Czasem na stronie internetowej chcesz szybko wyszukać jedynie fragment tekstu lub konkretne słowo, bez szczegółowego zapoznawania się z całą zawartością. Sprawdź, jak zrobić to sprawnie i łatwo poruszać się po witrynach internetowych.
Szukaj na stronie — skrót, z którego możesz skorzystać
Do dyspozycji masz skrót do wyszukiwania słowa w tekście, z którego możesz skorzystać. Jest kompatybilny z nowymi przeglądarkami internetowymi, jak i z programami do edycji tekstu. W zależności od systemu operacyjnego i konkretnej przeglądarki może nieco różnić się zastosowana kombinacja. Do dyspozycji są dwa warianty:
- CTRL + F — na urządzeniach z systemem Windows,
- Command + F — na urządzeniach z systemem macOS.
Wciskając tę kombinację klawiszy, w prawym górnym rogu ekranu pojawi się okienko, do którego można wpisać poszukiwaną frazę lub słowo. Po zatwierdzeniu, na stronie internetowej zostaną podświetlone wyniki wyszukiwania. Z łatwością zapoznasz się z interesującymi Cię fragmentami tekstów. Szukanie na stronie w taki sposób jest proste i zajmuje o wiele mniej czasu niż czytanie całej zawartości. Z pewnością w wielu sytuacjach będzie to dużym ułatwieniem.
Jak wyszukać słowo na stronie? Komendy i operaty w Google
Wykorzystując wyszukiwarkę Google, możesz skorzystać z kilku podstawowych metod wyszukiwania słów na stronach internetowych. Umożliwiają one:
- szukanie tekstów z frazami,
- szukanie słów kluczowych w adresie URL,
- szukaniem słów z zastosowaniem cudzysłowu,
- szukanie bez określonej frazy.
Wyszukiwanie po fragmentach tekstu
Możesz wpisać w wyszukiwarkę Google konkretne fragmenty tekstu, które mają pojawić się na stronie internetowej. Google wyszukuje frazy, które występują w różnych częściach witryny. Może to dotyczyć adresu URL, meta description, tytułu, tekstu.
Wyszukiwanie z komendą „allinetx”.
Poszukiwania na stronie można zawęzić do konkretnych fraz, które mają pojawić się w tekście witryny. W wyszukiwarce należy wpisać „allinetx”.
Przykład: „allintex: jak otworzyć sklep internetowy”.
Korzystając z tej techniki, uzyskujesz gwarancję, że podana fraza jest dostępna nie tylko w meta description, ale również w tekście na stronie.
Znajdź na stronie z operatorem „allinurl”
Ma to zastosowanie, gdy chcesz ograniczyć wyniki wyszukiwania do witryn, które mają określone słowo kluczowe w adresie URL.
Przykład: “allinurl: sklep internetowy”
Na liście wyników wyszukiwania pojawią się wyłącznie te strony, które zawierają w adresie URL słowo sklep internetowy.
Wyszukaj na stronie poprzez zastosowanie cudzysłowu
Wpisując w okno wyszukiwarki „karma dla psa z mięsem”, wyświetlą się strony, na których właśnie ta fraza występuje. Jeżeli cudzysłów nie zostanie użyty, wyniki będą pasowały dla słów karma, pies, mięso.
Stosując cudzysłów, możesz uzyskać precyzyjne wyniki wyszukiwania, które zaoszczędzą sporo czasu w poszukiwaniu przydatnych informacji.
Wyszukiwanie bez konkretnych fraz kluczowych
Jeżeli oczekujesz wyszukiwania stron, na których nie pojawiają się konkretne frazy kluczowe, przed wyrażeniem warto zastosować „-”. Przykład: -lekarz. Dzięki temu zostaną wyświetlone wyłącznie strony internetowe, w których to słowo nie występuje.
Wyszukiwanie poprzez operator „site”
Google ogranicza wyniki wyszukiwania do witryn z danej domeny. Stosując komendę pomoc site:com, zostaną wyświetlone wyłącznie te strony, które udzielają pomocy i mają przedrostek .com.
Wyszukaj na stronie, stosując operator „allintitle”
Google ogranicza wyniki do stron zawierających wszystkie wyrazy zapytania w tytule.
Przykład: allintitle: przeglądarka Google
W wynikach wyszukiwania pojawią się wyłącznie te strony internetowe, które w tytule posiadają frazy przeglądarka i Google
Wyszukiwanie z operatorem „intitle”
Google ogranicza wyniki wyszukiwania do dokumentów zawierających dany wyraz w tytule.
Przykład: intitle: przeglądarka Google
Zostaną wyświetlone strony internetowe zawierające wyraz przeglądarka w tytule oraz wyraz Google w dowolnym miejscu, czyli w tytule lub nim.
Szukanie na stronie z operatorem „allinurl”
Google ogranicza wyniki do stron zawierających wszystkie wyrazy zapytania w adresie URL.
Przykład: allinurl: przeglądarka Google
Otrzymasz wyniki wyszukiwania dotyczące stron, które mają w adresie URL zarówno słowo przeglądarka, jak i Google.
Znajdź na stronie z operatorem „inurl”
Google ogranicza wyniki wyszukiwania do stron zawierających dany wyraz w adresie URL.
Przykład: inurl: przeglądarka Google
W wynikach wyszukiwania zostaną wyświetlone strony internetowe zawierające wyraz przeglądarka w adresie URL, a także wyraz Google w dowolnym miejscu, czyli w adresie lub poza nim.
Jak wyszukać słowo na stronie? To takie proste!
Powyżej przedstawiliśmy najprostsze sposoby wyszukiwania konkretnych słów kluczowych w wybranych fragmentach strony internetowej poprzez zastosowanie odpowiednich operatorów. Znasz również skrót do wyszukiwania słowa w tekście. Warto stosować te metody, aby wykorzystać wszystkie możliwości wyszukiwarki. Przyznasz, że to bardzo proste!