Software house Grupa Improve Sp. z o.o. - ul. Marcelińska 94B/181 Poznań
Wróć

Integracja systemów i usług w projekcie IT

Integracja W Projektach It zdjęcie nr 13

We współczesnych firmach zwykle działa nie jeden, ale wiele systemów informatycznych. Wyróżnić można m.in. system obsługi klienta, księgowości, zarządzania produkcją. Każdy z nich ma inne funkcje. Integracja systemów pozwala na ich współdziałanie. Choć różnią się przeznaczeniem, wykorzystują te same dane oraz urządzenia. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby je ze sobą połączyć.

Analiza potrzeb integracyjnych i identyfikacja systemów do połączenia

Usługi programistyczne znajdują zastosowanie w wielu przedsiębiorstwach. Nie liczy się ich wielkość, ale przede wszystkim profil działalności. Integracja systemów jest odpowiednią opcją dla tych firm, które chcą skutecznie scalić odmienne systemy, w celu poprawy komunikacji poszczególnych oddziałów lub ułatwienia wymiany danych.

Bardzo często na integrację systemów decydują się również nowo powstające firmy, które widzą w tym ekonomiczne rozwiązanie. Koszty utrzymania wielu systemów są kosztowne, a na to zwykle nie stać początkujących przedsiębiorców. Trzeba jednak pamiętać, że nie wszystkie systemy udaje się zintegrować w prosty sposób. Czasem wymaga to skomplikowanych działań programistycznych – wszystko zależy od oprogramowania, jak i danych posiadanych przez przedsiębiorcę. Nadal należy jednak podchodzić do integracji systemów jako szansy na ułatwienie, korzyści płynące z tego rozwiązania przewyższają początkowe trudy.

Najłatwiej jest przeprowadzić integrację systemów o otwartym kodzie źródłowym, jak i posiadających interfejs API. Oczywiście nie oznacza to, że przy innych rozwiązaniach nie da się przeprowadzić integracji. Jak najbardziej większość systemów można zintegrować, oczywiście większym nakładem pracy i środków finansowych, ale usługi IT mogą być zrealizowane zgodnie z oczekiwaniami klienta.

Wybór narzędzi i technologii do integracji

Wiele firm korzysta z różnych systemów do integracji systemów, aby przeprowadzić działania w skuteczny sposób. Głównie chodzi o to, aby wybrać rozwiązania, dzięki którym przepływ danych będzie odbył się w efektywny sposób, bez żadnych utrudnień dla pracowników.

Podstawą jest zdecydowanie się na najlepsze technologie integracyjne, ale należy pamiętać, że wymaga to na nowo modelowania procesów biznesowych dotychczas wdrożonych w firmie. Można zdecydować się na integrację jednostronną lub dwustronną.

Integracja jednostronna

Dane przepływają w jednym kierunku – jeden system je wysyła, drugi odbiera. Taka integracja systemów jest wystarczająca dla większości przedsiębiorstw, ponieważ łączy kluczowe elementy działalności. Jest to najtańsze rozwiązanie.

Integracja dwustronna

Kompleksowe rozwiązanie wyróżniające się bardzo dużą efektywnością, ale wymaga większych nakładów finansowych. Zyskuje się większą funkcjonalność.

Implementacja i testowanie połączeń między systemami

Jednym z kluczowych działań programistycznych jest testowanie wdrożonych działań. Jest to szczególnie ważne dla utrzymania wysokiej jakości zastosowanego rozwiązania i zaoferowania klientom dostępu do produktu, który nie zawiera błędów. Do tego wymagane jest bardzo dokładne sprawdzenie sposobu, w jaki technologie integracyjne działają w naturalnym środowisku. Grupa testowa korzystająca z systemu pomoże w uwydatnieniu niedociągnięć. Jest to bardzo ważny etap wdrażania każdej usługi IT.

Monitorowanie i utrzymanie integracji

Praca nad wdrożeniem systemu informatycznego nigdy się nie kończy. Niezbędne jest monitorowanie jego funkcjonowania, reagowanie na ewentualne nieprawidłowości, jak i wprowadzanie zmian w odpowiedzi na zmieniające się potrzeby przedsiębiorstwa.

Odpowiednio zaimplementowana integracja przynosi wiele korzyści dla firmy, często pozwala na łatwiejsze porozumienie się między specjalistami. Rozwiązanie sprawdza się w wielu przypadkach, jeżeli tylko jest nadzorowane przez profesjonalnego programistę.

Rozszerzanie integracji o nowe usługi i funkcjonalności

Decydując się na integrację systemów musisz pamiętać, że niezbędne są aktualizacje, jak i rozszerzenie funkcjonalności wraz z rozrostem Twojej firmy. Mówiąc o wewnętrznych systemach, zwykle nie stanowi to większego problemu. W każdej chwili można dodać nowy moduł, którego potrzebujesz, aby jeszcze lepiej zarządzać procesami. Dobre jest to, że można mieć wpływ na aktualizacje i skorzystać z dodatkowej usługi IT, gdy uznasz, że jest to niezbędne dla osiągnięcia najlepszych rezultatów. Ułatwiając pracę systemów poprzez innowacyjne modyfikacje możesz osiągać jeszcze więcej korzyści i zysków w swojej działalności biznesowej.

Zastanawiasz się nad integracją systemów? Nie zwlekaj z tym dłużej. Technologie integracyjne przynoszą wiele korzyści. Aby z nich skorzystać, skontaktuj się z nami. Przedstawimy najlepsze dla Ciebie rozwiązania pozwalające na przystosowanie działalności do zmieniających się potrzeb rynkowych. 

Sprawdź usługi naszego software house

Ostatnie wpisy blogowe

Umów sięna darmową konsultację