Software house Grupa Improve Sp. z o.o. - ul. Marcelińska 94B/181 Poznań
Wróć

Tworzenie sklepu B2B – o czym należy wiedzieć?

Tworzenie Sklepu B2B - O Czym Należy Wiedzieć? zdjęcie nr 13

Aby rozwijać sklep internetowy, trzeba nawiązywać różne relacje biznesowe. Niemal niezbędne jest wdrożenie rozwiązań pozwalających na usprawnienie całego procesu, najlepiej zdecydować się na automatyzację. Bardzo dużą popularnością cieszą się specjalne platformy B2B, w których można zintegrować system sklepu online także przeznaczony do obsługi klientów indywidualnych.

Czym wyróżnia się sklep B2B?

Bussiness to Bussiness, czyli B2B to model prowadzenia biznesu zakładający dokonywanie transakcji między minimum dwiema firmami. Wyróżnia się regularnością, czyli dostarczaniem produktów cyklicznie, w podobnych ilościach i na zbliżonych warunkach. W związku z tym, wielu przedsiębiorców decyduje się na automatyzację procesu, co ułatwia składanie zamówienia i jego realizację.

Przeczytaj również

Sklepy B2B są obsługiwane przez producentów, hurtowników, a także dystrybutorów. Ich zadaniem jest współpraca z innymi firmami, którym dostarczają produkty do dalszej odsprzedaży.

Aby działalność mogła być prowadzona szybko, sprawnie i bezproblemowo, konieczne jest wdrożenie bardzo skomplikowanych rozwiązań. Nie występują one w standardowych modelach sklepów kierowanych przede wszystkim do klientów indywidualnych.

Specyficzne cechy platformy B2B

Platforma B2B ułatwia obsługę klientów biznesowych w ramach jednego, rozbudowanego systemu. Bazując na podstawowych rozwiązaniach, integruje się je z dodatkowymi funkcjonalnościami. Wspomnianą podstawą jest standardowy sklep internetowy, automatyzuje się w nim natomiast przepływ informacji oraz obsługę zamówień.

Za najlepsze rozwiązanie do obsługi klientów internetowych typowana jest platforma sklepu PrestaShop.

Sklep B2B oferuje użytkownikom wiele możliwości, z którymi warto się zapoznać:

  • przygotowanie oferty z możliwością akceptacji, odrzucenia lub przekazania do negocjacji przez klienta biznesowego;
  • obsługa zamówień na każdym etapie,
  • dokonywanie płatności przy użyciu wybranej formy,
  • przetwarzanie transakcji, w tym podstawowe informacje o statusie płatności za zamówienie,
  • wystawienie dokumentów – wszelkie możliwe rodzaje faktur.

Dodatkowym ułatwieniem jest możliwość przygotowania spersonalizowanej prezentacji oferty, dostosowanej do potrzeb konkretnego klienta. Wyświetlają mu się ulubione i najczęściej zamawiane produkty, najlepsze okazje. Ułatwia to sprzedaż i zachęca do zrobienia większych zakupów.

Przedstawione wyżej cechy są oczywiście zaledwie podstawą w funkcjonowaniu sklepu B2B. Dostępnych rozwiązań jest o wiele więcej. Wybór zależy od indywidualnych potrzeb i specyfiki prowadzonej działalności. Bardziej rozbudowane systemy obejmują obsługę produkcji, magazynowania, planowania, serwisowania.

Jak wygląda proces zakupowy na platformie B2B?

Proces zakupowy w przypadku sklepów B2B jest znacznie bardziej złożony niż w przypadku tych przystosowanych do potrzeb klientów indywidualnych. Jest to związane z zamówieniem większej ilości towarów jednorazowo przez jednego klienta. Oczekiwane jest tu indywidualne podejście, co często wiąże się z negocjacją ceny. Komplikacje dotyczą przede wszystkim omawiana warunków współpracy z jednym z pracowników, a dopiero po ich zaakceptowaniu kontakt trzeba nawiązać z innym odpowiedzialnym za realizację zamówienia.

Mechanizmy i rodzaje płatności oferowane przez sklepy B2B

Cena konkretnego produktu dla każdego z klientów może być inna. Jest to związane z różnymi warunkami współpracy, częstotliwością i ilością składanych zamówień. Wiele zależy również od indywidualnych negocjacji.

Klienci w przypadku tego modelu współpracy nie muszą opłacać zamówień od razu. Proces przetwarzania jest często wydłużony. W pierwszej kolejności wybierany jest towar, następnie składane zamówienie oraz podejmowana jest decyzja o wyborze sposobu dostawy. Po wysyłce towaru zostaje wystawiona faktura, którą trzeba opłacić w ustalonym terminie.

Rozwiązania, które wspierają B2B – sklep internetowy funkcjonuje dzięki nim o wiele lepiej

Systemy B2B są na tyle elastyczne, że bez żadnych problemów można zintegrować je z odrębnymi platformami, bazami danych czy aplikacjami. Wszystko można dostosować do indywidualnych potrzeb. Najpopularniejsze rozwiązania prezentujemy poniżej:

  • płatnicze – możliwość dokonania wszystkich płatności z pomocą popularnych operatorów;
  • magazynowe – zarządzanie przyjmowaniem i wydawaniem zamówień, ich kompletowaniem z jednego interfejsu;
  • biznesowe – sklep B2B jest łączony z CMR oraz ERP;
  • komunikacyjne – bezproblemowa interakcja z kontrahentami, pełne wsparcie posprzedażowe;
  • logistyczne – pełne powiązanie systemu sklepu z platformami od różnych dostawców m.in. firmami kurierskimi.

Sklepy B2B – podsumowanie

Obsługa klientów biznesowych odbywająca się na platformie B2B jest znacznie prostsza, wiele procesów ulega automatyzacji, a co za tym idzie, można zamówienia realizować szybko i sprawnie. Wdrażając integrację z innymi platformami, uzyskuje się skuteczną i bogatą funkcjonalność na wielu poziomach. 

Sprawdź usługi naszego software house

Ostatnie wpisy blogowe

Umów sięna darmową konsultację