Domena jest adresem internetowym kierującym do konkretnych zasobów Internetu. Dostępnych jest jej wiele rodzajów, różniących się przede wszystkim końcówkami. Zobacz, z jakich możesz skorzystać.
Co to domena internetowa?
Domena to adres internetowy, który stanowi niezbędny element, jeżeli chcesz na stałe pojawić się w Internecie. Jest to niezbędne m.in. do stworzenia strony internetowej. Pełni ona rolę wirtualnej wizytówki, po której wpisaniu, użytkownik zostaje przeniesiony do wskazanego miejsca.
Domena ma zastosowanie nie tylko dla stron internetowych, ale również poczty e-mail i innych usług internetowych. Składa się z:
- nazwy głównej — może być dowolna, odwoływać się do nazwy firmy, prowadzonej akcji czy zakresu oferowanych usług;
- końcówki — zaczyna się od kropki, a do każdego kraju jest przypisane konkretne rozszerzenie. Przykład: .eu, .com, .com.pl, .info, .net, .de. To od końcówki zależy, do jakiego rodzaju domena będzie klasyfikowana.
Adres domeny jest niepowtarzalny, co oznacza, że żaden inny użytkownik nie jest w stanie zarejestrować takiej samej nazwy głównej z taką samą końcówką domeny.
Przeczytaj również
Na jakie typy domen warto się zdecydować?
Pierwszym krokiem do założenia strony internetowej jest wybór nazwy domeny. Powinna być bardzo dobrze przemyślana pod kątem prowadzonej działalności oraz rodzaju strony, jaką chcesz prowadzić. Domeny najczęściej kojarzą się z usługami oraz oferowanymi produktami lub z tematem publikowanych treści.
Dobierając odpowiednią nazwę domeny, możesz wyróżnić się na tle konkurencji i zyskać większą rozpoznawalność w sieci.
Jakie są domeny internetowe?
Domeny internetowe — rodzaje domen najwyższego rzędu
Top-Level Domains (TLD) to domeny mające jedną końcówkę po kropce, np., .eu, .pl, .gov. Dzielą się na trzy główne kategorie:
- domeny globalne — inaczej domeny generyczne, np., .com, .net, .org,
- domeny krajowe — np., .pl, .de, .co., uk,
- domeny sponsorowane — np., .mobi, .asia, .edu, .aero, .post.
Domeny globalne
Dostępnych jest aż ponad 1000 końcówek dla domen globalnych, inaczej nazywanych generycznymi. Ich liczba ciągle rośnie. Niektóre z nich są dostępne wyłącznie dla określonych instytucji np. gov dla urzędów państwowych w Stanach Zjednoczonych.
W skład domen globalnych wchodzą domeny europejskie z końcówkami .eu. Są udostępnione wyłącznie dla mieszkańców Unii Europejskiej, Islandii, Liechtensteinu lub Norwegii, a także dla podmiotów gospodarczych posiadających siedzibę na wymienionym terenie.
Domeny globalne nie stanowią losowego zlepka liter. Każda z nich ma przypisane przeznaczenie. Dla wyjaśnienia podajemy kilka przykładów:
- .com — dla firm, skrót od company,
- .org — wszelkie organizacje i stowarzyszenia,
- .gov — organizacje rządowe w USA.
Domeny krajowe
Aktualnie dostępnych jest ponad kilkaset domen krajowych przypisanych do konkretnego państwa. Są najczęściej zbudowane z dwóch znaków po kropce. Domeną krajową w Polsce jest .pl.
W Polsce wyróżnia się następujące podstawowe domeny internetowe:
- domeny funkcjonalne — mają końcówki z dwóch elementów. Jedna to człon domeny globalnej lub inne popularne słowo kluczowe, a druga to końcowa. Przykład: com.pl., edu.pl., gov.pl;
- domeny regionalne — składają się z nazwy miejscowości, np. krakow.pl., szczecin.pl., wroclaw.pl, lub nazwy regionu slask.pl.
Domeny sponsorowane
Jest to specjalna kategoria domen służąca do określonych celów. Wiąże się z rygorystycznym procesem rejestracji. Ich obsługą zajmuje się instytucja IANA.
Sponsorzy domen sTLD należą do społeczności etnicznej, grupy zawodowej lub lokalizacji geograficznej. Sponsor zajmuje się opracowaniem polityki, zapewnia przejrzystość rozliczeń działalności i utrzymaniem najlepszych interesów sponsorowanej społeczności internetowej.
Przykładem są domeny z końcówkami .mobi, .asia, .edu, .aero, .post.
Nowe rodzaje domen internetowych globalnych
Od początku powstania internetu domeny globalne kończą się na .com, .org, .net. Aktualnie wiele zmienia się w tym temacie, wprowadzane są tzw. nowe domeny globalne. Stanowią rozszerzenia dotychczasowych, w związku z potrzebą ich uatrakcyjnienia i uzyskania tematycznych adresów internetowych. Użytkownicy mają aktualnie zapewnioną większą różnorodność.
Do nowych globalnych domen internetowych zaliczają się m.in.:
- .tech – dla branży technologicznej,
- .food – dla stron o tematyce kulinarnej,
- .art – dla stron artystycznych i kulturalnych,
- .art – dla stron artystycznych i kulturalnych,
- .travel – dla witryn turystycznych i podróżniczych.
Typy domen internetowych i ich wpływ na działalność w sieci
Domena internetowa powinna być jak najkrótsza i chwytliwa. Końcówkę należy dobierać do rodzaju prowadzonej działalności, a aktualnie w tym temacie jest ogromny wybór. Przed zakupem sprawdź, czy wymyślona nazwa nie jest zajęta.
Domena internetowa pozwala wyróżnić się użytkownikowi w sieci, zdobyć zaufanie internautów, jak i pomaga w rozpropagowaniu działalności w sieci.