Software house Grupa Improve Sp. z o.o. - ul. Marcelińska 94B/181 Poznań
Wróć

Cyberataki – czym są i jak chronić przed nimi siebie i biznes?

Cyberataki - Czym Są I Jak Chronić Przed Nimi Siebie I Biznes? zdjęcie nr 13

Cyberbezpieczeństwo wymaga zastosowania różnych praktyk oraz procesów, w celu ochrony poufnych informacji. Nie uda zrobić się tego m.in. bez szyfrowania haseł, systemu antywirusowego. Warto wiedzieć, jak chronić się przed oszustami i cyberatakami w sieci.

Cyberatak – definicja

Chcesz chronić dane firmowe przed przedostaniem się ich w niepowołane ręce? Musisz skutecznie odpierać cyberataki. Co to? Są to celowe działania, których polegają na wykorzystaniu systemów i sieci komputerowych do kradzieży lub zniszczenia istotnych danych zapisanych na twardych dyskach.

Przeczytaj również

Gdy już wiadomo, co to jest cyberatak, warto również wspomnieć, w jaki sposób jest przeprowadzany. Odbywa się to w dużej mierze poprzez złośliwe oprogramowanie. Przestępcy mogą wkraść się za jego pośrednictwem do systemów i kont firmowych.

Cyberbezpieczeństwo — co to jest?

Jeżeli zastanawiasz się, czym jest cyberbezpieczeństwo, to termin odnosi się ono do wszelkich działań mających na celu ochronę sieci informatycznych przed atakami hakerów. Do wykorzystania są różne technologie, a także całe procesy pozwalające na uzyskanie kontroli nad siecią, programami oraz urządzeniami.

Najważniejszym działaniem jest zmniejszenie ryzyka ataku cybernetycznego oraz skuteczna ochrona przed nieuprawnionym wykorzystaniem danych i programów.

Rodzaje cyberataków

Hakerzy mają wiele sposobów, aby wykraść dane firmowe czy przejąć kontrolę nad kluczowymi programami. Warto dokładnie poznać najpopularniejsze rodzaje zagrożeń, aby wiedzieć, na co uważać.

Malware

Nazwa została zaczerpnięta od malicious software, czyli złośliwego oprogramowania, które pozwala wykonać na komputerze działania bez zgody i wiedzy użytkownika. Pozwala to m.in. na kradzież danych osobowych, pozyskanie danych o logowaniu do bankowości elektronicznej.

Man in the Middle

W korespondencji oraz transakcji internetowej bierze udział, oprócz klienta i sprzedawcy, osoba trzecia, którą jest haker. Przechwytuje on środki pieniężne lub dane, podsłuchuje poufne informacje.

Cross-site scripting 

Jest to napaść ze strony hakerów polegająca na umieszczeniu przez nich na stronie specjalnego kodu pozwalającego na zainstalowanie złośliwego oprogramowania na komputerze użytkownika. Internauta uzyskuje dostęp do niego, wchodząc na zainfekowaną witrynę lub ściągając aplikację.

Phishing

Pozyskiwanie haseł użytkowników, które pozwalają zalogować się m.in. do social mediów albo serwisów pocztowych. Pozwala to na skuteczne infekowanie kolejnych komputerów, ze względu na ułatwiony kontakt z kolejnymi użytkownikami.

DDoS

Hakerzy wysyłają w ogromnej ilości zapytania do konkretnego systemu, a to paraliżuję cały system komputerowy. Strona zaczyna bardzo długo ładować się, skrzynki pocztowe są zapytane wiadomościami SPAM, a firmowe łącza są zablokowane.

SQL Injection

Dotyczy przede wszystkim handlu internetowego. Cyberatak polega na pozyskaniu dostępu do baz danych. Jest to możliwe poprzez lukę w zabezpieczeniach aplikacji. Haker uzyskuje łatwą drogę do danych klienta.

Atak siłowy

Jest możliwy, ze względu na bardzo niską siłę hasła do logowania. Najczęściej dotyczy firm, które nie przykładają dużej uwagi do cyberbezpieczeństwa, stosując bardzo proste kombinacje haseł. Haker tworzy specjalne oprogramowanie, które pozwala na łatwe złamanie szyfru. Dzięki temu uzyskuje pełny dostęp do dokumentacji firmowej.

Malvertising

Atak cybernetyczny opiera się na reklamach Google. Użytkownik, klikając w fałszywą reklamę, automatycznie infekuje swój komputer. Program jest na tyle zaawansowany, że może zagrozić nawet bardzo ostrożnym osobom, wchodzącym wyłącznie na zaufane strony internetowe.

Wpływ cyberataku na funkcjonowanie firmy

Napaść ze strony hakerów zwykle ma negatywny wpływ na funkcjonowanie przedsiębiorstwa, w skrajnych przypadkach może dojść nawet do jego bankructwa. Wyciek danych klientów zmniejsza renomę marki oraz zaufanie do niej, a to skutkuje brakiem chęci w ponownym skorzystaniu z usług.

Przeprowadzony skutecznie cyberatak może doprowadzić do utraty własności intelektualnej m.in. patentu czy unikalnej receptury. Bywa również, że przedsiębiorcy w związku z upublicznieniem danych wrażliwych muszą również ponieść konsekwencje, w postaci opłacenia kary administracyjnej.

Warto mieć się na baczności, stosować jak najlepsze zabezpieczenia przed cyberatakami, aby nie pogrążyć rozwoju swojej firmy.

Jak zabezpieczyć się przed cyberatakami?

Najskuteczniejszą bronią przed cyberatakami jest stosowanie wysokiej jakości systemów antywirusowych, a także pamiętanie o regularnej aktualizacji. Należy również rozważnie dobierać dostawców usług internetowych, stosujących dodatkowe zabezpieczenia sieci. Niezbędna jest także regularna aktualizacja oprogramowania komputerowego, jak i wykorzystywanego na każdym urządzeniu m.in. tablecie oraz smartfonie.

Każda firma powinna korzystać z silnych haseł, które bardzo trudno jest złamać. Powinny składać się z małych i wielkich liter, cyfr oraz znaków specjalnych. Pozwala to zminimalizować ryzyko nielegalnego dostępu do systemu.

Wiedząc, co to jest cyberatak oraz mając wiedzę, jak się przed nim zabezpieczyć, można prowadzić skuteczną działalność w sieci, bez żadnych zagrożeń. Najpopularniejszymi zabezpieczeniami są:

  • silne hasła dostępu,
  • zaszyfrowane dyski z poufnymi danymi,
  • legalne programy antywirusowe – regularna ich aktualizacja,
  • dodatki do przeglądarek, które chronią przed atakami hakerów,
  • dobra zapora sieciowa.

Właściciele stron internetowych powinni także pamiętać o stosowaniu odpowiednich certyfikatów bezpieczeństwa i szyfrowaniu transmisji danych. Warto także pamiętać o edukowaniu pracowników w kluczowych aspektach dotyczących cyberbezpieczeństwa. Odbywające się cyklicznie szkolenia będą w tym pomocne.

Informatycy, z którymi współpracujesz, powinni skonfigurować dodatkowe zabezpieczenia na poziomie baz danych. Bardzo ważne jest również tworzenie kopii zapasowych, a także opracowanie awaryjnych procedur, gdy wystąpi atak cybernetyczny. Nie warto, do celów firmowych, korzystać z otwartych sieci Wi-Fi. Są one bardzo podatne na ataki hakerów.

Jakie korzyści przynosi dbanie o bezpieczeństwo w sieci?

Warto zatroszczyć się o cyberbezpieczeństwo. Co to jest, już wiesz, dlatego warto poznać również dodatkowe korzyści, jakie wynikają ze stosowania nowoczesnych zabezpieczeń:

  • pełna ochrona przed utratą danych wrażliwych,
  • uniknięcie strat finansowych, które często występują wraz z atakiem hakera w sposób bezpośredni, jak i pośredni, w związku z awarią sieci informatycznej i niemożnością realizacji obowiązków przez pracowników,
  • zapobieganie utracie reputacji, a także zaufania klientów, których dane są właściwie zabezpieczone.

Cyberataki w Polsce – przykłady

Z przeprowadzonych w 2022 roku badań wynika, że polskie firmy są atakowane z częstotliwością 938 razy w tygodniu. Najbardziej zagrożony jest sektor finansowy, rządowy, wojskowy, a także infrastruktury.

Luty 2022 – atak na sektor bankowy

Zaraz po wybuchu wojny w Ukrainie, doszło do ataku na mBank oraz PKO BP. Banki bardzo szybko zareagowały, alarmując KNF (Komisja Nadzoru Finansowego) o zdarzeniu.

Marzec 2022 – atak na konta rządowe i wojskowe

O ten cyberatak została posądzona grupa hakerska Ghostwriter/UNC1151 mająca związki z Białorusią. Wykryte zostały próby kradzieży haseł, przede wszystkim do skrzynek pocztowych polskich i ukraińskich urzędników. Próbowano także wniknąć do kont osobistych osób powiązanych z wojskiem. Zastosowany atak miał charakter phisignu, czyli wyłudzania haseł oraz loginów.

W tym samym miesiącu przeprowadzono również atak na Izby Rozliczeniowe oraz polskie serwisy rządowe. Próbowano uzyskać dostęp do poczty elektronicznej. Operatorzy infrastruktury krytycznej i odbiorcy serwisów rządowych otrzymali w ciągu jednego dnia ponad 27 tysięcy złośliwych wiadomości.

Czym jest cyberbezpieczeństwo i cyberataki – podsumowanie

Cyberbezpieczeństwo jest kluczowym elementem strategii IT, obejmuje wiele środków zabezpieczających, dzięki którym można chronić się przed atakami hakerów. Warto je stosować, w celu ochrony danych klientów i aby chronić się przed stratami finansowymi. 

Sprawdź usługi naszego software house

Ostatnie wpisy blogowe

Umów sięna darmową konsultację