternatywę dla znacznie bardziej skomplikowanego Angulara czy Reacta. Proponowana biblioteka umożliwia tworzenie podstawowych aplikacji, nawet bez znajomości JavaScript.
Vue JS stworzył Evan You. Jest bardzo znany w świecie programistów, pracował w Google, a na swoim koncie ma wiele popularnych projektów. Współtworzył m.in. Angular.js oraz projekt MeteorJS.
Vue JS – podstawy
Za Vue.js nie stoi żadna duża korporacja, a silna społeczność, która pracuje nad rozwojem biblioteki. Sprawdza się przy realizowaniu projektów Open Source, gdzie niezbędny jest nieograniczony rozwój i wprowadzanie dużej ilości modyfikacji. Pozwala na wykonywanie produktów, w których liczy się przede wszystkim szybkość i wydajność.
Przyjazna i bardzo dobrze skomponowana dokumentacja pozwala zdobyć niezbędną wiedzę na temat frameworka. Wszystko jest szczegółowo zapisane, dlatego ze stworzeniem pierwszej aplikacji nie powinno być żadnych problemów.
Choć Angular i React mają już wyrobioną markę w środowisku developerskim, Vue.js zapewnia niski próg wejścia i ogromną prostotę przy tworzeniu aplikacji. Warto rozpocząć więc od tej biblioteki, aby następnie wejść na wyższy poziom zaawansowania, który oferują te dwa bardzo znane frameworki.
Zalety Vue JS
- Prostota – doskonałe rozwiązanie dla początkujących software developerów, którzy dopiero poznają różne technologie do tworzenia programów i aplikacji. Niski próg wejścia, czyli brak wiedzy na temat innych frameworków nie jest przeszkodą, aby tworzyć swoje pierwsze interfejsy użytkowników.
- Aby korzystać ze wszystkich możliwości Vue.js, wystarczy w kodzie HTML strony www dodać po ściągnięciu jeden element <script>.
- Framework jest zarządzany z poziomu kodu JavaScript, co znacząco ułatwia i przyspiesza pracę.
- Rozmiar i szybkość – Vue framework JavaScript waży ok. 18-23 kB, a działa szybciej niż Angular czy React.
Wady Vue JS
- Elastyczność – możliwość zaimplementowania wielu elementów powoduje, że istnieje większa szansa na powstanie błędów i nieścisłości w kodzie aplikacji.
- Nowość – wielu software developerów nie chce zmieniać dotychczas wypracowanego stylu pracy w Angular czy React, nawet kosztem większej intuicyjności.
Vue JS – podsumowanie
Coraz więcej osób dostrzega potencjał Vue.js, ale nadal nie jest to framework najbardziej popularny wśród programistów. Nadal prym wiodą Angular.js czy React.js. Dla początkujących twórców jest to jednak fantastyczna alternatywa, aby wdrożyć się w świat programowania przy wykorzystaniu intuicyjnego narzędzia.