Software house Grupa Improve Sp. z o.o. - ul. Marcelińska 94B/181 Poznań
Wróć

Jak zapewnić bezpieczeństwo danych w aplikacji internetowej?

Bezpieczeństwo Danych W Aplikacji zdjęcie nr 13

Rozwój technologii sprawia, że ataki hakerskie są coraz bardziej kreatywne. Wymusza to od programistów stosowanie znacznie bardziej zaawansowanych zabezpieczeń w aplikacjach internetowych. Na co szczególnie należy zwrócić uwagę?

Ochrona danych w aplikacjach internetowych polega nie tylko na ich szyfrowaniu czy zastosowaniu uwierzytelniania. Należy regularnie łatach luki w zabezpieczeniach, a także aktualizować strategię bezpieczeństwa. Dzięki temu ma się większe szanse na zabezpieczenie danych przed hakerami.

Top 10 zagrożeń dla aplikacji internetowych

  1. Skrypty między serwerami – haker może wstrzyknąć po stronie klienta od strony sieci web skrypty, które zapewnią mu dostęp do najważniejszych informacji. Będzie mógł m.in. podszywać się pod użytkowników.
  2. Wstrzyknięcie SQL – umożliwia wykorzystanie luk w zapytaniach wyszukiwania dotyczących baz danych. Dochodzi do modyfikacji lub tworzenia nowych uprawnień dla użytkowników, można manipulować poufnymi danymi.
  3. DoS i DDoS – tzw. odmowa usługi oraz rozproszona odmowa usługi. Haker może przeciążać serwer docelowy, co doprowadza do zmniejszenia efektywności jego działania. W tym momencie przestaje obsługiwać żądania od legalnych użytkowników.
  4. Fałszowanie żądań między witrynami – wpływa na wykradanie pieniędzy z kont użytkowników, zmianę haseł oraz kradzież danych. Przeglądarka użytkownika zaczyna wykonywać żądania, których on nie jest świadomy.
  5. Naruszenie danych – dochodzi do ujawnienia wrażliwych lub poufnych informacji w wyniku działania złośliwego oprogramowania.
  6. Błędna konfiguracja zabezpieczeń – dochodzi do tego w przypadku konieczności ochrony infrastruktury wielochmurowej. Wdrożenie zabezpieczeń jest bardzo trudne i często niepozbawione błędów.
  7. Nieprawidłowe rejestrowanie zabezpieczeń i monitorowanie awarii – brak profesjonalizmu przy sprawowaniu kontroli nad aplikacją internetową może doprowadzić do występowania problemów różnej natury.
  8. Fałszowanie żądań po stronie serwera – dochodzi do nieautoryzowanych działań. Haker może wykonać poprzez aplikację dowolne polecenie.
  9. Broken Authentication and Session Management – do ataku hakerskiego może dojść w efekcie słabości zastosowanych mechanizmów uwierzytelniania lub w trakcie nieprawidłowego zarządzania sesjami.
  10. Zastosowanie przestarzałych komponentów – problemem często jest brak aktualizacji frameworków i regularnego skanowania aplikacji w poszukiwaniu luk w zabezpieczeniach.

Wskazówki dotyczące bezpieczeństwa aplikacji webowych

Bezpieczeństwo aplikacji webowych jest bardzo ważnym tematem. Jest kilka metod, z których można skorzystać, aby je zwiększyć. Warto zapoznać się z najskuteczniejszymi.

Zabezpieczenie dostępu do serwera

Należy przede wszystkim zadbać o zabezpieczenie zewnętrznego dostępu do serwera. Zawsze zdalny dostęp musi być szyfrowany, a ochrona serwera opierać się na kilku poziomach zabezpieczeń. Audyt bezpieczeństwa aplikacji webowych podpowie, jakie opcje wybrać, aby uzyskać najlepsze rezultaty.

Cloudflare jako ochrona przed DDoS

Jest to bardzo pomocna usługa, która zapewnia bezpieczeństwo aplikacji i reaguje w sposób automatyczny na zagrożenia. Uzyskuje się dzięki niej możliwość ukrywania adresów IP, blokowanie odwiedzających wg kraju, a także redukcję botów. Możesz skorzystać także z darmowego certyfikatu SSL.

Regularna aktualizacja aplikacji webowej

Ataki hakerskie na aplikacje internetowe zdarzają się najczęściej wtedy, gdy właściciel nie dba o jakość kodu i nie testuje go pod kątem typowych luk w zabezpieczeniach. Zawsze należy korzystać z aktualnej wersji języka programowania, a także uruchamiać testy penetracyjne.

Monitoring aplikacji webowej i serwerów

W trakcie monitoringu jest możliwość wykrycia anomalii i niepożądanych akcji, jakie zachodzą w aplikacji i bezpośrednio na serwerze. Warto skorzystać z popularnych narzędzi do wykrywania zagrożeń i natychmiast reagować, gdy bezpieczeństwo aplikacji mobilnych jest naruszane.

Kopie zapasowe

Podstawą każdej formy zabezpieczenia aplikacji webowej jest backup. Należy regularnie wykonywać kopie baz danych, kodu aplikacji, a także plików wgrywanych przez jej użytkowników. Minimalizuje to ryzyko utraty wszystkich danych w przypadku ataku hakerskiego.

Zasady bezpieczeństwa w aplikacjach internetowych – podsumowanie

Do wielu niebezpiecznych sytuacji w ogóle może nie dojść, jeśli zadbasz o właściwe bezpieczeństwo danych w chmurze. Nawet najlepiej przygotowany serwer wymaga wielowarstwowego zabezpieczenia, regularnej modyfikacji, a także przeprowadzania testów. Warto wykorzystać w tym celu nowoczesne narzędzia dysponujące zestawem funkcji kontrolujących każdy aspekt działania aplikacji.

Testowanie bezpieczeństwa aplikacji internetowych to nie jedyny aspekt, o jaki musisz zadbać. Bardzo ważne jest również śledzenie najnowszych zagrożeń w środowisku internetowym. Należy wyszukiwać skuteczne sposoby na usuwanie luk w zabezpieczeniach, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek.

Tworząc funkcjonalną aplikację webową i pamiętając o kwestiach bezpieczeństwa można prowadzić profesjonalną działalność w sieci.

Sprawdź usługi naszego software house

Ostatnie wpisy blogowe

Umów sięna darmową konsultację