Software house Grupa Improve Sp. z o.o. - ul. Marcelińska 94B/181 Poznań
Wróć

Nowoczesne języki programowania – które mają przyszłość?

Nowoczesne Języki Programowania - Które Mają Przyszłość? - Grupa Improve zdjęcie nr 13

Programowanie jest rozwijającą się dziedziną IT. Języki programowania nieustanie ewoluują. Zadaniem programistów jest śledzenie trendów i narzędzi, w celu prawidłowego wykonywania obowiązków. Jakie języki cieszą się największą popularnością i są przyszłościowe?

Nowoczesne języki programowania i ich przyszłość

W ramach Programu Ambasadorskiego Just Join IT przeprowadzono badanie, w którym poproszono 200 studentów kierunków technicznych, takich jak Informatyka, Cyberbezpieczeństwo, Computer Science, o wyrażenie opinii na temat popularności języków programowania. 

Po przeanalizowaniu perspektywicznych języków programowania, za najlepszy został uznany Python (63%). Aktualnie odgrywa bardzo ważną rolę w rozwoju sztucznej inteligencji. Kolejne pozycje zajęły JavaScript (49%), Java (33,5%), C/C++ (27%).

Przeczytaj również

Zagraniczne listy topowych języków 2023 roku również wskazują, że popularny język programowania z najlepszymi perspektywami na przyszłość to Python. Cieszy się uznaniem ze względu na różnorodne zastosowanie wybiegające poza konstrukcję aplikacji i oprogramowania. Jest chętnie wykorzystywany w kręgach akademickich, szczególnie w data science, naukach obliczeniowych, uczeniu maszynowym czy w badaniach związanych z przetwarzaniem języka naturalnego. Na kolejnych miejscach według Forbesa plasują się Java Script, Java i C++.

Wszystkie języki programowania, przed którymi jest przyszłość

Ankieta przeprowadzona przez JetBrains w 2022 roku przyniosła bardzo ciekawe wyniki na temat języków programowania. Analizę wykonano na podstawie opinii 29 000 programistów z całego świata. Najbardziej rozpowszechnionym językiem jest JavaScript, a tuż za nim plasuje się Python.

Z badań przeprowadzonych w Polsce za języki programowania przyszłości uznano: JavaScript, Python, Java, TypeScript, Kotlin oraz C++.

JavaScript

Język programowania dominujący w przeglądarkach internetowych. Umożliwia interakcję użytkownika ze stroną internetową. Pozwala tworzyć interaktywne witryny internetowe, aplikacje webowe, gry i aplikacje mobilne. Korzystają z niego Facebook, YouTube, Gmail. 

Narzędzie dodaje do projektu dynamikę i zwiększa poziom interakcji. Jest to język wysokiego poziomu, co oznacza, że w trakcie programowania operuje się wyższą abstrakcją, a nie manipulacją w pamięci i bezpośrednio na procesorze.

Główne cechy wyróżniające JavaScript to:

  • szybkość — nie ma konieczności kompilowania kodu. Działanie jest wykonywane domyślnie przez przeglądarkę;
  • jednowątkowość — jedna operacja w określonym czasie;
  • wieloparadygmatyczność — programowanie obiektowe, imperatywne i funkcyjne;
  • niezależność od systemów operacyjnych;
  • aktualizacje z ECMAScript.

Python

Jeden z języków programowania popularnych zarówno wśród początkujących, jak i doświadczonych programistów. Znajduje zastosowanie w analizie danych, uczeniu maszynom, sztucznej inteligencji, web development, automatyzacji. 

Python opiera się na prostej i czytelnej składni, dlatego jest łatwy w nauce i zrozumieniu. Dostępny jest bezpłatnie. Posiada cechy międzyplatformowe, dlatego działa z różnymi systemami operacyjnymi. 

Java

Najdłużej istniejący język programowania, który cieszy się aktualnie największą popularnością w świecie biznesu. Korzystają z niego twórcy aplikacji dla banków, dużych korporacji i rządu. Powodem jest wykorzystanie tego języka do tworzenia najpotężniejszych platform programistycznych. 

Java cieszy się zaufaniem takich potentatów, jak Amazon czy Google. Język jest stosowany również w aplikacjach Androida, choć częściowo jest wspierany przez Kotlin. 

TypeScript

Od 2017 roku do 2022 roku udział w projektach TypeScript zwiększył się z 12% do 34%. Język został opracowany przez Microsoft jako rozszerzenie JavaScript. 

Jego największym atutem jest dodanie statycznego i silnego typowania. Umożliwia tworzenie stron internetowych, ale znajduje zastosowanie również w innych aplikacjach.

Kotlin

Nowy, ale już popularny język programowania, który wykorzystywany jest przede wszystkim do tworzenia aplikacji mobilnych. Został opracowany przez JetBrains. Można go łączyć z dowolną platformą obsługiwaną przez Javę.

C++

Weteran wśród języków programowania. Jest stabilny, potężny i szybki, dlatego programiści chętnie po niego sięgają w wielu dziedzinach, takich jak robotyka, gry video, duże aplikacje graficzne.

Nowoczesne języki programowania a kariera w IT

Polski rynek IT nadal nie jest nasycony. Brakuje ok. 300 tysięcy programistów, głównie ze względu na małe chęci podjęcia przez młodych ludzi studiów na kierunkach specjalistycznych. Ponadto świeżym absolwentom brakuje doświadczenia na rynku pracy, szczególnie w wąsko wyspecjalizowanych dziedzinach. 

Młodzi specjaliści z Polski, ze względu na opcję pracy zdalnej, często wybierają zagranicznych pracodawców, z uwagi na korzystniejsze warunki finansowe. 

Każdy specjalista IT musi śledzić na bieżąco zmieniające się trendy, regularnie dokształcać się i poznawać nowe języki programowania aktualnie będące na topie. Nikogo nie dziwi, że największe szanse na zatrudnienie mają programiści swobodnie władający przyszłościowymi językami programowania

Sprawdź usługi naszego software house

Ostatnie wpisy blogowe

Umów sięna darmową konsultację