Software house Grupa Improve Sp. z o.o. - ul. Marcelińska 94B/181 Poznań
Wróć

Tworzenie aplikacji responsywnych od A do Z

Tworzenie Aplikacji Responsywnych Od A Do Z zdjęcie nr 13

W dzisiejszych czasach użytkownicy urządzeń mobilnych odgrywają kluczową rolę dla firm, które chcą trafić z ofertą do potencjalnych klientów. Statystyki wskazują, że aż 5 mld ludzi na całym świecie korzysta z mobilnych urządzeń. Teraz rozumiesz, jak ważne jest tworzenie aplikacji responsywnych dostosowanych do tychże urządzeń.

Co to są aplikacje responsywne i dlaczego są ważne?

Aplikacje responsywne to nic innego jak aplikacje webowe, które bez przeszkód wyświetlają się na komputerach stacjonarnych, tabletach, smartfonach i laptopach. Na każdym urządzeniu strona wyświetla się poprawnie, jest czytelna dla odbiorcy. Od Web designera zależy, czy możliwe będzie prezentowanie elementów wchodzących w jej skład na każdym urządzeniu w tym samym miejscu.

Profesjonalna aplikacja responsywna musi być elastyczna, wydajna i łatwa w obsłudze, niezależnie od rozdzielczości ekranu, jaką dysponuje użytkownik. Brak zachowania cech responsywności skutkuje zmniejszeniem satysfakcji użytkownika z korzystania z niej, spada również pozycja w wynikach wyszukiwania Google. Po prostu tracisz zasięgi i możliwość zarabiania. Poprawna optymalizacja aplikacji responsywnej jest więc niezbędna.

Responsywny projekt aplikacji webowej musi obsługiwać różne rozdzielczości w zależności od przekątnej ekranu. Za każdym razem musi dostosowywać się do nowych wymagań i proponować układ elementów komfortowy dla użytkownika. Podstawowym celem działań jest uzyskanie jak najlepszych doświadczeń użytkownika, jak i zaproponowanie spójnej wizualizacji na każdym ekranie.

Projektowanie UI/UX z myślą o różnych rozdzielczościach i urządzeniach

Aplikacje responsywne muszą zrealizować dwa podstawowe cele:

  • uzyskać jak najlepsze doświadczenia użytkownika na każdym urządzeniu,
  • uzyskać spójność wizualną.

W żadnym wypadku wygląd aplikacji nie może różnić się w zależności od ekranu, na jakim będzie wyświetlana: czy jest to komputer, laptop, tablet czy telefon. Projektowanie responsywne opiera się na zasadzie, że wielkość dostępnej przestrzeni, proporcje i rozdzielczość ekranu to kluczowe aspekty. Wyzwaniem w tym kontekście jest wyjście naprzeciw oczekiwaniom użytkowników.

Projektowanie UI/UX – najważniejsze zasady responsywności

Projektowanie responsywne opiera się obecnie na bardzo dobrych praktykach, dzięki którym można osiągnąć sukces.

Fluid Grid System

Wyrażanie wartości, takich jak wielkość, dostępy, hierarchia nie może mieć w przypadku aplikacji responsywnych wartości bezwzględnej. Niezbędna jest zmiana podejście na względne zakładając dwie podstawowe zmienne: docelowy rozmiar oraz kontekst wyświetlania. Trzeba zwrócić uwagę na wartość wymiarów dostępnych na danym urządzeniu i dopasować proporcjonalnie wielkość elementów.

Fluid Image

Elementy graficzne w projektowaniu responsywnym muszą mieć wielkość adekwatną do rozdzielczości ekranu. Skutecznym rozwiązaniem jest zastosowanie polecenia CSS:img {max-width: 100%;}. Pozwoli to przeglądarce na właściwe skalowanie obrazów. Są chronione przed nadmiernym rozciąganiem, gdy dostępna jest większa przestrzeń ekranowa.

Media Queries / Breakpoints

Media Queries umożliwiają prawidłowe wyświetlanie aplikacji na danym urządzeniu, w danym rozmiarze. Układ spełnia wymagania i może zmieniać się w zależności od potrzeb.

Dla przykładu: jeżeli w wersji komputerowej aplikacja posiada layout z trzema kolumnami, w wersji mobilnej będzie występowała jako jednokolumnowa. Backpoints pozwalają na określenie punktów, które mogą ulec zmianie w zależności od rozdzielczości ekranu.

Frameworks

Obecnie dostępne są frameworki, które można wykorzystać w celu uatrakcyjnienia aplikacji responsywnych. Nie traci się dużo czasu na samodzielne rozwiązanie problemu, ponieważ framework radzi sobie z tym znakomicie.

Technologie i narzędzia do tworzenia aplikacji responsywnych

Tworzenie aplikacji responsywnych jest obecnie bardzo popularne, dlatego powstają coraz to nowe technologie usprawniające i ułatwiające cały proces. Poniżej przedstawiamy część z nich.

AgilePoint NX

Program działa szybko, jest niewymagający, łączy w sobie narzędzia typu „przeciągnij i upuść” oraz zapewnia silne wsparcie w zakresie połączenia z zewnętrznymi systemami. Pozwala to na tworzenie responsywnych, dopasowanych do niemal każdego urządzenia aplikacji bez konieczności pisania własnego kodu programistycznego.

Caspio Bridge

Aplikacje powstają w oparciu o bazy danych SQL. Do dyspozycji jest interfejs graficzny, generator raportu, edycja kodu JavaScript oraz interfejsy REST oraz SOAP API.

Kony Visualizer

Jest możliwość zbudowania natywnych oraz sieciowych aplikacji responsywnych. Dostępny jest tu interfejs JavaScript API, a także wieloplatformowe szablony ułatwiające zaprojektowanie jednolitego interfejsu użytkownika dla poszczególnych urządzeń.

MicroPact Entellitrack

Możliwe jest wygenerowanie mobilnych wersji, które są pod wieloma względami zaawansowane i wyposażone w wiele konfiguracji. Nowy projekt jest intuicyjny.

Testowanie responsywności i dostosowywanie się do zmian rynku

Wykonując testowanie responsywności na różnych urządzeniach, musisz pamiętać o kilku kluczowych aspektach. Sprawdzić należy:

  • czy menu zachowuje się prawidłowo na każdym urządzeniu, niezależnie od jego rozdzielczości,
  • czy w przystosowane do tego elementy można kliknąć,
  • czy tekst ma właściwe proporcje,
  • czy elementy klikalne nie znajdują się zbyt blisko siebie, aby można je było łatwo dotknąć i kliknąć,
  • czy kolumny wielorzędowe są ułożone w odpowiedniej kolejności,
  • czy pojawiło się przewijanie w poziomie przy małych ekranach. Jeżeli tak, należy ten problem rozwiązać.

Warto wykorzystać również test optymalizacji mobilnej oferowany przez Google, w celu oceny poczynionych działań. Uzyskasz ocenę pozytywną lub negatywną i wskazówki, co należy zmienić, aby posiadać w pełni działające i niezawodne aplikacje responsywne spełniające oczekiwania użytkowników.

Tworzenie aplikacji responsywnych – podsumowanie

Projektowanie responsywne musi opierać się na kilku podstawowych zasadach, a przede wszystkim zwracać należy uwagę na rozmiar, układ strony, przekątną i rozdzielczość ekranu, na jakim aplikacja ma być wyświetlana.

Dominującym podejściem w tworzeniu aplikacji jest uzyskanie jak najlepszych doświadczeń dla użytkownika, a także wytworzenie spójnej wizualizacji, niezależnie od tego, na jakim urządzeniu aplikacja będzie się wyświetlała.

Aby osiągnąć najlepsze rezultaty należy wykorzystać Fluid Grid System, Fluid Image, Media Queries / Breakpoints. Uda się w ten sposób stworzyć aplikacje responsywne, które będą przyjazne dla każdego urządzenia.

Zadbanie o responsywność aplikacji jest niezwykle istotne w dzisiejszych czasach, gdy większość klientów zamawia produkty i szuka usług z poziomu urządzeń mobilnych. Zwracając uwagę na istotne kwestie, przestrzegając pewnych zasad, można dopasować aplikacje do smartfonów i tabletów bez większych trudności. Zapewni to niesamowite wsparcie dla firmy, która chce się rozwijać i zdobywać coraz większą ilość klientów.

Sprawdź usługi naszego software house

Ostatnie wpisy blogowe

Umów sięna darmową konsultację