Software house Grupa Improve Sp. z o.o. - ul. Marcelińska 94B/181 Poznań
Wróć

Co daje audyt IT?

Co Daje Audyt It? zdjęcie nr 13

Przeprowadzenie audytu jest konieczne, aby zaprojektować niezawodne środowisko IT w danym przedsiębiorstwie. Organizacje coraz większą uwagę skupiają na zwiększaniu bezpieczeństwa sieci, baz danych, poczty elektronicznej oraz stron internetowych. W jaki sposób specjaliści od audytu IT mogą pomóc zrealizować te cele?

Audyt IT – definicja

Audyt skupia się na ocenie i analizie funkcjonowania systemów informatycznych w konkretnym przedsiębiorstwie. Najważniejsze jest sprawdzenie, czy system skutecznie chroni dane, działa zgodnie z wytycznymi i dostarcza odpowiednie informacje. Oceniana jest zarówno użyteczność i niezawodność, jak i wiarygodność, bezpieczeństwo i wydajność.

Najczęściej przedsiębiorstwo decyduje się na przeprowadzenie audytu, aby skontrolować wdrożone i ciągle rozwijające się systemy informatyczne. Pierwsze audyty IT były przeprowadzane już w latach 60., gdy w dużych korporacjach pojawiły się problemy z zarządzaniem i kontrolowaniem technologii informatycznych, a także przekazywaniem prawidłowych informacji. Aktualnie jest to nowoczesne narzędzie, które pomaga firmom osiągnąć cele biznesowe.

Audyt przeprowadzany jest w oparciu o podstawy prawne, normy i standardy:

 • dotyczące zarządzania procesami IT – ISO/IEC 20000, COBIT,
 • dotyczące zarządzania jakością – ISO 9001,
 • obejmujące bezpieczeństwo informatyczne – ISO/IEC 27001, PCI DSS, FIPS Przebieg audytu jest natomiast regulowany normą ISO/IEC 19011:2002.

Przeczytaj również

Co obejmuje audyt IT?

Ocena systemu informatycznego może być całościowa lub skupiać się na wybranym obszarze, z którym przedsiębiorstwo ma problem. Skontrolować można m.in.:

 • strukturę systemu informatycznego,
 • przyznawanie uprawnień,
 • zarządzanie hasłami dostępowymi,
 • dyski i nośniki informacji,
 • wykonywanie kopii zapasowych,
 • wdrożenie i funkcjonowanie rozporządzenia o ochronie danych RODO.

Analizę można przeprowadzić także w kontekście bezpieczeństwa:

 • sieci (router, Wifi, LAN, przełączniki, VLAN),
 • danych (pliki na serwerze, baza danych, dostępy i uprawnienia),
 • portali (strona www, poczta elektroniczna, systemy B2B).

Rzetelna ocena pomaga przygotować raport uwzględniający punkty krytyczne i konieczne do wprowadzenia zmiany. Audyt oprogramowania, systemu informatycznego czy bezpieczeństwa daje możliwość zbadania, oceny i zarekomendowania rozwiązań, które poprawią funkcjonowanie i bezpieczeństwo przedsiębiorstwa.

Audytor systemów informatycznych w przedsiębiorstwie zawsze kontroluje:

 • oprogramowanie – jego legalność, posiadane licencje, wykorzystanie,
 • sprzęt – konfiguracja poszczególnych stacji roboczych i serwerów, inwentaryzacja zasobów informatycznych,
 • bezpieczeństwo informacji – polityka i organizacja bezpieczeństwa informacji, zarządzanie dostępem użytkowników do wybranych informacji.

Dlaczego warto przeprowadzić audyt IT? Podstawowe zalety

Kontrola zasobów

Uzyskujesz dostęp do informacji dotyczących zasobów sprzętowych, oprogramowania i poziomu bezpieczeństwa w przedsiębiorstwie. Można zabezpieczyć jeszcze lepiej dane osobowe oraz informacje o klientach, firmie i kontrahentach.

Optymalizacja kosztów

Zapobieganie problemom i awariom jest znacznie tańsze niż przeprowadzanie napraw. Oszczędności widać również przy redukcji zbędnego oprogramowania, urządzeń i licencji.

Analiza potencjalnych zagrożeń

Można przeanalizować ryzyka i opracować plan, który sprawdzi się w kryzysowych sytuacjach.

Efektywna praca

Modyfikacja lub wymiana urządzeń znajdujących się w firmie może polepszyć wydajność pracowników, zmniejszyć ilość awarii, a także pomóc w skuteczniejszej realizacji celów biznesowych przedsiębiorstwa.

Audytor IT niezbędny w nowoczesnym przedsiębiorstwie

Skuteczna ocena systemu informatycznego w przedsiębiorstwie pozwala wdrożyć najkorzystniejsze rozwiązania zwiększające efektywność pracy, wyniki firmy, a także usprawnić zabezpieczenia przed zagrożeniami wewnętrznymi lub zewnętrznymi. Profesjonalny audytor przeprowadzi badania i analizy, a także zarekomenduje wdrożenie stosownych zmian. 

Sprawdź usługi naszego software house

Ostatnie wpisy blogowe

Umów sięna darmową konsultację