Infrastruktura informatyczna firm jest coraz bardziej zaawansowana, a to rodzi problemy z kompleksowym podejściem do tematu i pełnym kontrolowaniem zachodzących procesów. Warto przeprowadzić audyt IT, aby poprawić cyfrowe aspekty działalności.
Audyt IT – co to jest?
Audyt informatyczny to badanie i ocena systemów informatycznych, infrastruktury i zasad przeprowadzania procesów. Pozwala stwierdzić, czy odbywają się w optymalny sposób, czy wymagane są poprawki. Audyt musi zostać przeprowadzony przez specjalistę z wieloletnim doświadczeniem w dziedzinie IT.
Przeczytaj również
Najkorzystniej, gdy audytor IT jest zatrudniony przez zewnętrzną firmę, bezstronną i mogącą ocenić sytuację obiektywnie. Przetestuje mechanizmy kontroli, zabezpieczenia przed niepożądanymi sytuacjami dotyczące m.in. cyberbezpieczeństwa. Sprawdzi, czy infrastruktura cyfrowa firmy jest dostatecznie nowoczesna.
Jakie działania obejmuje audyt systemów informatycznych?
Ocena systemu informatycznego skupia się na jego strukturze, zarządzaniu hasłami dostępu, dyskami, nośnikami informacji, a także wdrożonym funkcjonalnościom i zasadom bezpieczeństwa. Analiza zagrożeń może dotyczyć sieci, danych oraz portali, które posiada firma. Dzięki rzetelnej ocenie, właściciel otrzymuje rekomendację co do zmian.
Dokonując przeglądu zasobów wewnątrz firmy, można przeanalizować wiele problemów, wskazać potencjalne zagrożenia, a także zasugerować zabezpieczenia, których brakuje. Kryzysowe sytuacje mogą wywołać:
- oprogramowanie – sprawdzenie jego legalności, poprawnego zainstalowania, aktualizacji;
- sprzęt – konfiguracja poszczególnych stacji roboczych, inwentaryzacja zasobów informatycznych;
- bezpieczeństwo informacji – polityka i organizacja bezpieczeństwa, zarządzanie dostępem użytkowników do danych.
Zalety, jakie przynoszą audyty IT
Wsparcie, jakie zapewnia audyt informatyczny, jest nieocenione w profesjonalnej działalności gospodarczej. Posiadając pełną wiedzę o systemie informatycznym, można zapobiec wielu zagrożeniom.
Mniejsze ryzyko prowadzenia działalności w sieci
Audytor systemów informatycznych identyfikuje problem i ocenia ryzyko, jakie występuje w firmie. Wskazuje zabezpieczenia, jakie należy wprowadzić w celu poprawy wydajności i poufności danych. Wskazywane są mocne i słabe strony systemu, wdrażane skuteczne zapory i procedury ograniczające ryzyko ze strony złośliwego oprogramowania.
Bezpieczeństwo wewnętrzne na wyższym poziomie
Oszustwa w firmie nie mają racji bytu, jeżeli wykonywane są audyty realizowane przez zewnętrzne podmioty. Audytor szczegółowo analizuje działalność organizacji. Jest w stanie wykryć wszelkie nadużycia popełniane przez pracowników, w tym nieprawidłowości księgowe.
Dane są bezpieczne
Efektem audytu jest także poprawa bezpieczeństwa danych. Nieuprawnione osoby mają mniejsze szanse na pozyskanie wrażliwych informacji. Mechanizmy zabezpieczeń korzystają z zaawansowanych technologii, co pozwala na pełną personalizację ustawień.
Bezpieczeństwo danych jest możliwe do uzyskania także poprzez regularne tworzenie kopii zapasowych, co jest szczególnie zalecane. Rozwiązania chmurowe gwarantują regularny backup. To zmniejsza podatność na ataki hakerów i całkowitą utratę danych.
Przygotowanie do transformacji cyfrowej
Audyt IT dostarcza informacji, jakie obszary w działalności firmy muszą podlegać cyfryzacji. Przełoży się to na zaplanowanie działań, które należy podjąć w krótszej, jak i dłuższej perspektywie.
Audyty IT – podsumowanie
Profesjonalne i wszechstronne audyty informatyczne dostarczają szereg informacji na temat cyfrowej działalności firmy. Ocenie podlega stan infrastruktury, wdrożone zasady bezpieczeństwa, jak i wykorzystywane technologie.
Wieloletnie doświadczenie audytora IT daje gwarancję przeprowadzenia działań w sposób profesjonalny, kompleksowy i wiarygodny, z pożytkiem dla firmy.
Na audyt szczególnie powinny zdecydować się firmy chcące wyprzedzić konkurencję w branżach podlegających wysokiemu stopniu cyfryzacji, a ma to aktualnie miejsce w wielu dziedzinach.