Elastyczność, zwinność i innowacyjność to aspekty, na jakich musi bazować każde nowoczesne przedsiębiorstwo. Stymulują one światową gospodarkę. Jeżeli firma umie dostosować się do zmian, przetrwa każdy kryzys. Zmiany napędzają także oczekiwania klientów, którym trzeba sprostać, aby zwiększać swoją sprzedaż. Warto pomyśleć o tym także w kontekście integracji zewnętrznych API, co umożliwia na skuteczne łączenie systemów oraz baz danych.
Co to jest API i jakie są jego zastosowania?
API, którego angielskie rozwinięcie to Application Programming Interface to wypróbowana i dobrze znana technologia, która powstała w 2000 roku. Pozwala na łączenie systemów i baz danych między sobą, przy wykorzystaniu uniwersalnych protokołów i plików-nośników danych. Dane są przetwarzane przez zewnętrznych partnerów i ich aplikacje, co pozwala na tworzenie nowej jakości, użytecznych produktów i kreatywnych usług. Firma jest w stanie sprostać nowym oczekiwaniom społeczeństwa cyfrowego i zmianom, jakie zachodzą w biznesie.
Dane jasno pokazują, że aż 88% globalnych marek korzysta z API. Najlepszym przykładem wykorzystania jest Google Maps. Są to wtyczki gotowych map, z których każdy użytkownik może skorzystać, gdy tylko ma taką potrzebę. Mapy zawierają szereg dodatkowych informacji, z czasem powiększana jest baza danych o rankingi, opinie, zdjęcia nadsyłane przez społeczeństwo użytkowników. Google mocno przyczyniło się do zwiększenia popularności tej technologii, jako globalny gracz na rynku.
Application Programming Interface została również zastosowana w opcji szybkiego logowania użytkowników z wykorzystaniem raz wpisanych danych. Jest to możliwe dzięki wtyczce social login. Z tego rozwiązania korzysta już Facebook, Instagram czy Google+. Wydawcy tych serwisów nie muszą utrzymywać ogromnych baz danych, a jednocześnie zapewniają maksymalną wygodę użytkownikom.
API działa również prężnie w rozwoju aplikacji mobilnych, jak i wokół usług dostępnych w chmurze. Firmy mogą teraz rozszerzać swoje oferty, korzystać z mechanizmów opartych na aplikacjach mobilnych, przez co polepszają jakość obsługi i zwiększają swoje zyski.
Korzyści płynące z integracji zewnętrznych API w aplikacjach
Już wiesz, czym jest API i jakie zastosowanie ma w różnych produktach cyfrowych. Pora poznać realne korzyści, jakie osiągniesz wdrażając to rozwiązanie:
- personalizacja treści – pomoc w zrozumieniu preferencji klientów. Można tworzyć spersonalizowane rekomendacje, co prowadzi do lepszych kontaktów z konsumentami,
- automatyzacja – API wyręcza użytkownika w wielu zadaniach, można skupić się na innych kwestiach związanych z funkcjonowaniem firmy,
- zapobieganie oszustwom – zapewniane są różne poziomy bezpieczeństwa, dlatego dostęp do wygenerowanych danych ma tylko ściśle określony personel,
- szybka reakcja na zmiany – internet ewoluuje w zastraszającym tempie. Trudno jest samodzielnie śledzić trendy i wdrażać nowe rozwiązania. Warto zintegrować sklep internetowy z aplikacjami, które wzbudzają zaufanie Twoich klientów. Ponadto opcja logowania za pomocą Facebooka zawsze jest korzystna, ponieważ nie trzeba pamiętać nowego hasła. Twoje produkty mogą być kojarzone z popularnymi aplikacjami, a to zwiększy wiarygodność marki.
Wyzwania związane z integracją różnych API
Firmy często stają przed wyzwaniem, w jaki sposób integracja zewnętrzna powinna zostać zaplanowana, aby osiągnąć realne korzyści. Zwykle potrzebują wsparcia, jeżeli chodzi o konfigurację nowych partnerów handlowych poprzez API. Warto skorzystać w tym kontekście z wiedzy i doświadczenia IMPROVE. Jesteśmy specjalistami z wieloletnim stażem, pomagamy osiągnąć integrację zewnętrzną na najwyższym poziomie, bez błędów.
Nie ma żadnego powodu, aby nie ulepszać prowadzonego biznesu oraz wykorzystać zarządzanie API do własnych potrzeb. Jeżeli chcesz wpisać się w globalne trendy, musisz to zrobić.
Bezpieczeństwo i optymalizacja wydajności podczas korzystania z API
Interfejsy API zapewniają płynną komunikację między różnymi aplikacjami. Niezbędne jest zadbanie o ich wydajność i skracanie czasu reakcji. W końcu chodzi o to, aby doświadczenia użytkowników zawsze były pozytywne.
Wydajność jest bardzo ważnym aspektem w odniesieniu do szybkiego i skutecznego reagowania interfejsu programowania aplikacji. Należy zniwelować opóźnienia, a także popracować nad przepustowością i niezawodnością. Zadaniem programistów jest rozsądna ocena podstawowej architektury aplikacji, uwzględniając przy tym wąskie gardło oraz problemy związane ze skalowalnością. Stosując odpowiednie narzędzia do monitorowania można zwiększyć wydajność API i zapewnić dostęp do niezawodnego oprogramowania.
Poprawić wydajność Application Programming Interface można także poprzez:
- efektywne projektowanie,
- właściwe techniki optymalizacji,
- równoważenie obciążeń,
- buforowanie,
- monitoring,
- regularne aktualizacje.
W kontekście optymalizacji wydajności niezwykle ważne jest również bezpieczeństwo korzystania z innowacyjnego rozwiązania. Wdrożenie najlepszych praktyk powinno odbywać się wraz ze skutecznymi mechanizmami uwierzytelnienia i autoryzacji. Pozwoli to zapobiec nieautoryzowanym dostępom i zmniejszy wpływ złośliwych aktywności na wydajność.
Przykłady zastosowania popularnych API w projektach IT
REST API
Representational State Transfer API to usługi sieciowe przystosowane do wykonywania żądań i otrzymywania feedbacku, przy wykorzystaniu funkcji HTTP. Głównymi poleceniami, które tu obowiązują są:
- GET,
- PUT,
- POST,
- DELETE.
Technologia ta znajduje zastosowanie na Instagramie i w innych tego typu Social Mediach, gdzie użytkownicy przede wszystkim przeglądają treści graficzne.
SOAP API
Simple Object Access Protocol to protokół zależny od poszczególnych systemów i programowania opartego na XML. Do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje dużej ilości informacji. Najczęściej jest wykorzystywany w interfejsach programowania aplikacji dedykowanych instytucjom finansowym.
RPC API
Remote Procedure Call pozwala na zdalne wywoływanie procedury. Umożliwia wykonanie bloku kodu na innym serwerze.
Mówiąc o najpopularniejszych technologiach wykorzystujących API, zdecydowanie prym wiedze pierwsze z zaproponowanych rozwiązań, czyli REST API. Praktykowane jest także SOAP API, ale wyłącznie w odniesieniu do instytucji finansowych. Najmniej popularne jest RPC API, ale nadal wykorzystywane, jeżeli chodzi o wywoływanie procedur.
Integracja zewnętrzny API – podsumowanie
Sklepy internetowe oraz aplikacje internetowe są zależne od współdziałania wielu technologii. Ręczne zarządzanie nimi jest zbyt czasochłonne i po prostu trudne. Wykorzystując interfejsy programowania aplikacji można zoptymalizować wiele procesów zachodzących w firmie. Korzyści płynące z tego rozwiązania są rewelacyjne, przekładają się na zwiększenie zysków, budowanie relacji z klientami, jak i zmniejszanie oszustów w zakresie wyłudzania danych.