Software house Grupa Improve Sp. z o.o. - ul. Marcelińska 94B/181 Poznań
Wróć

Rodzaje aplikacji – poznaj różne są typy?

Rodzaje Aplikacji - Poznaj Różne Są Typy? - Grupa Improve zdjęcie nr 13

Nowoczesne aplikacje tworzone z myślą o urządzeniach znacząco ułatwiają realizację wielu zadań. Pełnią bardzo często funkcję informacyjną, edukacyjną oraz rozrywkową. Za pomocą kilku kliknięć można wykonać operacje na koncie bankowym, zrealizować zakupy przez internet czy sprawdzić połączenie komunikacji miejskiej.

Różne rodzaje aplikacji dostosowane do potrzeb

Dostępne są trzy najpopularniejsze typy aplikacji: webowe, desktopowe oraz mobilne. Dla osób, które nie chcą wybierać, przygotowane zostało rozwiązanie, jakim jest PWA – Progressive Web Apps. Nie trzeba już rozdzielać wyżej wymienionych aplikacji. Tworząc jeden produkt, otrzymujesz funkcjonalną aplikację działającą bez problemów na wszystkich urządzeniach. 

Przeczytaj również

Aplikacje webowe — typ aplikacji  dostępny w chmurze

Aplikacja webowa to oprogramowanie, które realizuje funkcjonalności poprzez przeglądarkę internetową. Nie trzeba ściągać jej na urządzenie, z którego aktualnie korzystasz. W swojej budowie jest bardzo prosta. Może zawierać jeden formularz kontaktowy, ale dostępne są także złożone wersje. Dla przypadku: aplikacje bankowe, rozbudowane sklepy internetowe.

Aby aplikacja mogła działać, wymaga połączenia z internetem. Gwarantuje wtedy dostępność do wielu funkcji. Ważne, aby była responsywna, czyli umożliwiała wyświetlanie zarówno na komputerze stacjonarnym, jak i urządzeniach przenośnych. Layout musi być dostosowany do prezentacji na różnej wielkości ekranach.

W przypadku aplikacji webowych nie ma konieczności wykonywania ich aktualizacji przez użytkownika.

Trzeba jednocześnie zaznaczyć, że aplikacja webowa to nie strona internetowa. Te dwa pojęcia są stosowane często zamiennie, a jest to bardzo duży błąd. Strona www ma charakter informacyjny, a użytkownik może czytać, słuchać i oglądać znajdujące się na niej materiały. Natomiast aplikacja webowa ponadto umożliwia przeprowadzanie transakcji, które wiążą się ze sprzedażą produktów.

Aplikacje desktopowe — aplikacje offline

Są to aplikacje instalowane na dysku komputera. Dopasowuje się je do wymagań systemowych, a także sprzętowych. W odróżnieniu od aplikacji webowych, do ich działania nie jest wymagany internet.

Aplikacja desktopowa może obsługiwać wydruki, karty pracownicze, skanować kody kreskowe oraz realizować wiele innych zadań przydatnych dla biznesu.

Aplikacja desktopowa działa niezależnie od posiadanej przeglądarki internetowej, jest dostosowana do urządzenia, na którym została zainstalowana. Współpracuje z wieloma urządzeniami, takimi jak drukarki, kasy fiskalne i drukarki fiskalne, czytniki kodów kreskowych, urządzenia sterujące. Zapewnia szybką i intuicyjną pracę oraz automatyzację części zadań w firmie. Dobrze przygotowana, wyróżnia się bardzo wysoką wydajnością.

Aplikacje mobilne — aplikacje na urządzenia mobilne

Aplikacje mobilne są dedykowane do urządzeń przenośnych takich, jak smartfony oraz tablety. Dopasowywane są do konkretnych systemów operacyjnych, czyli Androida oraz iOS. Parametry techniczne urządzeń również mają wpływ na to, w jaki sposób aplikacja będzie działała.

Aplikacje mobilne można tworzyć na różne sposoby. Pod względem technicznym dostępne są 2 warianty do wyboru:

  • aplikacja natywna – programowana na z góry określony system operacyjny: Android lub iOS. Aby mogła działać na obu tych systemach, trzeba przygotować dwa warianty, które różnią się parametrami technicznymi,
  • aplikacja hybrydowa – działa skutecznie na kilku platformach, bez konieczności tworzenia osobnej wersji dla Androida i iOS. Pod względem technicznym stanowi połączenie aplikacji natywnej oraz webowej.

Aplikacja PWA – Progressive Web Apps – połączenie tego co najlepsze

Jeżeli chcesz mieć aplikację dostępną w sieci, na urządzeniu mobilnym, a także bezpośrednio na swoim komputerze, musisz przygotować 3 produkty. Rozwiązaniem, które stanowi bardzo duże ułatwienie w takiej sytuacji jest aplikacja PWA. Zapewnia zatarcie granic pomiędzy aplikacją webową, desktopową i mobilną. Powstaje jeden produkt do wykorzystania na wielu urządzeniach i platformach.

Progressive Web Apps sprawia, że aplikację webową można zapisać na desktopie komputera lub na pulpicie urządzenia mobilnego. Dostępnych jest wiele ustawień konfiguracyjnych pozwalających na dostosowanie aplikacji do potrzeb konkretnego sprzętu.

Sprawdź usługi naszego software house

Ostatnie wpisy blogowe

Umów sięna darmową konsultację