Przeprowadzenie audytu jest konieczne, aby zaprojektować niezawodne środowisko IT w danym przedsiębiorstwie. Organizacje coraz większą uwagę skupiają na zwiększaniu bezpieczeństwa sieci, baz danych, poczty elektronicznej oraz stron internetowych. W jaki sposób specjaliści od audytu IT mogą pomóc zrealizować te cele?
Audyt IT – definicja
Audyt skupia się na ocenie i analizie funkcjonowania systemów informatycznych w konkretnym przedsiębiorstwie. Najważniejsze jest sprawdzenie, czy system skutecznie chroni dane, działa zgodnie z wytycznymi i dostarcza odpowiednie informacje. Oceniana jest zarówno użyteczność i niezawodność, jak i wiarygodność, bezpieczeństwo i wydajność.
Najczęściej przedsiębiorstwo decyduje się na przeprowadzenie audytu, aby skontrolować wdrożone i ciągle rozwijające się systemy informatyczne. Pierwsze audyty IT były przeprowadzane już w latach 60., gdy w dużych korporacjach pojawiły się problemy z zarządzaniem i kontrolowaniem technologii informatycznych, a także przekazywaniem prawidłowych informacji. Aktualnie jest to nowoczesne narzędzie, które pomaga firmom osiągnąć cele biznesowe.
Audyt przeprowadzany jest w oparciu o podstawy prawne, normy i standardy:
- dotyczące zarządzania procesami IT – ISO/IEC 20000, COBIT,
- dotyczące zarządzania jakością – ISO 9001,
- obejmujące bezpieczeństwo informatyczne – ISO/IEC 27001, PCI DSS, FIPS Przebieg audytu jest natomiast regulowany normą ISO/IEC 19011:2002.
Przeczytaj również
Co obejmuje audyt IT?
Ocena systemu informatycznego może być całościowa lub skupiać się na wybranym obszarze, z którym przedsiębiorstwo ma problem. Skontrolować można m.in.:
- strukturę systemu informatycznego,
- przyznawanie uprawnień,
- zarządzanie hasłami dostępowymi,
- dyski i nośniki informacji,
- wykonywanie kopii zapasowych,
- wdrożenie i funkcjonowanie rozporządzenia o ochronie danych RODO.
Analizę można przeprowadzić także w kontekście bezpieczeństwa:
- sieci (router, Wifi, LAN, przełączniki, VLAN),
- danych (pliki na serwerze, baza danych, dostępy i uprawnienia),
- portali (strona www, poczta elektroniczna, systemy B2B).
Rzetelna ocena pomaga przygotować raport uwzględniający punkty krytyczne i konieczne do wprowadzenia zmiany. Audyt oprogramowania, systemu informatycznego czy bezpieczeństwa daje możliwość zbadania, oceny i zarekomendowania rozwiązań, które poprawią funkcjonowanie i bezpieczeństwo przedsiębiorstwa.
Audytor systemów informatycznych w przedsiębiorstwie zawsze kontroluje:
- oprogramowanie – jego legalność, posiadane licencje, wykorzystanie,
- sprzęt – konfiguracja poszczególnych stacji roboczych i serwerów, inwentaryzacja zasobów informatycznych,
- bezpieczeństwo informacji – polityka i organizacja bezpieczeństwa informacji, zarządzanie dostępem użytkowników do wybranych informacji.
Dlaczego warto przeprowadzić audyt IT? Podstawowe zalety
Kontrola zasobów
Uzyskujesz dostęp do informacji dotyczących zasobów sprzętowych, oprogramowania i poziomu bezpieczeństwa w przedsiębiorstwie. Można zabezpieczyć jeszcze lepiej dane osobowe oraz informacje o klientach, firmie i kontrahentach.
Optymalizacja kosztów
Zapobieganie problemom i awariom jest znacznie tańsze niż przeprowadzanie napraw. Oszczędności widać również przy redukcji zbędnego oprogramowania, urządzeń i licencji.
Analiza potencjalnych zagrożeń
Można przeanalizować ryzyka i opracować plan, który sprawdzi się w kryzysowych sytuacjach.
Efektywna praca
Modyfikacja lub wymiana urządzeń znajdujących się w firmie może polepszyć wydajność pracowników, zmniejszyć ilość awarii, a także pomóc w skuteczniejszej realizacji celów biznesowych przedsiębiorstwa.
Audytor IT niezbędny w nowoczesnym przedsiębiorstwie
Skuteczna ocena systemu informatycznego w przedsiębiorstwie pozwala wdrożyć najkorzystniejsze rozwiązania zwiększające efektywność pracy, wyniki firmy, a także usprawnić zabezpieczenia przed zagrożeniami wewnętrznymi lub zewnętrznymi. Profesjonalny audytor przeprowadzi badania i analizy, a także zarekomenduje wdrożenie stosownych zmian.