Czy aplikacje mobilne są bezpieczne? Tak, jeżeli ich właściciel zadba o zastosowanie odpowiednich narzędzi zabezpieczających dane. W celu wypracowania najlepszych rozwiązań warto przeprowadzić audyt zabezpieczenia aplikacji.
Testowanie bezpieczeństwa aplikacji internetowych jest kluczowe, jeżeli chcesz prowadzić profesjonalną działalność w sieci, dbać o interesy swoich klientów i zapobiec wyciekowi danych.
Bezpieczeństwo użytkowników aplikacji mobilnej
Żaden właściciel aplikacji mobilnej nie chce, aby jej użytkownicy poczuli się na jakimkolwiek etapie korzystania niebezpiecznie. Wyciek danych obniża zaufanie do platformy i skutecznie odstrasza potencjalnych, nowych klientów. Stosując odpowiednie zabezpieczenia aplikacji chronisz zarówno użytkowników, siebie, jak i swoją pracę. Dostępne są obecnie bardzo rozbudowane techniki, dzięki którym można zapobiec wykradaniu i splagiatowaniu kodu źródłowego.
OAuth — autoryzacja zapytań serwerowych
Typ zabezpieczenia charakterystyczny dla wszystkich użytkowników smartfonów. Na pewno każdy zauważył, że po wejściu w aplikację Facebook czy YouTube, jesteśmy do nich automatycznie zalogowani, bez konieczności podawania dodatkowych danych. Dane do logowania nie są jednak przechowywane w pamięci telefonu, ale dzięki OAuth. Jest to standard umożliwiający autoryzację zapytań wysyłanych na serwer. Identyfikuje on konkretnego użytkownika.
Sprawa wygląda bardzo prosto:
- w momencie logowania serwer otrzymuje od nas login i hasło,
- podlegają one weryfikacji,
- jeżeli zostaną poprawnie zaakceptowane przez serwer, otrzymamy token autoryzacyjny (ciąg znaków),
- dołączając do każdego zapytania token, serwer już będzie wiedział, że jesteśmy autoryzowanym użytkownikiem.
Blokada roota
Jeżeli funkcjonalność niektórych aplikacji została ograniczona, oznacza to, że programista zablokował ich działanie dla Twojego bezpieczeństwa. Zwykle dzieje się tak, gdy zostanie wykryte, że telefon został zrootowany. Wirus może wykraść dane dostępowe do kont klientów, pobrać pieniądze, których najprawdopodobniej nie uda się odzyskać. Zwykle winą obarczani są twórcy aplikacji, a to najczęściej wynika z nieostrożności użytkowników klikających bezmyślnie w linki, których nie znają.
Programiści profilaktycznie blokują dostęp do własnych aplikacji, aby nie ponosić konsekwencji czynów użytkowników. Root jest bardzo przebiegły, może z łatwością złamać zabezpieczenia aplikacji, a to wejście już na kolejny etap zagrożenia dla większej ilości użytkowników.
ProGuard — zabezpieczenia przed programistami
Jest to narzędzie, dzięki któremu kod aplikacji nie jest czytelny dla ludzi. Pojawia się w momencie tworzenia aplikacji, a zaciemnieniu ulega ta część, która trafia do pliku apk. Nie ma żadnego wpływu na dalszy rozwój aplikacji, a uniemożliwia inżynierię wsteczną. Nie uda się zdekompilować aplikacji poprzez nieuczciwie praktyki.
Captcha
O bezpieczeństwo aplikacji możesz zadbać prosząc użytkowników o wskazanie wybranych części obrazu, na których widoczny jest kot, rower czy elementy infrastruktury. Nie jest tu już często stosowana praktyka na urządzeniach mobilnych, ponieważ ogranicza możliwość pełnej automatyzacji wielu procesów. Zrezygnował z tego już m.in. Android.
Liczba zapytań serwerowych
Chodzi o to, aby nie było możliwości logowania się na to samo konto wpisując różne hasła, aż uda się zgadnąć właściwe. Jeżeli serwer wykryje podejrzaną liczbę zapytań z danego konta użytkownika lub adresu IP, to blokuje dalszą możliwość połączeń. Pozwala to ograniczyć próby włamania.
Ochrona kodu źródłowego
Do zarządzania kodem źródłem najczęściej wykorzystywany jest GIT. Współczesne firmy nie korzystają jednak z ogólnodostępnych serwerów, a jedynie utrzymują repozytoria GIT już na własnych, prywatnych serwerach. Zwiększa to bezpieczeństwo aplikacji webowych pod względem kodu źródłowego.
Bezpieczeństwo aplikacji mobilnych a najczęściej występujące luki
Wiesz już z jakich narzędzi można skorzystać, aby zwiększyć bezpieczeństwo danych użytkowników, jak i własnej pracy. Warto jednak pamiętać, że włamanie odbywa się ze względu na luki w zabezpieczeniach.
SQL Injection
Złośliwy kod SQL umożliwiający manipulowanie bazami danych zaplecza. Można uzyskać nieuprawniony dostęp do administracji.
Cross-Site Scripting
Jest to standardowy atak skierowany w użytkowników aplikacji. Polega na uzyskaniu dostępu do kont, wstrzykiwaniu złośliwego kodu, aby ich oszukać, a w zaawansowanej formie może zniszczyć cały mechanizm aplikacji.
Zdalne dołączanie plików
Polega na zdalnym wstrzykiwaniu plików do serwera aplikacji internetowej. Może dojść do powstania złośliwego kodu w aplikacji, co umożliwi kradzież danych.
Cross-Site Request Forgery
Umożliwia transfer niechcianych środków, zmianę hasła czy kradzież danych. Wykonywane są zapytania do zasobu, do którego atakujący nie ma aktualnie dostępu, a całe działanie odbywa się z poziomu przeglądarki należącej do użytkownika, który już został przejęty.
Bezpieczeństwo aplikacji webowych i mobilnych – podsumowanie
Wiele zagrożeń i ataków można zminimalizować stosując proste praktyki. Przede wszystkim należy dbać o usuwanie luk w zabezpieczeniach, budowanie aplikacji w oparciu o wszystkie aspekty bezpieczeństwa, a także regularne kontrolowanie tego, co dzieje się na serwerach zarządzających danymi.