Software house Grupa Improve Sp. z o.o. - ul. Marcelińska 94B/181 Poznań
Wróć

PHP Symfony – jakie zalety ma ten framework?

Php Symfony - Jakie Zalety Ma Ten Framework? zdjęcie nr 13

Aby zbudować dobrze działającą stronę internetową, niezbędne są rozbudowane umiejętności, a także wiedza dotycząca zastosowania różnych technik. Kluczowe znaczenie mają język programowania oraz wybór frameworków. Jedną z najpopularniejszych jest PHP Symfony. Jakie korzyści wynikają z jego zastosowania?

PHP Symfony – co to jest?

Mowa tutaj o open-sourcowym frameworku, który jest oparty na PHP. Został stworzony przez SensioLabs i wydany w 2011 roku na licencji MIT. Cieszy się bardzo dużą popularnością wśród programistów, ponieważ skraca czas tworzenia oprogramowania. Oferuje również wiele korzyści biznesowych. Pozwala przygotować wysokiej jakości aplikacje w krótkim czasie i przystępnej cenie.

Przeczytaj również

Warto poznać wszystkie korzyści, jakie wiążą się z wykorzystaniem Symfony PHP.

Wydajność i szybkość

Optymalizacja i szybkie działanie aplikacji to podstawy, jeżeli projekt ma zakończyć się sukcesem. Wykorzystując Sympfony ten aspekt można spełnić bez trudu, ponieważ framework stawia na wydajność i szybkość. Jest to jeden z najszybszych frameworków PHP.

Elastyczność

Framework dostosowuje się do potrzeb programisty. Umożliwia stworzenie oprogramowania na trzy sposoby:

  • Full Stack – rozbudowana aplikacja z wieloma funkcjonalnościami;
  • Brick by brick – wykorzystanie funkcjonalności niezbędnych do osiągnięcia sukcesu projektowego;
  • Microframework – stworzenie konkretnych funkcjonalności w danym projekcie. Nie ma potrzeby programowania wszystkiego na nowo. Wystarczy wybrać potrzebne elementy i je wdrożyć.

Framework Symfony można wykorzystać do realizacji projektów wielu różnych aplikacji wyróżniających się szerokim zastosowaniem.

Przyjazna architektura MVC

Tak jak większość frameworków, także ten jest oparty na architekturze MVC (Model-View-Controller). Aplikacja jest dzięki temu podzielona na części:

  • Model – odpowiada za przetwarzanie i dostarczanie danych;
  • View – komponenty wykorzystywane do wyświetlania danych dostarczanych z Modelu do użytkownika;
  • Controller – stanowi część pośrednią między Model a View. Łączy je poprzez przesyłanie danych z pierwszej części do drugiej.

Podsumowując, Model odpowiada za dostarczanie danych, które następnie są wyświetlane użytkownikowi poprzez View. Natomiast za przesyłanie danych do View odpowiada Controller. Zarządza komunikacją pomiędzy obiema częściami architektury aplikacji.

MVC dzieli projekt na mniejsze komponenty. Każdym z nich można zarządzać osobno, a to wpływa na prostszą kontrolę procesów. Zmiany można wprowadzić w jednej jednostce, bez przebudowy pozostałych. Projekt przygotowywany jest w bardziej ustrukturyzowany sposób, pisanie kodu jest prostsze.

Łatwa rozbudowa

Każdy element Symfony to plugin. Oznacza to, że wprowadza kolejne funkcjonalności, a jego zastosowanie jest możliwe ponownie w innym projekcie lub udostępnione pozostałym developerom. Wybrany system umożliwia wprowadzenie szerokich zmian. Rozbudowa jest możliwa w wielu aspektach, według aktualnych potrzeb.

Atrakcyjna filozofia

Na stronie frameworka można zapoznać się z filozofią, jaka przyświecała jego twórcy. Warto to zrobić, aby lepiej zrozumieć mechanizm działania. Duży nacisk jest tu kładziony na wykorzystanie najlepszych praktyk oraz profesjonalne podejście do tworzenia aplikacji webowych. Fundamentem PHP Symfony jest spełnianie indywidualnych potrzeb każdego programisty, w celu przygotowania efektywnego oprogramowania.

Stałe wsparcie

Framework posiada regularne wsparcie od twórcy, czyli SensioLabs. Aktywna społeczność programistyczna działająca wokół firmy jest gotowa pomóc w rozwiązaniu każdego problemu, na jaki napotka programista. Wieloletnie doświadczenie jest tu nieocenione. Bardzo dobrze to wróży dalszemu rozwojowi Symfony. Wykonywane są regularne testy, aktualizacje, wprowadzane są udoskonalenia. To sprawia, że tworzenie aplikacji z pomocą tego frameworka jest po prostu przyjemne i proste.

Możliwość realizacji innowacyjnych pomysłów

Zdecydowanie aktualnie framework Symfony jest jednym z najlepszych narzędzi do tworzenia aplikacji webowych, ze względu na szybkość i elastyczność w działaniu. Oferuje najlepsze praktyki i standardy mające poparcie w branży, a ponadto programista ma dostęp do szeregu innowacji wpływających pozytywnie na realizację projektu.

Z pomocą tego frameworka można przygotować najnowocześniejsze aplikacje, a uzyskiwane wsparcie kreatywne pozwala zrealizować nawet najbardziej szalone pomysły.

Bardzo dobry caching management

Jest to zasługa MySQL, które wykonuje każde zapytanie odczytywane przez Symfony framework. Wszystkie instrukcje są gromadzone w MySQL, co ułatwia realizację konkretnych zadań w przyszłości.

Przydatna jest także opcja fragment caching. Fragmenty strony są cachowane, co pozwala zmniejszyć ilość zapytań do bazy danych, jeżeli zachodzi taka potrzeba. Funkcja ta jest niezwykle przydatna w przypadku koszyka zakupowego, komentarzy na blogu, statusu logowania użytkownika.

Podsumowanie najważniejszych zalet Symfony

  • Szybkość przy zastosowaniu niewielkiej ilości zasobów, w celu uzyskania niezbędnych funkcjonalności.
  • Elastyczność przy tworzeniu zarówno prostych, jak i rozbudowanych aplikacji.
  • Możliwość dodawania nowych funkcjonalności bez konieczności modyfikowania całego projektu.
  • Możliwość przygotowania profesjonalnej i rozbudowanej strony internetowej.
  • Projekt można rozwijać przez bardzo długi czas, a z jego utrzymaniem nie ma żadnych problemów.
  • Aplikacje stworzone w oparciu o ten framework są kompatybilne z wieloma platformami oraz metodami stosowanymi powszechnie przez developerów.
  • Kod stworzony w tym frameworku można wykorzystać wielokrotnie, a ponadto jest możliwość wprowadzenia w nim zmian.
  • Projektowanie rozwiązań biznesowych, które mogą podlegać konsultacjom.
  • Regularne aktualizacje oraz wsparcie twórców i szerokiej społeczności sprawiają, że Symfony PHP jest ciągle dostosowywane do zmieniających się potrzeb rynkowych.

Dla kogo jest framework Symfony?

Język PHP, z którego korzysta ten framework jest w użyciu na ponad 77% stronach. Bezpośrednio z Symfony korzysta wiele dużych firm (m.in. Spotify). Budowa strony z jego wykorzystaniem jest bardzo prosta, a przede wszystkim efektywne dla developerów. Przynosi także wiele korzyści dla użytkownika.

Jakość i rozpoznawalność Symfony PHP powoduje, że jego komponenty są wykorzystywane w wielu innych systemach.

Jak skutecznie programować w Symfony?

Ten framework jest chętnie wybierany przez programistów, którzy mają już doświadczenie w branży, ponieważ nie jest tak prosty w nauce, jak w późniejszym zastosowaniu. Aby programować z jego pomocą, trzeba mieć dużą wiedzę techniczną. Rozumienie i programowanie w języku PHP, HTML, JavaScript są kluczowe. Trzeba nastawić się na nieustanną naukę i nowe wyzwania, ze względu na pojawiające się aktualizacje.

Framework Symfony – podsumowanie

Framework jest szybki i elastyczny, ma szerokie zastosowanie w projektach biznesowych. Pozwala na stworzenie rozbudowanych stron internetowych, a przygotowane aplikacje są kompatybilne z wieloma platformami. Kod napisany w Symfony nadaje się do wielokrotnego użytku i modyfikacji. Wartością dodaną są innowacyjne cechy wprowadzane do projektu. 

Sprawdź usługi naszego software house

Ostatnie wpisy blogowe

Umów sięna darmową konsultację