Praktyki i metody rozwoju oprogramowania zmieniły się z biegiem czasu. Obecnie większość firm korzysta z tzw. podejścia SDLC, w celu prawidłowego alokowania zasobów do osiągania zadowalających rezultatów. W tym artykule przybliżymy temat cyklu życia oprogramowania, a także procesy jego tworzenia.
SDLC — co to?
Skrót SDLC oznacza cykl życia oprogramowania. Jest to metodologia jasno określająca procesy tworzenia wysokiej jakości programów. Kluczowe jest przygotowanie solidnego oprogramowania w określonym budżecie i czasie. Powstaje plan działania składający się z procesów i rezultatów. Dzięki nowemu podejściu szybciej można zrealizować projekt, jednocześnie minimalizując koszty.
Przeczytaj również
Fazy SDLC
Cykl wytwarzania oprogramowania składa się z siedmiu kluczowych etapów podzielonych na mniejsze jednostki.
Planowanie
Programiści, zanim przystąpią do pisania kodu, powinni zebrać informacje na temat wymagań funkcjonalnych. Pozwala to określić zakres prac i koszty projektu. Wyliczane są również koszty robocizny i materiałów, powstaje harmonogram prac wraz z celami, a także konstruowany jest zespół i struktury kierownicze projektu.
Określany jest kierunek działań, zapewniane są niezbędne narzędzia i zasoby potrzebne do realizacji projektu.
Analiza wymagań
Definiowane są wszystkie wymagania. Kluczowe jest szczegółowe określenie, do czego ma służyć oprogramowanie i jakie są jego najważniejsze funkcje. Programiści poznają również wszystkie możliwe przeszkody, które mogą napotkać po drodze.
Powstaje dokument SRS (Specyfikacja Wymagań Oprogramowania).
Projektowanie i prototypownie
Proces tworzenia oprogramowania jest oparty na projektowaniu i architekturze. Jest to bardzo istotna faza, ponieważ definiuje wygląd aplikacji i dba o bezpieczeństwo użytkownika końcowego. Ważnym etapem jest burza mózgów, podczas której omawianych jest wiele ważnych aspektów:
- interfejs aplikacji;
- język programowania, biblioteki i frameworki, które będą używane na etapie kodowania;
- środki bezpieczeństwa w celu ochrony danych użytkownika;
- platforma, która będzie hostować oprogramowanie.
Rozwój
Prace nad oprogramowaniem rozpoczynają się. Mały projekt może przygotować kilku programistów, natomiast w przypadku złożonego oprogramowania konieczne jest powołanie kilku zespołów.
Wykonywane jest kodowanie, wyszukiwanie i naprawianie błędów. Trzeba liczyć się z zadaniami, które mogą spowolnić nieco realizację projektu. Należą do nich wyniki testów czy kompilacje kodu. W ramach ustalonego harmonogramu można zaplanować te opóźnienia, co pozwoli zespołowi projektowemu skupić się na innych zadaniach.
Testowanie
Jest to bardzo ważny etap przy realizacji każdego nowoczesnego SDLC. Wykrywane są błędy, dochodzi do ich naprawiania, a następnie oprogramowanie jest ponownie testowane. Dzięki temu produkt może spełnić wszystkie kryteria SRS.
Wdrożenie
Wiele firm decyduje się na przenoszenie oprogramowania przez różne środowiska wdrożeniowe: etapowe lub testowe. Daje to możliwość bezpiecznego przetestowania produktu przed wprowadzeniem na rynek. Identyfikowane są ostateczne błędy.
Utrzymanie i wsparcie
Etapy tworzenia programu komputerowego zostały zakończone. Oprogramowanie jest w użyciu. Istotna jest jego konserwacja i utrzymanie. Użytkownicy mogą zgłaszać błędy, które nie zostały wykryty podczas testów. Konieczne jest stworzenie nowych cykli rozwoju.
Dlaczego cykl życia oprogramowania odgrywała tak dużą rolę?
Proces tworzenia oprogramowania w nowym wydaniu przynosi szereg korzyści:
- ustalając na początku realizacji cele, szybko można zidentyfikować problemy. SDLC pozwala wizualizować cele, zadania i pojawiające się kłopoty na każdym etapie. Znacznie łatwiej jest wdrożyć zespół w realizację nawet najbardziej złożonego projektu;
- plan krok po kroku zapewnia jasność projektowania. Każdy członek zespołu jest w stanie kontrolować zadania i zapobiegać nakładaniu się odpowiedzialności;
- oprogramowanie, zanim trafi na rynek, jest bardzo dokładnie testowane. Wdrażane są wszystkie niezbędne kontrole;
- każdy programista ma dostęp do całej dokumentacji projektu, dlatego, nawet jeżeli jeden członek wypadnie z zespołu, nie wpłynie to na pomyślność realizacji;
- ustalając już na początku realizacji cele i rezultaty, jakie chce się osiągnąć, na bieżąco można kontrolować zmierzanie w dobrym kierunku;
- gdy programiści napotkają na problem, mogą podążyć tą samą pętlą, aby osiągnąć sukces;
- każde postępowanie można dopasować do potrzeb projektu w przyszłości. Możliwa jest eliminacja lub zastąpienie kroków, aby uzyskać wyższą wydajność, a w efekcie sukces.
Modele cyklu życia oprogramowania — najlepsze praktyki
Kontrola źródła
Zespół hostuje cały kod w jednej lokalizacji, w celu zapobiegnięcia wyciekom. Obiekty hostingowe mogą być fizyczne lub wirtualne. Najważniejsze, aby prace projektowe przebiegały bezpiecznie. Aktualnie najczęściej odbywa się to w zaszyfrowanej chmurze.
Ciągła integracja
Zespół deweloperski uzyskuje pewność, że wszystkie komponenty są kompatybilne w całym cyklu życia oprogramowania. Programiści stosują podobne języki programowania, frameworki i biblioteki, aby uniknąć konfliktów i duplikatów.
System zarządzania SDLC
Każda faza SDLC jest przejrzysta. Zespół wdraża różne systemy zarządzania do każdego z etapów, w celu ujawnienia ewentualnych słabości i zapewnienia ogólnej efektywności.
Cykl wytwarzania oprogramowania — podsumowanie
Wykorzystując najlepsze praktyki podejścia SDLC można uzyskać pełną kontrolę nad realizacją nowoczesnego projektu. Określone są jasne wymagania i jedna wizja produktu znana dla całego zespołu deweloperskiego. Oszczędność czasu, wysiłków oraz pieniędzy na każdym etapie realizacji przyczyniają się do osiągnięcia większej satysfakcji z efektu końcowego.