Software house Grupa Improve Sp. z o.o. - ul. Marcelińska 94B/181 Poznań
Wróć

JDBC – co to jest, jak działa, co daje?

Jdbc - Co To Jest, Jak Działa, Co Daje? - Grupa Improve zdjęcie nr 13

JDBC to interfejs API dla języka Java, który umożliwia łączenie się z bazą danych. Jak działa? Co jeszcze warto o nim wiedzieć?

Co znaczy JDBC?

Rozwinięciem skrótu jest Java Database Connectivity. Interfejs został opracowany przez markę Sun Microsystems, bardzo dobrze znaną w świecie IT, która jest częścią innego potentata – Oracle. Umożliwia łączenie się i wykonywanie zapytań z bazą danych.

Przeczytaj również

W powszechnym użytkowaniu JDBC jest od 1997 roku. W momencie powstania była najnowocześniejszą biblioteką opracowana dla języka Java.

Jak działa JDBC Java?

Zasada działania jest bardzo prosta. Interfejs pozwala aplikacji uzyskać dostęp do różnych baz danych i działać na wielu platformach z wykorzystaniem maszyny wirtualnej Java. JDBC zwalnia z obowiązku pisania oddzielnych programów w celu uzyskania dostępu do różnych systemów baz danych. Można napisać jedną aplikację, która będzie wysyłała polecenia SQL do różnych źródeł danych.

Java Database Connectivity to niezawodne narzędzie do pisania aplikacji w języku Java. Głównym zadaniem aplikacji jest podłączenie do źródła danych, wysyłanie zapytań, a także polecenia aktualizacji do baz danych.

Jakie sterowniki są oferowane przez JDBC?

  • Sterownik typu 1 – sterownik mostkowy, który przekształca Java Database Connectivity na Open Database Connectivity (ODBC). Umożliwia bezpośrednie połączenie z bazami danych.
  • Sterownik typu 2 – zawiera zastrzeżony kod napisany specjalnie dla danej bazy danych, ale nie musi on być w języku Java. Pozwala na optymalizację wydajności i zwiększenie przepustowości.
  • Sterownik typu 3 – najpierw komunikuje się on z serwerem oprogramowania pośredniczącego, a ten łączy się dopiero z relacyjną bazą danych.
  • Sterownik typu 4 – napisany wyłącznie w języku Java i działa za pośrednictwem połączenia sieciowego.

Java i bazy danych – co warto wiedzieć?

Java daje możliwość korzystania z wielu baz danych m.in. Java DB, Java Data Objects (JDO) lub omawiana Java Database Connectivity.

DB Java – bazy danych

Wspierana przez Oracle. Dystrybuuje otwartą bazę danych Apache Derby. Wyróżnia się łatwym użyciem, zgodnością ze standardami, wieloma funkcjami, a także niewielkimi rozmiarami. Idealna baza danych dla programistów Java.

Baza danych – Java JDO

Standardowa, oparta na interfejsie Java. Można przechowywać tu instalację domeny. Wyróżnia się łatwym programowaniem i przenoszeniem aplikacji, a także niezależnością od bazy danych.

JDBC Java i baza danych

Standard API, który służy do niezależnego od bazy danych połączenia pomiędzy językiem programowania Java a szeroką gamą baz danych. Można wykorzystać SQL oraz inne tabelaryczne źródła danych.

JDBC – potężne narzędzie Java do pracy z bazami danych

Zgłębienie tematu Java Database Connectivity pozwala wykorzystać narzędzie do tworzenia rozbudowanych aplikacji i skuteczne łączenie z bazami danych, co jest niezbędne przy realizacji wielu współczesnych projektów. Skuteczne i efektywne wykorzystanie JDBC w praktyce pozwala osiągnąć wiele korzyści.

Sprawdź usługi naszego software house

Ostatnie wpisy blogowe

Umów sięna darmową konsultację