System zarządzania treścią, czyli CMS to narzędzie umożliwiające tworzenie i planowanie działań na stronie internetowej. Można stworzyć witrynę bez specjalistycznej wiedzy programistycznej oraz znajomości HTML i CSS.
CMS – definicja
CMS to skrót od wyrażenia Content Management System, czyli systemu zarządzania treścią. Oprogramowanie służy do publikowania treści na stronach internetowych, ich modyfikowania i organizowania. Ułatwia obsługę witryn, ze względu na częste aktualizacje. Wszystkie działania można przeprowadzić bez znajomości języku programowania.
Platforma CMS przez lata niezwykle ewoluowała i daje obecnie wiele możliwości. Systemy zarządzania treścią CMS zazwyczaj oparte są na bazach danych i językach skryptowych (server-side), lub specjalistycznym oprogramowaniu uruchamianym po stronie serwera. Do wymiany plików między komputerem a CMS-em wykorzystywane są popularne protokoły takie, jak FTP, SSH.
Czy da się założyć stronę internetową za darmo?
Internet wypełniony jest ofertami stron internetowych za darmo. Jak to możliwe? Wystarczy zdecydować się na darmowy CMS typu open source. Stanowi fantastyczne rozwiązanie dla małych firm lub początkujących osób, które mają znakomity pomysł na biznes, ale niewielkie zasoby finansowe.
Darmowe CMSy typu open source mogą wykorzystać zarówno osoby prywatne, jak i firmy, aby stworzyć stronę internetową na najbardziej popularnych platformach.
Jak działa CMS?
Platforma CMS oddziela treści, czyli teksty oraz zdjęcia, od wyglądu strony i sposobu jej prezentacji. System zapisuje nowe treści i zmiany w bazie danych, a zdjęcia i inne pliki są przechowywane na serwerze. Gdy wszystko jest gotowe, CMS generuje stronę internetową, czerpiąc z baz danych oraz dostępnych szablonów.
Wygląd strony internetowej można uzyskać poprzez zastosowanie motywów, szablonów i skórek. Dynamiczne rozwiązanie jest bardzo elastyczne, wygodne, a efekt do uzyskania w bardzo krótkim czasie.
Edycja treści możliwa jest poprzez przeglądarkę internetową lub przy wykorzystaniu aplikacji mobilnej. Wszystko odbywa się z poziomu panelu administracyjnego. Całość działa bardzo intuicyjnie, dostępne są sekcje, w których znajdują się odnośniki do poszczególnych elementów strony internetowej.
Dobrze zaprojektowana strona internetowa, która powstała w oparciu o darmowy edytor CMS jest prosta w zarządzaniu i aktualizowaniu, nawet bez znajomości HTML, CSS, PHP czy JS.
Jaki darmowy CMS warto wybrać?
Podstawą jest zdecydowanie, jakiej strony internetowej oczekujesz, jak duży ruch będzie generowała Twoja działalność, a także jakie funkcje są dla Ciebie najważniejsze. Wybór jest kwestią całkowicie indywidualną.
Typ projektu
Zastanów się, jakie masz cele. Czy Twoja działalność w internecie ma opierać się na blogu, stronie internetowej, stronie firmowej, sklepie internetowym?
Optymalizacja SEO
Warto przeanalizować możliwości edycji poszczególnych rodzajów CMS pod względem SEO. Warto sprawdzić, czy platforma posiada profesjonalne rozwiązania, wtyczki do optymalizacji i zmiany kodu, edycji adresów URL, kategorii oraz tagów.
Bezpieczeństwo
Warto wybrać bezpłatny CMS, który ciągle się rozwija, ma zaawansowane zabezpieczenia oraz zgromadzoną wokół siebie dużą społeczność.
Skalowalność
Każda strona wymaga rozwoju i aktualizacji. Należy zadbać o korzystanie z platformy, która zapewnia rozwój bez utraty wydajności oraz gwarantuje sprawne warunki dla rosnącej liczby użytkowników.
Darmowe CMSy typu Open Source
Najpopularniejszymi platformami typu open-source, na których można założyć stronę internetową, są WordPress, Joomla, Drupal. Mniej popularne, a równie warte uwagi są TYPO3 oraz concrete5.
Darmowy CMS po polsku, czyli WordPress
WordPress jest najpopularniejszym systemem do zarządzania treściami w Polsce, jak i na świecie. Zapewnia przyjazny interfejs użytkownika, idealnie sprawdza się przy pozycjonowaniu strony i posiada profesjonalne narzędzia SEO. Ważnym atutem jest ogromna społeczność zgromadzona wokół platformy. Dostępnych jest wiele szablonów, wtyczek i dodatków.
Stronę internetową można skonfigurować pod własne wymagania. W dodatku w połączeniu z WooCommerce jest możliwa obsługa pełnowartościowego sklepu internetowego.
Oczywiście WordPress jest darmowy, jedynie niektóre szablony i wtyczki są dodatkowo płatne.
Bezpłatny CMS Joomla
Jest to rozbudowany CMS, niektórzy zarzucają mu również mniej intuicyjny panel administracyjny. Jednocześnie użytkownik ma dostęp do kodu źródłowego, wielu dodatkowych funkcji, jest także opcja rozbudowy strony. System jest bardzo dobrze zoptymalizowany, niestety samo pozycjonowanie treści pod SEO jest skomplikowane. Jest to również darmowy CMS bez MYSQL.
Joomla daje możliwość tworzenia blogów, stron internetowych oraz platform sprzedażowych. Do dyspozycji jest wiele poradników, materiałów szkoleniowych, choć coraz mniej osób decyduje się na korzystanie z niej przy tworzeniu stron. Nadal jest to jednak sprawdzony system do zarządzania treścią.
Bezpłatny CMS Drupla
Zaawansowany system CMS, który umożliwia tworzenie różnorodnych stron internetowych. Wyróżnia się rozbudowanym panelem administracyjnym i wieloma funkcjami dodatkowymi umożliwiającymi wprowadzenie wielu modyfikacji. System jest skomplikowany i wymaga podstawowej wiedzy na temat HTML, PHP, CSS. Zupełnie początkujący użytkownik sobie z nim nie poradzi.
Drupla oferuje wiele ciekawych funkcji, daje sporo możliwości modyfikacji i zarządzania treścią. Można go wykorzystać przy rozbudowie strony internetowej. Sprawdza się przy obsłudze bardzo zaawansowanych platform.
Dobry prosty CMS Typo3
Mniej popularny system do zarządzania treścią, ale w kompleksowym wydaniu. Umożliwia tworzenie prostych oraz zaawansowanych stron, jest w pełni darmowy, oferuje wiele funkcji i dodatków.
Typo3 wykorzystywany jest do zarządzania stronami internetowymi, intranetem oraz sieciami witryn. Chętnie wybierany jest do korporacji, a także do zarządzania platformami e-Commerce.
System wymaga wiedzy programistycznej, ale przez osoby mające już doświadczenie uważany jest za prosty CMS. Oferuje zaawansowany panel administracyjny o dużej wszechstronności.
Darmowy CMS Concrete5
Zapewnia pełną elastyczność w zarządzaniu treściami na stronie internetowej, dostępnych jest wiele ułatwień m.in. edycja zdjęć, przetwarzanie formularza, przechowywanie baz danych. Oferowane jest ponadto dobrze wsparcie techniczne, a obsługa jest bardzo prosta. System sprawdza się przede wszystkim przy tworzeniu małych serwisów.
W przypadku tego CMSa nie można liczyć na dostęp do zaawansowanych funkcji, które są niezbędne przy rozbudowie dużych serwisów. Wyróżnia się jednak funkcjonalnością, dlatego przy małych projektach sprawdza się rewelacyjnie.
Darmowy CMS sklepu – propozycje, z których warto skorzystać
Platformy CMS dla sklepów internetowych są rozbudowane, zróżnicowane, wyróżniają się funkcjonalnością i możliwością analizy prowadzonego biznesu.
Darmowy CMS WordPress + WooCommerce
Wspomniany wcześniej prosty CMS dla firmy, jakim jest WordPress można uzupełnić o WooCommerce, a tym samym można uzyskać funkcjonalną platformę pod sklep internetowy. Całość jest prosta i intuicyjna w obsłudze, możliwa do zarządzania bez osoby bez doświadczenia.
Darmowy CMS PrestaShop
Darmowa platforma dla sklepów typu open-source. Sprawdza się w przypadku małych, średnich, a nawet dużych sklepów. Do dyspozycji jest wiele ważnych funkcji do zarządzania zamówieniami, dostawami oraz płatnościami, wystawiania faktur czy obsługi kodów kreskowych. Można przeprowadzać optymalizacje dla SEO, stworzyć sklep w dowolnym wariancie językowym, ma się dostęp do licznych statystyk.
Darmowy CMS Magento
W pełni profesjonalna platforma sprzedażowa z szerokimi możliwościami personalizacji. Jest dostęp do wielu dodatkowych rozszerzeń. Wykorzystując darmowy CMS dla firm, można zarządzać nawet kilkoma sklepami w jednym panelu administracyjnym. Dla bardziej wymagających użytkowników, dostępna jest płatna wersja platformy: Enterprise Edition.
Jak wybrać odpowiedni CMS? Podsumowanie
Mając do dyspozycji prosty system CMS, jesteś w stanie samodzielnie zbudować stronę internetową, blog, a nawet sklep internetowy. Największą popularnością cieszy się WordPress, a w przypadku platform sprzedażowych jego wersja z WooCommerce. Można szukać również CMS bez bazy danych, ale jest to mniej korzystne, niepolecane rozwiązanie.