Software house Grupa Improve Sp. z o.o. - ul. Marcelińska 94B/181 Poznań
Wróć

Jak wykorzystać sztuczną inteligencję w aplikacji internetowej?

Ai W Aplikacjach Internetowych - Jak Wykorzystać Sztuczną Inteligencję? zdjęcie nr 13

Narzędzie ChatGPT oparte na sztucznej inteligencji jest na ustach wszystkich od początku 2023 roku. Nie ulega wątpliwości, że innowacyjne technologie odgrywają coraz większy wpływ na biznes. Czy branża e-commerce ma się czego obawiać?

Przygotowanie do zmian jest kluczem w prowadzeniu każdego biznesu. Warto zaznajomić się z tematem sztucznej inteligencji, aby nie dać zaskoczyć się aktualnym trendom i potrzebom rynkowym.

Co to jest sztuczna inteligencja i jak działa w aplikacjach internetowych?

Sztuczna inteligencja to system wykorzystujący i analizujący dane, w oparciu o nie podejmuje określone działania. Jest to możliwe za sprawą uczenia maszynowego oraz interfejsów poznawczych API.

Sztuczna inteligencja w aplikacjach internetowych pozwala przede wszystkim na automatyzację wielu procesów, łatwiejsze planowanie działań, oszczędza czas programistów. Jest możliwość stworzenia w pełni spersonalizowanego przekazu dla konkretnej grupy docelowej. Ułatwiona jest także obsługa klientów i retargeting.

Zastosowania sztucznej inteligencji w aplikacjach internetowych

Google wychodzi naprzód potrzebom twórców aplikacji internetowych. Udostępnia funkcję AI Builder, która pozwala na dodanie aplikacji do niemal każdej aplikacji. Rozwiązanie jest atrakcyjne pod wieloma względami:

  • ułatwia tworzenie aplikacji,
  • ułatwia nawiązywanie połączenia,
  • ułatwia rozbudowę aplikacji o kolejne moduły.

Sam Microsoft 365 postanowił wprowadzić do swoich standardowych aplikacji biurowych i biznesowych funkcje wygenerowane przez sztuczną inteligencję. Funkcja Copilot działać ma jako wirtualny asystent dla użytkowników aplikacji biurowych. Prognozowanie dalszych zmian w tym aspekcie jest oczywiście naturalne, z uwagi na to, że sztuczna inteligencja poprawia kreatywność i produkcyjność użytkowników.

Algorytmy uczenia maszynowego w aplikacjach internetowych

Równie ciekawym do poruszenia tematem jest machine learning, czyli algorytmy uczenia maszynowego. Udostępniane kody ułatwiają eksplorowanie, analizowanie i rozumienie złożonych zestawów danych. Otrzymuje się jednoznaczną instrukcję krok po kroku, jak osiągnąć określony cel.

Dostępnych jest wiele technik uczenia maszynowego, z których można skorzystać w aplikacjach internetowych:

  • uczenie nadzorowane – przewidywania są tworzone na podstawie przygotowanych zestawów przykładów z etykietami;
  • uczenie nienadzorowane – punkty danych nie mają etykiet, algorytmy samodzielnie je oznaczają;
  • uczenie przez wzmacnianie – algorytmy uczą się na podstawie wyników i samodzielni decydują, jaką następną akcję wykonają.

Tematem ściśle powiązanym z uczeniem maszynowym jest Deep Learning. Jest to kolejny etap rozwoju, który wykorzystuje wiele warstw i wartości, aby przetwarzanie w chmurze danych odbywało się w jeszcze bardziej precyzyjny sposób. System przyczynia się m.in. do rozwoju automatycznych samochodów czy wykrywania oszustw.

Przykłady aplikacji internetowych wykorzystujących sztuczną inteligencję

  • Hound – umożliwia wydawanie poleceń głosowych. Aplikacja aktywuje się bez bezpośredniego kontaktu ze smartfonem czy tabletem, wystarczy powiedzieć „OK, Hound”. Program pozwala m.in. wybrać i słuchać ulubioną muzykę, ustawiać timer czy korzystać z zestawu alarmów powiadamiających.
  • ELSA – narzędzie poprawia akcent w języku angielskim.
  • Robin – osobisty asystent, który zapisuje dyktowany tekst, pozwala dotrzeć do lokalnych informacji i nawiguje za pomocą GPS.

Wyzwania związane z wykorzystaniem sztucznej inteligencji w aplikacjach internetowych

Tematów powiązanych ze sztuczną inteligencją jest wiele, m.in. Natural Language Processing (NLP) czy Neural Networks. Chętnie przez użytkowników internetu wykorzystywane są chatboty, w celu zobaczenia, jak sztuczna inteligencja działa w praktyce. Choć ogromnym atutem innowacji jest klasteryzacja, automatyzacja i oszczędność czasu, technika wiąże się z wieloma wyzwaniami.

Czy aby prywatność danych nie jest zagrożona? Sztuczna inteligencja opiera się na analizie danych. Programiści muszą je gromadzić, ale tylko za zgodą użytkowników, aby utrzymać standardy etyczne na odpowiednim poziomie.

Tworzenie aplikacji internetowych w oparciu o sztuczną inteligencję może być kosztowne. Trzeba zatrudnić specjalistę z odpowiednim zestawem umiejętności.

Kolejnym aspektem jest dokładność i niezawodność sztucznej inteligencji. Trzeba w prawidłowy sposób ją wyszkolić, aby działała na naszą korzyść. Uda się wtedy uniknąć błędów i nieścisłości. 

Sprawdź usługi naszego software house

Ostatnie wpisy blogowe

Umów sięna darmową konsultację