Software house Grupa Improve Sp. z o.o. - ul. Marcelińska 94B/181 Poznań
Wróć

JavaScript – co to jest i gdzie się sprawdza?

Javascript - Co To Jest I Gdzie Się Sprawdza? zdjęcie nr 13

JavaScript to język programowania, który powszechnie jest wykorzystywany przy tworzeniu stron i aplikacji internetowych. Pozwala na stosowanie interaktywności i dynamicznych elementów takich jak m.in. animacje, formularze, skryty.

Co to JavaScript?

JavaScript to język skryptowy wysokiego poziomu, jednowątkowy, zgodny ze standardem ECMAScript. Jego twórcą jest Brendan Eich — amerykański programista, który opracował go w pierwszej wersji zaledwie w jeden tydzień, w 1995 roku podczas pracy w Netscape Corporation. Początkowym celem było przygotowanie prostego do nauki języka skryptowego do przeglądarki internetowej Netscape.

Pierwotną nazwą tego języka programowania była Mocha. Później przemieniono ją na LiveScript, a dopiero ostatecznie nazwano JavaScript. Nazwa miała nawiązywać do języka programowania Java, który w tamtych czasach był bardzo popularny.

Skrypty JavaScript i aplety Java mogą się wzajemnie komunikować, dzięki wykorzystaniu technologii LiveConnect. Należy pamiętać, że są to jednak dwa odrębne języki.

Przeczytaj również

JavaScript – do czego służy?

Wiesz już, czym jest JavaScript. Pora przejść do kwestii związanych z wykorzystaniem języka w praktyce. Jest niezbędny po stronie pracy serwera, jak i zapewnia pełną funkcjonalność dla użytkownika, który chce przeglądać strony internetowe. Do napisania kodu wystarczy zwykły notatnik.

Ale dokładnie, do czego służy JavaScript? Wykorzystywany jest do obsługi zdarzeń oraz działań na DOM (Document Object Model). Stosować go można w formie natywnej, jak i wraz z biblioteką jQery. Warto podkreślić, że poza Webassembly, jest on jedynym językiem natywnym wspieranym przez przeglądarki internetowe.

JavaScript wraz z CSS i HTMT tworzą podstawy w trakcie pracy nad front end.

JavaScript – zastosowanie

  • Dynamiczna walidacja formularzy.
  • Operacje na elementach DOM – możliwość zmiany elementów HTML i CSS.
  • Obliczanie matematyczne wraz z warunkami logicznymi.
  • Dynamiczne czytanie danych przez AJAX (Asynchronous JavaScript And XML).
  • Budowa aplikacji działających na serwerze
  • Tworzenie prostych skryptów oraz większych aplikacji.

Co trudniejsze: Java czy JavaScript?

Pod wieloma względami Java i JavaScript są podobne, ale znajdują zastosowanie w zupełnie innych obszarach. Pierwszy najlepiej sprawdza się w back-endzie, a drugi we front-endzie. Oba języki wymagają także zastosowania innych wtyczek.

Java jest językiem trudniejszym, szczególnie dla osób początkujących. Wymaga dużej wiedzy oraz doświadczenia programistycznego.

Czym się różni JavaScript od HTML?

Przyjęło się, że język JavaScript jest rozszerzeniem języka HTML, na którym oparty jest zwykle szkielet całej strony internetowej. HTML odpowiada za układ, rozplanowanie i odpowiednie umiejscowienie poszczególnych elementów m.in. treści oraz obrazów. JS sprawia, że są one interaktywne.

Oba języki są dopełniane przez CSS, odpowiadający za wygląd m.in. kolory tekstu czy tła, wielkość i krój czcionek, szerokość marginesów. Powstaje w ten sposób najpopularniejszy zestaw technologii internetowych.

Dlaczego warto nauczyć się języka JavaScript?

Wielu uważa, że ten język programowania jest stosunkowo łatwy do nauczenia. Dlaczego jednak właśnie jego warto się nauczyć? Obecnie w sieci pojawia się wiele ogłoszeń dla programistów nim władających. Szansa na znalezienie zatrudnienia przy ciekawych projektach wzrasta.

Ucząc się JavaScript, można zbudować swoje doświadczenie programistyczne, a także rozwinąć logiczne myślenie oraz tworzenie algorytmów niezbędnych do rozwiązywania problemów.

Najpopularniejsze frameworki JavaScript

  • React JS – najpopularniejszy front-endowy framework JS. Co to? Wydajne i elastyczne narzędzie do tworzenia interfejsów aplikacji webowych. Dzięki wykorzystaniu wirtualnego modułu DOM React można przeprowadzić skuteczną aktualizację strony.
  • jQuery – oferuje wiele gotowych rozwiązań. Pozwala na manipulowanie modelem DOM, używanie selektorów, wykorzystywanie animacji, korzystanie z operacji ajaxowych, edycję styli dla elementów oraz rozbudowę zdarzeń i tworzenie własnych.
  • Express – wykorzystywany przy tworzeniu aplikacji webowych, mobilnych oraz API. Wyróżnia się bardzo dużą elastycznością i skalowalnością pracy nad projektem. Umożliwia łatwe połączenie z innymi technologiami i narzędziami.
  • Angular – posiada ogromne wsparcie społeczności programistycznej. Pozwala na budowanie aplikacji webowych typu single-page. Jego twórcą oraz aktualnym propagatorem jest Google.
  • Vue.js – służy do budowania interfejsów użytkownika, ale również mniejszych bibliotek. Wyróżnia się wysoką intuicyjnością oraz konfigurowalnością. Przydaje się przy prostych oraz zaawansowanych aplikacjach.

Przyszłość JavaScript

Popularność tego języka programowania stale wzrasta i nic nie wskazuje na to, aby miało się to zmienić. Wielu klientów poszukuje programistów zaznajomionych z JavaScript, w celu zrealizowania projektu elastycznego, wszechstronnego i rozbudowanego. Stosując go w oparciu o dostępne frameworki, udaje się przygotować stronę internetową, aplikację webową lub mobilną naszpikowaną funkcjami i przyjazną dla użytkownika. 

Sprawdź usługi naszego software house

Ostatnie wpisy blogowe

Umów sięna darmową konsultację