Software house Grupa Improve Sp. z o.o. - ul. Marcelińska 94B/181 Poznań
Wróć

Optymalizacja wydajności aplikacji webowych – techniki i narzędzia

Optymalizacja Aplikacji Webowych - Grupa Improve zdjęcie nr 13

Nowoczesne aplikacje webowe muszą mierzyć się z poważną konkurencją. Jest ich naprawdę dużo na rynku i aby przebić się muszą gwarantować użytkownikom jak najlepsze funkcje oraz wydajność. Zbyt długi czas ładowania strony zniechęca do zapoznawania się z ofertą nawet przez najbardziej zaangażowanych użytkowników.

Czym jest optymalizacja wydajności aplikacji?

Optymalizacja wydajności aplikacji jest bardzo ważnym tematem, niezwykle złożonym, dlatego warto omówić go szczegółowo. Przede wszystkim należy zastanowić się:

  • Jak przyspieszyć aplikację oraz polepszyć jej widoczność w wyszukiwarce?
  • Jakie narzędzia wykorzystać do monitorowania wydajności aplikacji?
  • Jakie wskaźniki wydajności są najbardziej miarodajne?

Dlaczego optymalizacja wydajności jest ważna dla aplikajci?

Kompleksowe testy wydajnościowe pozwalają na wykrycie obciążeń, z jakimi może borykać się produkt cyfrowy. Warto przeprowadzić jeden z trzech testów:

  • testy wydajnościowe – klient może sprawdzić przed wdrożeniem nowej aplikacji webowej, czy wszystkie elementy programu działają na równi sprawnie. Test pozwala zidentyfikować wąskie gardło. Uda się uzyskać informacje, co należy poprawić, aby aplikacje webowe działały bezproblemowo;
  • testy obciążeniowe – możesz sprawdzić, jak działa aplikacja w momencie największych wyprzedaży, gdy wielu klientów postanowi skorzystać z oferty, a ruch będzie bliski maksymalnemu obciążeniu;
  • testy przeciążeniowe – wiele zwrotów generuje obciążenie formularza kontaktowego, przez który klienci wysyłają reklamacje. Symulacja takiej sytuacji pozwala sprawdzić, jak zachowa się aplikacja, gdy jej obciążenie będzie większe niż maksymalne.

Przeprowadzając testy wydajności i decydując się na optymalizację aplikacji w obszarach, które nie działają poprawnie, zyskujesz perfekcyjnie działający produkt cyfrowy, dostosowany do potrzeb użytkowników. Warto przeprowadzić te działania przed wdrożeniem i udostępnieniem aplikacji, ponieważ wtedy może być już za późno na naprawę błędów.

Redukcja czasu ładowania strony i jej wpływ na doświadczenie użytkownika

Na czas ładowania strony wpływ ma wiele czynników. Pierwszym z nich jest wydajność serwera, na którym znajduje się aplikacja. Jeżeli jest on przeciążony, wydłuża się czas załadowania całej strony. Kolejnym aspektem jest struktura i zawartość. Wykorzystując dużą ilość multimediów musisz spodziewać się zwiększonego obciążenia. Obrazki i filmy należy optymalizować pod kątem rozmiaru i formatu. Wydłużyć czas ładowania mogą także skomplikowane skrypty JavaScript czy CSS. Warto zastosować kompresję danych, w celu skrócenia czasu ładowania.

Wpływ na ładowanie strony ma także jakość połączenia internetowego, jakim dysponuje użytkownik, jak i typ urządzenia, z jakiego korzysta. Zazwyczaj szybciej ładują się strony deskopowe niż mobilne, ze względu na ograniczenia sprzętowe i sieciowe urządzeń mobilnych. Warto przy projektowaniu responsywnych odpowiedników zwrócić uwagę na dostosowanie zawartości i struktury strony do możliwości technicznych urządzenia.

W momencie projektowania strony czy aplikacji, warto zwrócić uwagę na ich strukturę oraz kod. Minifikacja plików CSS i JavaScript, czyli usunięcie zbędnych spacji, komentarzy pozwala zwiększyć szybkość ładowania.

Nieustannie należy monitorować czas ładowania i dostosować strategię optymalizacyjną do zmieniających się warunków. Rynek IT jest bardzo dynamiczny, trzeba reagować na sygnały, w celu zapewnienia użytkownikom jak najlepszych doświadczeń.

Wykorzystanie cache i optymalizacja zapytań do bazy danych

Pamięć cache ma stosunkowo niewielką pojemność, ale jest również znacznie bardziej skomplikowana technologicznie niż pamięć główna komputera. Zwykle wynosi 256 kB, a pamięć RAM komputera 4 lub więcej.

Stosując pamięć podręczną można zmniejszyć czas dostępu do danych i zminimalizować obciążenia pamięci. Ma to niebagatelne znaczenie, jeżeli ma zostać przeprowadzona poprawna optymalizacja wydajności aplikacji webowych. Urządzenie, które pod tym względem będzie działało bezbłędnie, w żaden sposób nie ograniczy szybkiego dostępu do danych przez użytkowników. Procesorowi oszczędza się długiej drogi dostępu do pamięci głównej.

Kompresja obrazów i plików CSS/JS

Optymalizowanie obrazków jest jednym z kluczowych działań, jeżeli chodzi o optymalizację wydajności aplikacji webowej. Trzeba zastosować kilka podstawowych zasad:

  • nie należy przekraczać zbyt przesadnie rozdzielczości grafiki – górną granicą jest 720p. Jednocześnie należy pamiętać o dopasowaniu obrazków do funkcji, przeznaczenia i miejsca ich zagnieżdżenia,
  • należy zastosować odpowiednie rozszerzenie plików – nie ma takiej możliwości, aby na stronie zastosować format .png. Najlepiej sprawdzają się rozszerzenia .jpg oraz .gif. Należy zachować tutaj złoty środek pomiędzy jakością a rozmiarem.

Minifikowanie skryptów JavaScript i arkuszy CSS polega przede wszystkim na ich sprzątaniu. Usuwane są zbędne komentarze, znaki oraz spacje. Pozwala to zmniejszyć wagę i objętość poszczególnych komponentów witryny. Popularnym pomysłem jest także łączenie plików CSS i JS, co pozwala na ich zmniejszenie i stworzenie jednego dużego. Serwer otrzymuje dzięki temu jedno zapytanie, a nie kilkanaście. Aby przeprowadzić integrację w poprawny sposób, należy zainstalować i aktywować wtyczkę JS & CSS Script Optimizer.

Możesz także wyłączyć blokujące zasoby CSS i JS. Zrobić to uda się na dwa sposoby:

  • zagnieżdżenie skryptu na samym końcu koduprzed zamknięciem tagu </body>,
  • wykorzystanie ładowania asynchronicznego.

Monitorowanie wydajności i narzędzia do analizy wydajności

Profesjonalny audyt jest najprostszym i najskuteczniejszym sposobem monitorowania wydajności aplikacji. Doświadczeni programiści mogą pomóc w optymalizacji kosztów związanych z całodobowym monitorowaniem wydajności.

Narzędziami, z których można skorzystać, aby mierzyć wydajność aplikacji są:

  • Lighthouse Google,
  • Pingdom,
  • WebPageTest. 

Zaproponowane narzędzia generują raporty, które pozwalają zidentyfikować obszary wymagające ulepszenia. Optymalizacja wydajności jest tutaj możliwa pod kątem różnych przeglądarek internetowych, lokalizacji i urządzeń.

Optymalizacja wydajności aplikacji webowej – podsumowanie

Ruch mobilny jest bardzo istotny w kontekście sprzedaży i docierania do grupy docelowej. Każdemu właścicielowi zależy na tym, aby jego aplikacje webowe ładowały się szybko i dostarczały użytkownikom informacje na bieżąco. Coraz więcej osób zamiast korzystać z klasycznych stron internetowych wybiera przeglądanie ofert na smartfonach i tabletach. Te osoby poszukują wygody i przywiązują ogromną wagę do tego, jaki jest czas ładowania treści. Im dłuższy, tym szybciej zniechęcają się i zapewne ponownie nie zdecydują się skorzystać z tej konkretnej aplikacji. Ich doświadczenia będą wobec niej negatywne.

Ważne jest dostosowanie każdej strony do urządzeń mobilnych. Powinny wyświetlać się na nich czytelnie, a przede wszystkim szybko ładować się. Odpowiednie działania optymalizacyjne pozwolą na wypracowanie skutecznych rezultatów.

Sprawdź usługi naszego software house

Ostatnie wpisy blogowe

Umów sięna darmową konsultację